Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Milorad Pavić

18 replies to this topic

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 23,347 posts
  • 993518 thanks
  • Locationscrls

Milorad Pavić - Barok

Download, PDF

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Kako skinuti nesto sa Balkandownload-a?

www.slideshare.net/bd4yu/kako-skidati-fajlove-sa-balkan-download-a

Kako da pronadjete zeljeni sadrzaj na forumu? 

www.balkandownload.org/topic/40428-kako-pronaci-zeljeni-sadrzaj-na-forumu/

Najmračniji krugovi pakla su rezervisani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani -Dante Alighieri

Thanked by 293 Members:

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 23,347 posts
  • 993518 thanks
  • Locationscrls

Milorad Pavić - Zauvek i dan više

Milorad+Pavic+-+Zauvek+i+dan+vise.jpg

Andre Clavel je u švajcarskom listu Journal de Geneve uporedio Hazarski rečnik sa "krčmom u kojoj svaki gost sastavlja jelovnik prema sopstvenom ukusu". Duhovita opaska koja se može primeniti i na ono što sada radim. Posle tri romana objavljena u protekloj deceniji zaželeo sam da se okrenem pozorištu. Dramatizacijom i dopisivanjem u pozorišnom ključu nekih scena iz moje proze hoću gledaocima, rediteljima i pozorišnim kućama da omogućim veću nezavisnost od pisca i veće učešće u stvaranju pozorišnog teksta.

Drama koja je tako nastala mogla bi se zaista uporediti sa jelovnikom u gostionici. Kao što se jelovnici obično sastoje od nekoliko predjela, jednog, ili više glavnih jela i od izbora poslastica na kraju, pa gost sam po svom ukusu komponuje večeru, tako se i u drami Zauvek i dan više nudi nešto kao "pozorišni jelovnik".

U skladu s takvim namerama pisca predlaže se jelovnička struktura pozorišnog komada: 3+1+3 (tri uzajamno zamenljiva "predjela", jedno "glavno jelo" i tri uzajamno zamenljive "poslastice" na kraju). Gledalac, reditelj ili upravnik pozorišta mogu, dakle, da izaberu bilo koji od tri uvodna dela drame za početak i bilo koji od tri završetka predstave. Ali, nikako ne bi trebalo da uzmu više "predjela" ili više "poslastica" uz istu večeru.

Tako će ova pozorišna ljubavna priča o Petkutinu i Kalini u jednom teatru imati jednog reditelja i happy end, u drugom pozorištu ta ista priča u režiji nekog drugog reditelja završavaće se tragično, a u trećem na neki treći način i u nekoj trećoj režiji i glumačkoj podeli.

Download, PDF

Hidden Content

Najmračniji krugovi pakla su rezervisani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani -Dante Alighieri

Thanked by 238 Members:

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 23,347 posts
  • 993518 thanks
  • Locationscrls

Milorad Pavic - Hazarski recnik

Pavic-Hazarski-recnik-sa-portretom-J.M.j

Hazarski rečnik - roman leksikon u 100.000. riječi (1984) preveden je do sada na 36 jezika. Kao najbolji roman u Jugoslaviji 1984. dobio je NIN-ovu nagradu, kao i nagradu Roman decenije (1992); New York Times ga je uvrstio među sedam najlepših književnih dela objavljenih u SAD 1988; na listama bestselera bio je na prvom mestu u Francuskoj i na trećem mestu u Engleskoj

PDF, SR

obrada: Sanela - hvala

Hidden Content

Thanked by 474 Members:

Pepe le Tvor

Pepe le Tvor

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 2,528 posts
  • 122299 thanks

Evo ga, ispravljen, sređen, našminkan

Milorad Pavić - Hazarski rečnik ( ženska knjiga)

Sanela, Tobacco Road, Pepe le Tvor

sr. latinica; pdf

Hidden Content

Sve ima svoj kraj, osim ljudske gluposti

Thanked by 260 Members:

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 23,347 posts
  • 993518 thanks
  • Locationscrls
Milorad Pavic - Gavril Stefanovic Venclovic

naslovna.jpg

Format: PDF
Jezik: srpski
Pismo: cirilica

Hidden Content

Edited by Mmelita, 17 September 2016 - 12:36.
Obnovljeno

Thanked by 223 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks
  • LocationBrdoviti Balkan

Милорад Павић

Хазарски речник

34516785.jpg

Из Википедије, слободне енциклопедије

„Хазарски речник“ је роман српског писца Милорада Павића. Књигу је 1984. године објавила издавачка кућа „Просвета“. Као најбољи југословенски роман, исте године добија НИН-ову награду, а 1992. године добија и награду за роман деценије од стране графичког атељеа „Дерета“. Часопис Њујорк тајмс га је уврстио у седам књига по избору уредника крајем новембра 1988. године.
     Преведен је на више језика. На кинеском језику је 2013. имао три издања

У обради коришћени латинични PDF-ови by "Sanela, Tobacco Road, Pepe le Tvor"

Ћирилична обрада, и исправљање онога што се дало исправити: ЈА

PDF + ePUB + AZW3

(ћирилица & latinica)

Hidden Content

Није знање, знање знати, већ је знање, знање дати!!!

Thanked by 539 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks

Milorad Pavić

DAMASKIN

damaskin.jpg

"Damaskin" - priča za kompjuter i šestar - završena je o pravoslavnom Boziću 1998. godine. Obavljena je na ćirilici i latinici marta meseca 1998. na Internetu na adresi: www.knjizevnarec.co.yu Projekat Rastko. Pisana je za kompjuter i račva se pri čitanju tako da možete sami da oblikujete mapu kretanja kroz priču i da birate kraj priče.

MILORAD PAVIĆ

Ja sam pisac već dve stotine godina. Daleke 1766. jedan Pavić je objavio u Budimu svoju zbirku pesama i otada se smatramo spisateljskom porodicom.
     Rođen sam 1929. na obali jedne od četiri rajske reke u 8 i 30 časova izjutra u znaku Vage (podznak Škorpija), po astečkom horoskopu Zmija.
     Prvi put sam bombardovan kada mi je bilo 12 godina. Drugi put kada mi je bilo 15 godina. Između ta dva bombardovanja zaljubio sam se prvi put i pod nemačkom okupacijom prinudno naučio nemački. Tada sam kradom naučio i engleski od jednog gospodina koji je pušio mirišljavi duvan za lulu i nije baš dobro znao engleski. U isto vreme prvi put sam zaboravio francuski (posle sam ga zaboravljao još dva puta). Najzad, u jednoj školi za dresiranje pasa, gde sam se našao bežeći od anglo-američkog bombardovanja, jedan ruski carski oficir emigrant počeo je da mi daje časove ruskog iz knjiga pesama Feta i Tjutceva. Druge ruske knjige nije imao. Danas mislim da je učenje jezika bilo vrsta mog pretvaranja u različite opčinjujuće životinje.
     Voleo sam dva Jovana – Jovana Damaskina i Jovana Zlatoustog (Hrizostoma).
     Mnogo više ljubavi sam ostvario u svojim knjigama nego u svom životu. Sa jednim izuzetkom koji još traje. Noć mi se u snu slatko lepila za oba obraza.
     Do 1984. bio sam najnečitaniji pisac u svojoj zemlji, a od te godine nadalje najčitaniji. Napisao sam roman u vidu rečnika, drugi u obliku ukrštenih reči, treći u vidu klepsidre i četvrti kao priručnik za gatanje kartama tarot. Peti je bio astrološki vodič za neupućene. Trudio sam se da što manje smetam tim romanima. Smatram da je roman kao rak; živi od svojih metastaza i njima se hrani. Kako vreme protiče, ja sam sve manje pisac svojih knjiga i sve više pisac onih budućih, koje po svoj prilici neće nikada biti napisane.
     Na moje zaprepašćenje knjige su mi do sada prevedene oko sto puta na razne jezike. Ukratko, ja nemam biografiju. Imam samo bibliografiju. Kritičari u Francuskoj i Španiji zabeležili su da sam prvi pisac 21. veka, a živeo sam u 20. veku, kada se morala dokazivati nevinost, a ne krivica.Najveća razočaranja u životu donele su mi pobede. Pobede se ne isplate.
     Nisam nikoga ubio. Ali, mene su ubili. Mnogo pre smrti. Za moje knjige bilo bi bolje da im je autor neki Turčin ili Nemac. Bio sam najpoznatiji pisac najomraženijeg naroda na svetu – srpskog naroda.
     Novi milenijum za mene je počeo 1999. godine (sa tri obrnute šestice) trećim bombardovanjem kada su NATO avioni bacili bombe na Beograd i Srbiju. Reka na kojoj živim, Dunav, otada nije više plovna.
     U 21. vek ušao sam preko pozorišnih dasaka. Palindromske godine 2002. Vladimir Petrov „pustio je prvu interaktivnu pozorišnu lastu u Moskvu i osvojio rusku prestonicu bez bitke“ postavivši na scenu „Moskovskog hudožestvenog akademskog teatra Čehova“ moj „pozorišni jelovnik – Zauvek i dan više“. Iste godine Tomaž Pandur izgradio je kulu sa 365 sedišta i u njoj je kao u cirkusu na pesku igrao „Hazarski recnik“ u Beogradu i Ljubljani pretvarajući na očigled publike reč u meso i vodu u vreme. Godine 2003. petrogradski „Akademski teatar Lensov“ dočekao je jubilarne bele noći i tristagodišnjicu svoga grada predstavom mog komada „Kratka istorija čovečanstva“.
     Sve u svemu mogu reći da sam za života dobio ono što mnogi pisci dobijaju tek posle smrti. Mislim da me je Bog obasuo beskrajnom milošću podarivši mi radost pisanja, ali me je istom merom kaznio možda baš zbog te radosti.

Obrada internet izdanja "Projekat Rastko", korigovanje, izrada PDF-a i ePUB-a... JA

PDF + ePUB

(ћирилица & latinica)

Hidden Content

Thanked by 365 Members:

magz

magz

Silver Member

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3,044 posts
  • 281163 thanks

Milorad Pavić - SEDAM SMRTNIH GREHOVA

delfi_sedam_smrtnih_grehova_milorad_pavi

Opis:
Mislite li da poznajete grad u kome živite. Odgovori DA i NE,imaju potpuno istu vrednost u lavirintu proze Milorada Pavića. Zato krenite na putovanje kroz grad i kuće za koje ste mislili da ih poznajete zajedno sa prvim piscem trećeg milenijuma. Posle ove knjige ulice kojim hodate i kuće u kojima živite više nikada neće biti iste.

Formati: PDF, EPUB, AZW3
Jezik: srpski
Obrada: [email protected]

Hidden Content

Thanked by 469 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks

Милорад Павић

Предео сликан чајем

Predeo2012.jpg

Роман-укрштене речи, како је Павић одредио свој Предео сликан чајем, метафора је укрштања разних живота, разних животних прича и судбина. Променивши сопствено име, Павићев јунак мења и свој идентитет и као да прелази из једног живота у други, из једног романа у други. Предели које током свог живот а јунак осликава чајем, слика су његове душе, историја његовог живота, али исто тако они су веза са самом историјом, са прошлошћу и традицијом из које потичемо. Прича о стваралаштву, о пориву ка градитељству и сликарству, који најпре не може да се испољи, а потом ствара чуда, јесте прича о човеку, о стицању самопоуздања, о љубави.

Био је изабран за роман године 1988 (награда "Меша Селимовић"), а као најчитанија књига добио је награду Народне библиотеке Србије 1989.Увећана слобода избора обележава можда најупечатљивији развој у оном што се назива постмодерна књижевност, тренд који ће сигурно помоћи да изградимо никада довршену зграду могућности, која се зове будућност. Када уђемо у ту зграду, разуме се да ћемо наћи Милорада Павића како нас тамо већ чека, пошто је приспео око две деценије раније. Он ту седи запослен поново ишчитавајући књижевно прекосутра.

Скен и обрада... ЈА

PDF + ePUB + AZW3

(ћирилица & latinica)

Hidden Content

Thanked by 487 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks

Milorad Pavić

ZVEZDANI PLAŠT

9788663970021.jpg

Da li će čitalac ovoga romana biti dovoljno surov da jedan ljubavni par na kraju dvadesetog veka ostavi u ratu i bombardovanom Beogradu, ili će požuriti da Minotaju saopšti ostatak njegovog sna - ime njegove ljubavi... izbor Milorad Pavić ponovo ostavlja svima onima koji krenu sazvežđem simbola Zvezdanog plašta - astrološkog vodiča za neupućene.

Znakovi zodijaka i njihove konstelacije kao poglavlja romana vode čitaoca osobenom vizijom vremena Milorada Pavića u kojoj se skoro ništa ne dešava u pravcu objektivnog vremenskog toka. Ratno vreme bez budućnosti troši i svoju prošlost, kao što su "sve bitke dobijene i izgubljene u prošlosti" tako i junaci ovog romana troše svoje živote i tragiku egzistenicije u vlastitim zanosima za vreme 78 dana NATO bombardovanja Beograda.

Dosledan ali i inrigantan u skepsi da se veoma teško dolazi do konačnih odgovora Pavić od zodijačkih znakova stvara roman koji se veoma uspešno pretvara u natalnu kartu Srbije na razmeđu vekova. 

U obradi korišćen latinični PDF by "bojana888" :yes:

Ostale radnje... JA

PDF + ePUB + AZW3

(ћирилица & latinica)

Hidden Content

Thanked by 431 Members:

darkerka

darkerka

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 278 posts
  • 39665 thanks

Kutija za pisanje

20i4RnY.jpg

Kutija za pisanje, dobija potpuno nove obrise i identitet u kontekstu Pavićeve proze. Knjiga koja se kroz deset dosadašnjih izdanja prikazuje čitaocu uvek u drugom svetlu i obliku.

Srpski - ćirilica

Sken: jocamx

pdf, epub, azw3

Hidden Content

Thanked by 468 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks

Милорад Павић

Заувек и дан више

Cover.jpg

Обрада издања "Пројекат Растко"

PDF + ePUB + AZW3

(српски ћирилица & latinica)

Hidden Content

Thanked by 426 Members:

marsic

marsic

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 92 posts
  • 12092 thanks
  • LocationPožarevac

Stakleni puž

Priča izvučena iz zbirke "Priče sa interneta" objavljena 1998.

PDF + ePUB + DOCX

(српски ћирилица)

Izvor: PDF iz lične arhive

Obrada: marsic (2018)

Hidden Content

Hidden Content

Thanked by 247 Members:

Prebond

Prebond

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,911 posts
  • 47775 thanks
  • Locationiza prvog ugla...

Milorad Pavic

pisac-milorad-pavic-sp.jpg

Ja sam pisac vec dve stotine godina. Daleke 1766. jedan Pavic je objavio u Budimu svoju zbirku pesama i otada se smatramo spisateljskom porodicom.
Roden sam 1929. na obali jedne od cetiri rajske reke u 8 i 30 casova izjutra u znaku Vage (podznak Skorpija), po asteckom horoskopu Zmija.
Prvi put sam bombardovan kada mi je bilo 12 godina. Drugi put kada mi je bilo 15 godina. Izmedu ta dva bombardovanja zaljubio sam se prvi put i pod nemackom okupacijom prinudno naucio nemacki. Tada sam kradom naucio i engleski od jednog gospodina koji je pusio mirisljavi duvan za lulu i nije bas dobro znao engleski. U isto vreme prvi put sam zaboravio francuski (posle sam ga zaboravljao jos dva puta). Najzad, u jednoj skoli za dresiranje pasa, gde sam se nasao bezeci od anglo-americkog bombardovanja, jedan ruski carski oficir emigrant poceo je da mi daje casove ruskog iz knjiga pesama Feta i Tjutceva. Druge ruske knjige nije imao. Danas mislim da je ucenje jezika bilo vrsta mog pretvaranja u razlicite opcinjujuce zivotinje.
Voleo sam dva Jovana – Jovana Damaskina i Jovana Zlatoustog (Hrizostoma).
Mnogo vise ljubavi sam ostvario u svojim knjigama nego u svom zivotu. Sa jednim izuzetkom koji jos traje. Noc mi se u snu slatko lepila za oba obraza.
Do 1984. bio sam najnecitaniji pisac u svojoj zemlji, a od te godine nadalje najcitaniji. Napisao sam roman u vidu recnika, drugi u obliku ukrstenih reci, treci u vidu klepsidre i cetvrti kao prirucnik za gatanje kartama tarot. Peti je bio astroloski vodic za neupucene. Trudio sam se da sto manje smetam tim romanima. Smatram da je roman kao rak; zivi od svojih metastaza i njima se hrani. Kako vreme protice, ja sam sve manje pisac svojih knjiga i sve vise pisac onih buducih, koje po svoj prilici nece nikada biti napisane.
Na moje zaprepascenje knjige su mi do sada prevedene oko sto puta na razne jezike. Ukratko, ja nemam biografiju. Imam samo bibliografiju. Kriticari u Francuskoj i Spaniji zabelezili su da sam prvi pisac 21. veka, a ziveo sam u 20. veku, kada se morala dokazivati nevinost, a ne krivica.Najveca razocaranja u zivotu donele su mi pobede. Pobede se ne isplate.
Nisam nikoga ubio. Ali, mene su ubili. Mnogo pre smrti. Za moje knjige bilo bi bolje da im je autor neki Turcin ili Nemac. Bio sam najpoznatiji pisac najomrazenijeg naroda na svetu – srpskog naroda.
Novi milenijum za mene je poceo 1999. godine (sa tri obrnute sestice) trecim bombardovanjem kada su NATO avioni bacili bombe na Beograd i Srbiju. Reka na kojoj zivim, Dunav, otada nije vise plovna.
U 21. vek usao sam preko pozorisnih dasaka. Palindromske godine 2002. Vladimir Petrov „pustio je prvu interaktivnu pozorisnu lastu u Moskvu i osvojio rusku prestonicu bez bitke“ postavivsi na scenu „Moskovskog hudozestvenog akademskog teatra Cehova“ moj „pozorisni jelovnik – Za uvek i dan vise“. Iste godine Tomaz Pandur izgradio je kulu sa 365 sedista i u njoj je kao u cirkusu na pesku igrao „Hazarski recnik“ u Beogradu i LJubljani pretvarajuci na ocigled publike rec u meso i vodu u vreme. Godine 2003. petrogradski „Akademski teatar Lensov“ docekao je jubilarne bele noci i tristagodisnjicu svoga grada predstavom mog komada „Kratka istorija covecanstva“.
Sve u svemu mogu reci da sam za zivota dobio ono sto mnogi pisci dobijaju tek posle smrti. Mislim da me je Bog obasuo beskrajnom miloscu podarivsi mi radost pisanja, ali me je istom merom kaznio mozda bas zbog te radosti.

Erotske price

erotske-price-198x300.jpg

Izdavac: Zograf
Nas najprevodeniji pisac, autor nepravazidenog Hazarskog recnika, nastavlja da nas iznenaduje poigravajuci se temama i zanrovima. Ovog puta u pitanju je nesto sasvim novo: vruce i zapaljivo.

Format: azw3, epub, pdf
Jezik: srpski, latinica
Obrada i sken: BD Tim

Linkovi:

Hidden Content

The problem with reading a good book is that you want
to finish the book but you don't want to finish the book.

Thanked by 432 Members:

bojana888

bojana888

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 248 posts
  • 68011 thanks

nas-f.jpg

Milorad Pavić – Roman kao država i drugi ogledi

Pavić o sebi, o svojim romanima, o pozorištu, o čitanju i mestu knjige u novom milenijumu, o velikim umetnicima, o piscima koje je voleo. 

Ovo je knjiga koja nam otkriva novog i drugačijeg Milorada Pavića, Pavića-esejistu, autora autopoetičkih zapisa, studija o romanu kao državi, piscu koji u postojanju prepoznaje kompjutersku igru, koji promišlja savremeni svet i kroz istoriju čitanja, a romane prepoznaje i kao poetske tvorevine bez reči. U Romanu kao državi i drugim ogledima, Pavić piše i o Zahariju Orfelinu, Simeonu Piščeviću, Puškinovim „Srpskim pesmama”, ali i o mestima povećane opasnosti, Gaudijevim štalama, Gaudijevim spavaćim sobama, glinenoj armiji, a o Pavarotijevoj umetnosti govori kroz sopstveno muzičko iskustvo violiniste.

pdf, mobi, epub

latinica

scan i obrada: bojana888

Hidden Content

Hidden Content

Thanked by 277 Members:

kluts

kluts

Newbie

• Members
  • Pip
  • 42 posts
  • 6827 thanks
Гвоздена завеса
Милорад Павић

Gvozdena zavesa - Milorad Pavić

Please Login or Register to see this Hidden Content

Гвоздена завеса је прва збирка прича Милорада Павића, објављена 1973. године. У њој су се нашле неке од, данас, антологијских прича попут Веџвудов прибор за чај, Чувар ветрова или Једанаести прст. Ако би морала да се издвоји једна тематска линија прича ове збирке, онда би то била оријентација на прошлост, на историјске теме ширег, српско-византијско-отоманског опсега.

Иако тако профилисане, ове приче су изразито модерне и у њима се уочава специфичан Павићев приповедачки поступак спајања прошлог и садашњег уз помоћ алегоријских слика, необичних језичких спојева и књижевне стварности и јунака који су онеобичени, „померени“, вишезначни, па такви, подстицајни за читаоца да изгради низ својих значења из једне истине коју прича носи.

1)     „Веџвудов“ прибор за чај
2)     Сувише добро урађен посао
3)     Аеродром у Конављу
4)     Завеса
5)     Чувар ветрова
6)     Право стање ствари
7)     Блејзер боје мора
8)     Једанаести прст (Једно писмо мртвима)
9)     Силазак у Лимб
10)    Вечера у Дубровнику
11)    Вино и хлеб
12)    Цветна грозница
13)    Запис у знаку девице
14)    Збирка Романа Мелода
15)    Трећи аргумент
16)    Икона која кија
17)    Разнобојне очи
18)    Крчма код седам сиса
19)    Бахус и леопард

сувремена проза, интелектуална проза, историја, драма, белетристика, магични реализам
скен књиге споделио:

. хвала !
обрада скена: клутс
goodreads рејтинг: 4.21 (од 5)

српско-хрватски језик
ћирилично писмо
формат фајлова: pdf / epub

pdf
Hidden Content

epub
Hidden Content

Edited by kluts, 03 July 2019 - 15:51.

Thanked by 195 Members:

kluts

kluts

Newbie

• Members
  • Pip
  • 42 posts
  • 6827 thanks

Коњи Светога Марка
Милорад Павић

Konji Svetoga Marka - Milorad Pavić

Ова књига такође започиње причом (Кревет за три особе) која чува образац Павићевог концепцијског поступка у формирању књиге и увођења читаоца у њу, при чему се читалац не досећа да је реч о књижевном делу већ осећа да је и сам учесник онога што прати визуелно, кроз знакове. И како читање, односно предмет приче одмиче, тако се све више читалац (у улози учесника) опушта, али као посматрач све брже прелеће редове да би, као у криминалистичком штиву, открио поенту. Кад, најзад, одахне, схвати да је Павић исплео причу од нечег до те мере једноставног да је сав тај низ слика којима писац управља док броди кроз време (а у њима постоје два независна времена: једно које је у нама, носимо га непрестанце, а друго протиче мимо нас а да немамо никакву могућност да утичемо, док Павић све то повезује и прошло слива у садашње без прелаза и назнаке. На тај начин (истурањем најатрактивнијих прича у први план) Павић чини снажан и промишљен атак на читаоца дајући алтернативе: или ће, преморен многим обртима, одустати од даљег читања или ће, што је чешће, ако не и једно, у трагању за новим узбуђењима којима кључа ова етерична проза, грабити, отимати, освајати нове знакове што се надовезују на пређене и избројане петље.

1)     Кревет за три особе
2)     Коњица
3)     Анђео с наочарима
4)     Прича с два наслова
5)     Допис часопису који објављује снове
6)     Тајна вечера
7)     Партија шаха с мексичким фигурама
8)     Двобој
9)     Пеглана коса
10)   Коњи светога Марка
11)   Полубрат
12)   Борба петлова
13)   Богумилска прича

сувремена проза, интелектуална проза, историја, драма, белетристика, магични реализам
скен књиге споделио:

. хвала !
goodreads рејтинг: 4.16 (од 5)

српско-хрватски језик
ћирилично писмо

pdf

Hidden Content

epub

Hidden Content

Edited by kluts, 03 July 2019 - 15:53.

Thanked by 194 Members:

kluts

kluts

Newbie

• Members
  • Pip
  • 42 posts
  • 6827 thanks
Руски хрт
Милорад Павић

Ruski hrt - Milorad Pavić

У поговору књиге Руски хрт - и то је један од устаљених уступака које писац чини читаоцу у већини књига - да, као вез фантастичног и реалног достигне зенитну чврстину, поговором као облогом учини пресудан корак: освешћује читаоца неким, привидно, разумним објашњењем (или га занавек изгуби).

"Што се мене тиче, ја бих упозорио на чињеницу да ова књига садржи две сасвим засебне и целовите приче, које су међу собом ‘у тајној вези’ како би рекао један писац којег волим. На питање постављено у једној добија се одговор у другој од тих прича, ако се прочитају заједно, оне чине трећу причу, која би се могла схватити и као аутобиографија писца у женском лицу", пише Милорад Павић.

Прва прича, открива писац да би намамио читаоца, зове се Варшавски угао а питање постављено у другој гласи: "Да ли неко преузима сада моје осећање од мене и наслеђује га?" Тако је читалац, као у играма на срећу, заваран лакоћом задатка и изгледом да брзо одреши чвор за који верује да није одвећ чврсто и компликовано везан. Тај мали интелектуални напор, то семење бачено пред читалачке неупослене ‘зубе’ укусан је залогај коме се тешко одолева и стога није на критичару да открива пишчеве адуте већ да их разлаже како би их читалац с више пажње ‘млео’.

Павић је писац велике историје и митске Србије. Више је дао он њој него она њему, али има и таквих љубави које никада нису сасвим пријатне а опет су нужне. Србија је у Павићевој имагинацији постала идеалан, некада и ужасан, простор људских судбина. Ваља у Србији сачувати живу главу, ваља и доживети нешто боље од обичне људске судбине. Велики историчар и зналац, Павић је умео и да открије и да измисли шта је Србија била и никада није могла бити, шта мора да постане и не уме да буде, да бисмо и ми и она видели опет велике дане. 
И онај ко воли, горко, и онај ко не воли, тешко, Србију мора да прочита Павићева ремек-дела приповедачке вештине у којима се обликује њен јединствени књижевни лик на који је први указао песник Раша Ливада.

1)     Руски хрт
2)     Лозинка
3)     Обед на пољски начин
4)     Црвени календар
5)     Карамустафини синови
6)     Варшавски угао
7)     Аксеаносилас
8)     Смрт Еугена Фоса
9)     Атлас ветрова
10)   Укус соли
11)   Вечера у крчми „Код знака питања“
12)   Липов чај
13)   Монашки нож
14)   Соба Андрије Анђала
15)   Јаје
16)   Отровна огледала
17)   Теразије
18)   Партија шаха са живим фигурама
19)   Запис на коњском ћебету

скен књиге споделио:

. хвала !
goodreads рејтинг: 4.25 (од 5)

српско-хрватски језик
ћирилично писмо

pdf
Hidden Content

epub
Hidden Content

Edited by kluts, 03 July 2019 - 15:56.

Thanked by 200 Members:

Carlo

Carlo

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 627 posts
  • 103885 thanks

Милорад Павић

Српске приче

spr.jpg

Павић је писац велике историје и митске Србије. Више је дао он њој него она њему, али има и таквих љубави које никада нису сасвим пријатне а опет су нужне.
    Србија је у Павићевој имагинацији постала идеалан, некада и ужасан, простор људских судбина. Ваља у Србији сачувати живу главу, ваља и доживети нешто боље од обичне људске судбине. Велики историчар и зналац, Павић је умео и да открије и да измисли шта је Србија била и никада није могла бити, шта мора да постане и не уме да буде, да бисмо и ми и она видели опет велике дане.
    И онај ко воли, горко, и онај ко не воли, тешко, Србију мора да прочита Павићева ремек-дела приповедачке вештине у којима се обликује њен јединствени књижевни лик на који је први указао песник Раша Ливада.

Скен: 

Обрада, латинично пресловљавање... JA

PDF + ePUB + AZW3

(српски - ћирилица & latinica)

Hidden Content

Thanked by 216 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users