Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Novosti, e-čitači, programi...

982 replies to this topic

Miss Smila

Miss Smila

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 805 posts
  • 9319 thanks
Poštovani članovi, ovde možemo razmenjivati novosti i znimljivosti iz sveta e-knjiga i knjiga uopšte.

Za početak ja ću staviti vest koju sam pre nekoliko dana stavila u vesti u BD Caffe koja sad i nije neka novost. 

Amazon preuzima Goodreads

Juče je objavljena vest koja je poprilično uzbudila duhove knjiških moljaca, a to je da Amazon preuzima Goodreads, poznatu socijalnu mrežu gde su korisnici mogli naći korisne informacije o knjigama i koja je i građena od strane korisnika, po pitanju prikaza knjga, ISBN brojeva, ocena, preporuka. Svakako da su sada korisnici zabrinuti, zbog promena koje će uneti Amazon. Mnogi korisnici ne žele da se njihovi prikazi i ocene koriste na ovaj način. Kao i uvek kad je u pitanju kupovina socijalnih mreža od strane velikih kompanija to postaje siva zona: šta kome pripada i ko ima prava na šta. Ne treba zaboraviti je da je pre skoro dve godine Amazon Goodreads-u zabranio korišćenje slika i naslovnica sa Amazona. Korisnici i bibliotekari Goodreads-a su imali veliki posao da stave naslovnice sa drugih izvora, a bilo nas je mnogo koji smo stavljali naslovnice iz sopstvene baze podataka.

Amazon je ovaj potez napravio verovatno iz razloga što, socijalna mreža koju je pokušavao da izgradi, nije (po mom mišljenju), bila izuzetno uspešna, a da je u međuvremenu Goodreads stvarno postao vodeći sajt u ovom polju. Amazon i osnivači Goodreads-a obećavaju da neće biti velikih promena. No, to će vreme već pokazati. Svakako da će na ovaj način mladi i neafirmisani autori imati više šanse za plasman i prepoznavanje na tržištu, jer definitivno govorimo o globalnom lideru u polju publishinga. Takođe se očekuje mnogo od integracije Goodreads-a u Kindle e-čitače i mogućnosti pregleda ocena i kupovine knjiga na jednom mestu. Ostaje nam da se nadamo da će od ovog "venčanja" svi imati koristi, pa ćemo nekako i oprostiti komercijalnu upotrebu onoga što smo u poslednjih nekoliko godina tamo radili.

Za vas našla i priredila: Miss Smila

vest sa Amazona:

Please Login or Register to see this Hidden Content

MRTVE LINKOVE PRIJAVITI NA DUGME REPORT

Thanked by 7 Members:
Razi , loznicka , nanda cirap , goga134 , Asifna , deshacg , vartex

Miss Smila

Miss Smila

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 805 posts
  • 9319 thanks

Novi modifikovani fontovi za K8

Kada je novi format K8 za kindle knjige ušao u opticaj, svi smo primetili veliki razmak između redova koji nastaje upotrebom sistemskog fonta. Naravno za sve tehničke nedostatke koji ne zabrinjavaju velike proizvođače tu su ljudi koji nam pružaju razne jailbreak-ove, hack-ove a u ovom slučaju modifikovane fontove za kindle koj služe da malo "zbiju" rupe koje se javljaju upotrebom standardnih fontova kod K8 formata. Takođe, ovi fontovi su malo tamniji - boldovaniji od fontova koje inače imamo na našim kompjuterima, a koji ubačeni na e-čitače izgledaju prilično bledo i nečitko.

Ovde možete da skinete 4 verzije Charis Sil i modifikovanu Constantiu.

Ja sam neke fontove isprobala, što možete da vidite na donjim slikama levo jeCharis SIL Modified Larger (kao najveći), a desno Charis SIL compact (kao najkompaktniji). Postoji još i Charis SIL modified koji je izmedju ova dva po veličini. Ova tri fonta dolalaze i u smallcaps varijanti. Ovaj prikaz je rađen na medium razmaku i 3. po redu veličine standardnog K4 NT fonta.

Modifiedpx_zpsa5330448.gifCompactpx_zps9a849df3.gif

Constantia font nažalost nije bio dorađen pa je za njegovu upotrebu bilo potrebno obrisati font Constantiu iz windowsa. Preimenovala sam ga i sad moze da se koristiti bez prethodnog brisanja originalnog fonta Constantia iz sistema.

Fontove sam ubacivala tokom konverzije kroz Calibre a mislim da ovi fontovi mogu da se lepo koriste i tokom izrade ePuba, naročito što su tamniji od standardnih fontova.

Za vas priredila: Miss Smila

fontove pronašao i prosledio: shamanNS

Edited by Miss Smila, 27 April 2013 - 09:58.
Stavljen novi link

Thanked by 3 Members:
knjigica , talasvip , deshacg

krbo

krbo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • 17 thanks
  • LocationHR

Jedna od ozbiljnijih manjkavosti Kindle e-čitača je nedostatak ugrađene automatske hipenacije* teksta.

Zbog toga često imamo slabiji grafički prijelom nego p-knjiga jer su nam redovi nepopunjeni do kraja ekrana - svaka imalo dulja riječ na kraju preskoči u slijedeći red i onda Kindleovo defaultno obostrano poravnanje margina napravi "prozračnu" prethodnu rečenicu.

Kako tome doskočiti - prvi izbor je patch čitača raznim poboljšanjima koje su pametni i dobri ljudi priredili sebi i nama.

JBPatch to donosi za Kindle Touch i Paperwhite modele (za mobi i azw - ne i za KF8 -  azw3), a vidim u opisu kako se netko potrudio prilagoditi ga i za K3.

Za one koji ne vole patch, posebice Paperwhite vlasnici (jer još uvijek ne postoji 100% debrick za PW kao za ostale modele) postoji i elegantno, soft rješenje:

Hyphenate This! Calibre GUI plugin.

Sitan nedostatak je što radi samo sa EPUB i AZW3 formatima (nema MOBI).
Kako radi? Radi izvrsno, brzo i efikasno..

primjer autora (litvanski no jasno vidljivo kako radi hipenacija)

mpog6rhkwl9oknfsrqb.jpg
(lijevo hipenizirano, desno ne)

Iz Calibrea ga lako instalirate.
Jedina stvar koju mu trebate ponuditi je hipenacijski rječnik traženog jezika. (može biti više rječnika)
Kako doći do stvari koja se zove hyph_hr_HR.dic ?
Lako, instalirajte LibreOffice na svom jeziku i unutar njegove file strukture pronaći ćete ovaj rječnik.
Možda ga i nije dobro zvati rječnikom jer ne sadrži riječi nego pravila kako se riječi rastavljaju na slogove.
(a i nije ga teško naći - poznate su to stvari, probajte Google. Za srpski guglajte hyphen-sr / hyph_sr pojmove)

evo ga HR

Dakle u jednom instalirani plugin treba učitati rječnik i to je to - kada se plugin pokrene na nekoj knjizi prvo pogleda koji
su formati dostupni i ponudi ih na izbor - klikom je knjiga jako brzo "hipenizirana" (a može se i vratiti u ranije stanje)

Jedino dobro provjerite metadata knjige - i dan danas nepažljivi autori postavljaju knjige s nepravilno označenim jezikom - ako je HR knjiga, a označena kao EN(gleska) plugin ne radi jer traži rječnik engleskog jezika (o tome će jasno zagalamiti prozorom greške)

Što u biti radi? Na prava mjesta u rječima ubacuje HTML kod za sof-hyphen (&shy) što prikazivaču teksta daje poziciju kuda ubaciti crticu "-" kod lomljenja riječi.

Soft-hyphen kod Sigil inače ne prikazuje, ali se odmah počinje ponašati kako treba i u code i u book viewu.

Naravno, knjiga će postati i nešto veća jer je &shy kod veličine 2 bajta.

Jedini problem s AZW3 je što će na starijim (od PW) uređajima dati veći razmak linija teksta no tu će vam pomoći gornji post o uporabi "stisnutijih" fontova.

Utvrđeno je kako soft-hypen pouzdano radi kod svih Kindle modela čiji firmware podržava KF8 (počevši s K3 modelom)
Ne radi kod epub čitača čija je osnovica Adobe Digital Editions verzije manje od 2.0 (većina) kao i Sony modelima

Kod nekih epub čitača sve je uredu na ekranu no "search" više ne radi.

Tako da bi zaključak bio: Kindle da, ostali epub čitači: probajte prikazuju li vam se crtice i radi li pretraživanje.

Ionako je izrazito lako i dodati i ukloniti hipenizaciju.

* hipenacija - način na koji se riječi lome na kraju retka. Po hrvatskom pravopisu riječi iz hrvatskog jezika lome se na slogovima, poslije samoglasnika.

Kindle PW3

Thanked by 1 Member:
mikimir

janja

janja

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,031 posts
  • 95403 thanks
  • Locationbalkandownload

@krbo, ja sam probala ovo napraviti na svom čitaču (stavila sam da mi "lomi" riječi nakon 3 slova) i moram priznati, bez vidljivih crtica na tako malom ekranu, da mi je ispalo prilično zamorno za čitanje. Možda sam trebala staviti 5 ili više slova? :)

krbo

krbo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • 17 thanks
  • LocationHR

@krbo, ja sam probala ovo napraviti na svom čitaču (stavila sam da mi "lomi" riječi nakon 3 slova) i moram priznati, bez vidljivih crtica na tako malom ekranu, da mi je ispalo prilično zamorno za čitanje. Možda sam trebala staviti 5 ili više slova? :)

ako nemaš prikazane crtice onda je neuporabljivo, oko se "zagubi", očito je tvoj čitač iz epub serije na bazi ADE 1.7  (kao i 95% ostalih)

milsim da ti neće pomoći ni 5 znakova limita, krivac je Adobe i mislim kako nema pomoći (samo mali broj proizvođača radi update firmwarea čitača)

Edited by krbo, 06 April 2013 - 13:35.

Kindle PW3

Miss Smila

Miss Smila

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 805 posts
  • 9319 thanks

Da dodam ovde recnike za hifenaciju za tekstove na srpskom jeziku latinicnim i cirilicnim pismom, s tim sto morate da vrsite zamenu recnika tj ne mozete odjednom da imate ubacen recnik za oba pisma u Calibre. Dakle, kako imamo vise knjiga sa latinicom nek vam stoji latinicni recnik, a kad hocete cirilicu dodate recnik, Calibre ga presnimi samo ne zaboravite da vratite laticni kad zavrsite :) Lepo radi na Kindlu4, pocecu i da se navikavam :)

Recnike obezbedio shamanNS

drnele

drnele

Newbie

• Members
  • Pip
  • 17 posts
  • 1599 thanks

Da li neko koristi NOOK Simple Touch?
Ako koristi, koja su iskustva?
Zainteresovan sam da ga nabavim.
Meni se dopada mogućnost microsd (do 32 GB)

Joshida Kagero

Joshida Kagero

Silver Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPipPip
  • 3,915 posts
  • 1422 thanks
  • Location/root

Ја имам Nook Color и презадовољан сам.

Ko nema u vugla, ima u Gugla
Posted Image

Proklete pijavice i bezkicmenjaci!

krbo

krbo

Newbie

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • 17 thanks
  • LocationHR

Da li neko koristi NOOK Simple Touch?
Ako koristi, koja su iskustva?
Zainteresovan sam da ga nabavim.
Meni se dopada mogućnost microsd (do 32 GB)

znaš što je najbolja stvar kod tog modela?

jako se lako roota i dobiješ mali, spori, 16nijansi sivog - Android tablet

što je zanimljivo zbog mogunosti instalacije raznih aplikacija

evo ti jedan link oko toga ako te ide engleski

Kindle PW3

elijan

elijan

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • 0 thanks

ne znam da li sam na pravom mestu nisam  bas familijarna sa forumima i kako se  pojavljivati. imam problem na mom tabletu je neki lumirid ya citanje i uglavnom mogu da citam sve knjige ali  mi se desava da  knjiga koja je sasvim u redu na PC ju u lumi ridu na tabletu izgubi  nasa slova. ima li neko savet

klodovik

klodovik

Starting Member

• Prijatelj foruma
  • PipPip
  • 59 posts
  • 1380 thanks
  • LocationTannhauser Gate

Da li imaš tablet ili ebook reader? Guglao sam i našao ovaj uređaj, Acer LumiRead ebook reader:

Edited by volter, 20 April 2013 - 06:09.

Thanked by 2 Members:
nebojsa2 , malance

elijan

elijan

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • 0 thanks

Da li imaš tablet ili ebook reader? Guglao sam i našao ovaj uređaj, Acer LumiRead ebook reader:

imam tablet

Edited by volter, 20 April 2013 - 06:10.

klodovik

klodovik

Starting Member

• Prijatelj foruma
  • PipPip
  • 59 posts
  • 1380 thanks
  • LocationTannhauser Gate

Onda je taj LumiRead neki program za čitanje knjiga?

Ako imaš android tablet, uzmi sa Google Play neki drugi program, recimo Moon+

Guest_Peter_Petrelli_*

Guest_Peter_Petrelli_*
  • Guests
  • thanks

Stručnjaci da vas čujem :) Opasno sam zagrizao da uzmem ovo čudo pa da čujem utiske.

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 5,294 posts
  • 157029 thanks
  • Locationnisam ja odavde

Najbolje potrošenih 119$ u tvom životu.     :D

Posted ImagePosted Image
Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Guest_Peter_Petrelli_*

Guest_Peter_Petrelli_*
  • Guests
  • thanks

Valjda 130€ :)   Toliko je ovde.

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 5,294 posts
  • 157029 thanks
  • Locationnisam ja odavde

Kod mene stoji 119   :D    valjda odmah uoče ko ima a ko nema para....   :D

Posted ImagePosted Image
Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Guest_Peter_Petrelli_*

Guest_Peter_Petrelli_*
  • Guests
  • thanks

Ma našao sam ga ovde, na balkanu :) Daleko mi Amerika.

Miss Smila

Miss Smila

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 805 posts
  • 9319 thanks

Peter ako nemas Kindle uzmi ga. To je lepa cena za nas ovde. Krbo je koliko se secam bio pun hvale za PW a kako znamo da je promenio dosta citaca treba mu verovati.

radoholix

radoholix

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • 77 thanks

Ja sam uzeo Prestigiov elektronski citac knjiga i to PRESTIGIO E-Book Reader 6.0 PER3464B Black i mogu Vam reci da sam prezadovoljan. To je najjeftiniji e-citac koji mozete naci  kod nas, a koji ima e-ink ekran, sto je, po mom misljenju, najbitnije kod e-citaca knjiga! Kosta 9 364,00 dinara, a mozete ga naruciti preko ovog sajta (najjeftinije sto moze da se nadje, plus se postarina ne placa!) :

a, ovde imate punu specifikaciju e-citaca:

E, sad...Ima samo jednu manu, ali "premostiva" je! :D  SKENIRANE KNJIGE NE MOGU DA SE UVELICAJU! Opcija "Zoom" radi samo za kucane knjige, ali ne i za skenirane, tako da su slova vrlo sitna! Verujem da postoji dosta e-citaca sa istom manom! Ja sam poludeo kada sam to video i proveo sam dane i dane trazeci resenje na Internetu i pronasao sam ga! Resenje se krije u programu "K2pdfopt" koji je napravljen bas iz ovog razloga, ali i iz drugih! Vrlo jednostavan, ali mocan program koji vas moze postedeti mnogih muka! Evo, kako ovaj program uvelicava tekst, tako da ga mozemo citati na e-citacu:

Normalan tekst:

Uvelican tekst programom "K2pdfopt":

uv-knj.jpg

Evo linkova za skidanje programa, kao i foruma na kojem mozete postavljati pitanja. Vrlo je moguce da mozete naci resenja i za vase, gore navedene probleme! Pozz! :D

Thanked by 1 Member:
nesa962

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users