Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Knjiga iz mog ugla, omiljeni autori, što čitate, izlazi uskoro...

872 replies to this topic

svjetlohodni

svjetlohodni

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • 8382 thanks
  • Locationsjeverojug

Charlotte Rogan - U čamcu

35c4nx4.jpg

Zgodna pričica o brodolomu i doživljajima i psihi ljudi  koje je zadesila ovakva nesreća.

Inače sinoć/nočas sa čitača od 190 stranica, slistio 150.. baš ono "u dahu", kako se kaže i kada uđeš u radnju nemoš to ostaviti...što će sada desiti..pa što će se sada desiti.. i preporuka svakako za čitanje. :)

Posted Image

Thanked by 177 Members:

svjetlohodni

svjetlohodni

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • 8382 thanks
  • Locationsjeverojug

Omiljeni autor, ono što mi na prvu padne na pamet, Rober Harris, a Enigmu sam pročitao, mislim 5 ili 6 puta dosada..i čim mi se malo moždane vijuge odmore/zaborave ja nanovo na čitanje spomenute. Film, nisam gledao, nemam pojma uopće kako to dosada nisam za film, ali moram i to.

2qv46de.jpg

A Enigma, sjajna knjiga, malo matematike, malo ljubavi, malo rata... i samo preporuka za obavezno čitanje.

:)

Edited by svjetlohodni, 23 April 2013 - 16:57.

Posted Image

Thanked by 171 Members:

qwe

qwe

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 95 posts
  • 90 thanks

Dv

citam Dablin strit od  Samante Jang

Please Login or Register to see this Hidden Content

knjiga koju su najavljivali kao bolju  alternativu 50 nijansi, citljivo, kao ljubic

nista sto bi me ocaralo, kako su bile bombasticne najave, ja se naravno kao knjigoljupka upecala na njih. Vredi procitati za ljubitelje lake literature. Posto sam u dusi veliki romantik, to je jedno stivo koje mogu citati osobe koje imaju slicna in teresovanja.

Nakon mnosttva klasika , citam laku literaturu, volim gde je sv OK jer s obzirom na podneblje gde zivimo i na mnostvo surovih dogadjanja na ovim nasim prostorima.

Znaci ko voli laku literaturu samo napred

p.s. pozdrav ovom vrednom timu, ljudima koji nas uveseljavaju i obaduju mnostvom dobre literature, gde svako moze pronaci neto sto bi njegovoj dusi godilo

:srce: :ruza:

Thanked by 39 Members:
aleksić , midhadz , christina_lol , mateo2 , stucavko , qwerty2 , MimeKul , slavek , salley , monocle , majena2010 , Niki1967 , rossi2511rossi , trnkan , moonlight2 , Jovana25 , omerovicljilja , sossa , lilija , anitabuncic , anjamemedova , krlcc , werther , singer091 , arizan888 , Jagodica 987 , npetrovic , noko , Machin123 , djenka1995 , labud1964 , dstankovic , Artist6 , ninoo , jabuka123 , moschino22 , teodoris , tanakasan , milan_milan

nela012

nela012

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,024 posts
  • 104094 thanks

Dv

citam Dablin strit od  Samante Jang

knjiga koju su najavljivali kao bolju  alternativu 50 nijansi, citljivo, kao ljubic

nista sto bi me ocaralo, kako su bile bombasticne najave, ja se naravno kao knjigoljupka upecala na njih. Vredi procitati za ljubitelje lake literature. Posto sam u dusi veliki romantik, to je jedno stivo koje mogu citati osobe koje imaju slicna in teresovanja.

Nakon mnosttva klasika , citam laku literaturu, volim gde je sv OK jer s obzirom na podneblje gde zivimo i na mnostvo surovih dogadjanja na ovim nasim prostorima.

Znaci ko voli laku literaturu samo napred

p.s. pozdrav ovom vrednom timu, ljudima koji nas uveseljavaju i obaduju mnostvom dobre literature, gde svako moze pronaci neto sto bi njegovoj dusi godilo

:srce: :ruza:

Da nemaš možda skener??

Knjiga dobija život tek čitanjem.

Čitalac joj daje život, sastavljajući slike koje stvaraju imaginarni svet u kojem likovi žive.

(Musso)

Thanked by 17 Members:
rokosovski , christina_lol , midhadz , ladymarijana , monocle , arizan888 , omerovicljilja , anitabuncic , anjamemedova , krlcc , singer091 , Automatika , Jagodica 987 , Artist6 , moschino22 , luceskocic , teodoris

qwe

qwe

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 95 posts
  • 90 thanks

DD

Procitala J.Garwood Vencanje

Stivo ispod mog ocekivanja, bar sto se tice te spisateljice. Suvise bledo,ne znam  zasto, volim da citam takve tipove knjiga, ali ostala razocarana. Dugo sam cekala na nju, ali pafffff...Otkupnina u odnosu na Vencanje par klasa vise, eto  to mogu samo da kazem. Nisu mi se previse dojmili glavni likovi, niti su mi dragi na bilo koji nacin.

Ova knjiga po mom misljenju (bicu bezobrazna) ne zavredjuje, po meni, vise komentara i pisanja. Kakva je  previse je i ovoliko  :SR:

(ne znam koji sam smajli stavila pokusavam da se snadjem )

Pozdrav svima

Thanked by 13 Members:
knige online 2 , stjepank67 , midhadz , qwerty2 , Artist6 , arizan888 , omerovicljilja , krlcc , Tjasa , mashanovic , biba113 , jabuka123 , topalovicka

veštica

veštica

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 94 posts
  • 1831 thanks
  • Locationčarobna šuma

predlažem da svako da neki komentar,bio on dobar ili loš o knjigama koje su pročitali,mislim na knjige koje se nalaze ovde.Možda bi neko čitao nešto a trenutno ne zna šta će,ako pročita nečiji komentar možda se lakše odluči.

Thanked by 2 Members:
djordjevicsladjana , krlcc

svjetlohodni

svjetlohodni

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • 8382 thanks
  • Locationsjeverojug
@veštica :),
pa zato i imamo ovo -što čitate, autori...- ali ne mora biti samo o knjigama koje su postavljene na BDL, može i o drugim knjigama naravno, maaaaa može i o Sportskim novostima :P a zezam se sada malo za sporteske.
Ja volim pročitati što drugi napišu o nekoj knjizi koju su pročitali i o svom doživljaju pročitanog.
pozzzzz :)
Posted Image

Thanked by 5 Members:
knige online 2 , qwerty2 , california , anjamemedova , krlcc

veštica

veštica

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 94 posts
  • 1831 thanks
  • Locationčarobna šuma

I ja volim čuti drugo mišljenje,moje interesovanje ide od Dostojevskog,Kafke,Pamuka,vladike Nikolaja Velimirovića,Efraima Kišona,do istorijskih,SF,biografija itd. Možemo danima diskutovati pa pozivam i ostale članove da se ne stide i napišu nešto.  :)

Thanked by 5 Members:
igor2210 , stmrva , krlcc , mashanovic , Нинорота

svjetlohodni

svjetlohodni

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 236 posts
  • 8382 thanks
  • Locationsjeverojug

I ja volim čuti drugo mišljenje,moje interesovanje ide od Dostojevskog,Kafke,Pamuka,vladike Nikolaja Velimirovića,Efraima Kišona,do istorijskih,SF,biografija itd. Možemo danima diskutovati pa pozivam i ostale članove da se ne stide i napišu nešto.  :)

E O. Pamuka volim i ja, SF također, Kafka naravno.. a kada si to ovako sve lijepo stavila pa ajde kreni :) :)

pa recimo sa Pamukom, "Istambul" mi je zakon baš i ona sličica kada je 60-tih g. 20-st. potonuo tanker Jugoslavenski u onom prolazu, Bospor-Dardaneli, pa porušio pola jedne i druge obale jer se nitko nije usudio priči brodu zbog mogučnosti eksplozije..

:)

Posted Image

Thanked by 4 Members:
mina2006 , krlcc , Korporacija , gocigoci

veštica

veštica

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 94 posts
  • 1831 thanks
  • Locationčarobna šuma

Istanbul mi je ok ali najviše me je fascinirao sa Crnom knjigom i Zovem se crveno.Bela tvrdjava mi je izazvala zbrku na kraju,kad su se ona 2 lika zamenila. Pročitala sam sve njegove knjige ali pošto stalno čitam ne sećam se baš detalja.

Thanked by 4 Members:
trnkan , krlcc , atimotic , gocigoci

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Istanbul mi je ok ali najviše me je fascinirao sa Crnom knjigom i Zovem se crveno.Bela tvrdjava mi je izazvala zbrku na kraju,kad su se ona 2 lika zamenila. Pročitala sam sve njegove knjige ali pošto stalno čitam ne sećam se baš detalja.

Istanbul je OK, ali to nije roman.

Pomisao na Zovem se Crveno kod mene izaziva gotovo somatsku reakciju, toliko mi je dosadna bila. Jedna od najdosadnijih knjiga koje sam čitao. 

Evo šta sam svojevremeno, na drugom mjestu, o toj knjizi napisao:

Spoljnu ljušturu radnje čini neka vrsta detektivskog zapleta, potraga za ubicom istanbulskih minijaturista negdje u XV vijeku i jedna, iz današnje perspektive, bizarna ljubavna priča. Prava tema su piščeva razmatranja nekoliko stvari, nekih pitanja teorije umjetnosti, odnosa tradicije i individualnog talenta, pitanja svrhe i motiva za umjetničko stvaranja – sve to kroz prizmu položaja umjetnosti, posebno slikarstva, u islamu. Na narednom nivou pisac govori o odnosu istoka i zapada, iz perspektive Turske. O tome, pred kraj knjige, iznosi i valjda jedinu misao iz ove knjige koja mi se urezala u sjećanje. Kaže da Turska nikad neće moći biti ni pravi istok, ni pravi zapad, ni nešto svoje, specifično, već će uvijek biti samo nekakva imitacija istoka ili zapada. U melanholiji i rezignaciji lika koji ovo kaže prepoznaje se glas samog pisca, čiji su mi stavovi donekle poznati iz one knjige o Istanbulu i nekih intervjua. Što se forme tiče, svako poglavlje predstavlja obraćanje nekog od likova čitaocu. Meni je bilo neobično da gotovo svi likovi zvuče nekako isto. Pored tog dijaloga sa čitaocem ima još nekih postmodernističkih fora, zamornog katalogiziranja svega i svačega. Ono što možda i više od svega doprinosi zamornom karakteru knjige je stalno i obimno referisanje na razne orijentalne priče. Izgleda mi da je sve to više zato da bi se stvorila egzotična atmosfera u knjizi nego da bi se nešto ilustrovalo. Ima tu i pomalo smješnih stvari, kad se pred kraj knjige ilustratori fizički sukobe, sjevnu buzdovani i jatagani, pa se jednom nađe nož pod grkljanom, on pomisli: “Da ispričam kako je Afrasijab ubio Sijavuša, da promenim temu?“ I tako, ako do sada niste znali kako se Širin zaljubila u Husreva, poslije ove knjige nikad to nećete zaboraviti. Podjednako zamorni i dosadni su i predetaljni opisi svih mogućih minijatura u islamskoj umjetnosti. Jednostavno, pisac smara, gnjavi i razvlači da bi rekao stvari koje je mogao izraziti mnogo jezgrovitije i efektnije. Motivi koji su ga nagnali na toliko produžavanje knjige meni sumnjivo zaudaraju na skribomaniju i opsjednutost sobom i vlastitom pameću.

Od tada mi ljudi govore da mu ostale knjige nisu takve i da treba i nešto drugo od Pamuka da pročitam. Mislim da ću uskoro pročitati Snijeg.

Edited by quentin, 24 April 2013 - 19:33.

The literary culture is the last bastion of the individualist.

Thanked by 12 Members:
cappa22 , stjepank67 , slobac , mateo2 , filipal , rossi2511rossi , striva , anjamemedova , krlcc , rutracker , Kokosinela86 , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

predlažem da svako da neki komentar,bio on dobar ili loš o knjigama koje su pročitali,mislim na knjige koje se nalaze ovde.Možda bi neko čitao nešto a trenutno ne zna šta će,ako pročita nečiji komentar možda se lakše odluči.

Projurio sam kroz prvih 10 ili 15 strana potforuma i, sasvim očekivano, ogromna većina knjiga su žanrovska literatura i komercijalni bestseleri. Nije to nešto posebno loše, tako je na svakom sličnom forumu, pa i u većini velikih knjižara, ali mene te knjige uglavnom ne interesuju.

U narednim porukama napisaću po par riječi o nekim knjigama i piscima koje sam ovdje zapazio, a koje smatram vrijednima i koje preporučujem za čitanje. Ili o onima koje nisam čitao, ali namjeravam.

Nadam se da mi administracija neće zamjeriti što ću povremeno ostavljati linkove ka stranama na mom blogu, jer nema puno smisla da jednostavno kopiram ono što sam tamo pisao.

Thanked by 4 Members:
anjamemedova , krlcc , noko , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Franc Kafka: Dvorac (

)

Prije oko 2 godine pročitao sam Kafkinu Ameriku

i mislim da sam time apsolvirao svu njegovu prozu, izuzimajući Dnevnike.

Dvorac (Ili Zamak) je možda i najbolji, a po meni svakako najzreliji i najtipičniji Kafkin roman. Činjenica da nije dovršen tu ni malo ne smeta. Štaviše, nedovršenost Kafkinoj prozi sasvim odgovara. 

Thanked by 6 Members:
stjepank67 , krlcc , Žilijen , jowo , Нинорота , Garogaro

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Džordž Orvel: Životinjska farma (

)

Meni je Džordž Orvel jedan od omiljenih esejista i čini mi se da su njemu romani i proza generalno bili tek sredstvo da na čitaocima prijemčiviji način iznese političke ili filozofske ideje koje su u esejima bile nešto teže pristupačne. Životinjska farma je najbolji primjer takvog pristupa - radi se o alegoriji, romanu sa ključem, u kome se pripovjeda o Oktobarskoj revoluciji u Rusiji i događajima koji su uslijedili, tačnije o dolasku Staljina na vlast i njegovoj transformaciji Lenjinove intenacionalističke komunističke ideje u nacionalistički imperijalizam.

Orvelovim esejima se stalno vraćam, posljednja njegova proza koju sam čitao bio je kod nas neprevedeni roman Coming Up for Air (

). Nadam se da ću uskoro pronaći vremena za Burmanske dane.

Edited by volter, 01 March 2014 - 20:01.

Thanked by 9 Members:
knige online 2 , mateo2 , krlcc , dragon72 , Collector_2000 , Korporacija , Нинорота , borissch , shadow84

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Džozef Heler: Kvaka 22 (

)

Odličan satirični roman nominalno pokriva Drugi svjetski rat, ali namjerne hronološke neusklađenosti naglašavaju njegovu univerzalnost. Helerov senzibilitet vjerovano se može smjestiti negdje između Hašekovog Švejka i Kafkinog Procesa. Roman ovog veselog apsurdiste postao je opšte mjesto u popularnoj kulturi 20. vijeka i neka vrsta priručnika za tihu subverzivnost u obračunu sa sistemom.

Thanked by 7 Members:
NK56 , pigmalion , tymoty , Ana.977 , krlcc , ana.grdakovic , risticmilann

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Ian Mekjuan: Crni psi (

)

Nisam čitao ovu Mekjuanovu knjigu, ali ne sumnjam da će uskoro doći na red. Radi se o možda i najcjenjenijem živom engleskom piscu. Ipak, Amsterdam za koji je dobio nagradu Buker svojevremeno me razočarao. Mnogo bolje impresije imam o romanima Saturday i The Child in Time (

).

Thanked by 8 Members:
tattamatta , ognjenmorokvasic , rossi2511rossi , nikstup , krlcc , natange , Ketilin , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Don Delilo: Kosmopolis (

)

Kosmopolis nisam čitao, ali dosta Delilovih knjiga imam na kontu, a i trenutnom se rvem sa njegovim magunom opusom Underworld, pa mogu o tome piscu ponešto reći. Poslije pročitanih šest ili sedam knjiga ja još nisam načisto da li mi se Delilo dopada ili ne. Svojevremeno, njemu me odvelo nečije poređenje s Tomasom Pinčonom za koje sam u početku (Americana, White Noise...) mislio da je sasvim promašeno, ali kasnije (Running Dog, Libra, Underworld...) sam uvidio da tu ipak ima nešto. Književni tretman raznih mračnih sila kod ova dva pisca je sasvim različit, ali opsesija dietrologijom je zajednička.

Mislim da svaki čitalac mora sam odlučiti da li količina energije koju je potrebno uložiti u čitanje Delila adekvatna čitalačkom zadovoljstvu.

Thanked by 6 Members:
markof , DRSTAN , rossi2511rossi , krlcc , ivana vnuk , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Jostein Garder: Sofijin svijet (

)

Svojevremeno, kad sam knjigu pročitao, napisao sam sljedeće:

Na koricama piše, nešto između istorije filozofije i Alise u zemlji čuda, i ništa više skoro da se i ne treba reći. Vjerujem da bi mi bila fascinantna da sam je pročitao sa 16 ili 17 godina. Ovako, bio je to zgodan repetitorij filozofije. Neke rupe sam zakrpio, nečega sam se podsjetio... Onaj drugi nivo sadržaja, sama fabula, je zanimljivo poigravanje sa perspektivom, zapravo rasprava, ili eksperiment, iz prirode umjetničkog stvaranja. I to bi mi bilo zanimljivije sa 17. Inače, čini mi se da je knjiga pomalo ziheraški pisana, bar što se tiče stava pisca. Ne može se baš jasno dokučiti da li je vjernik ili skeptik. Mada je taj ziheraški pristup tipičan za skeptika.

Nisam kasnije ništa drugo od ovog pisca čitao, ali imam nekoliko knjiga u planu.

Thanked by 8 Members:
Mackaimis , Kirby , Ana.977 , krlcc , Byron1788 , ami1969 , knjigica , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Jan Martel: Beatrice i Vergilije (

)

Iako sam se bio oduševio sa The Life of Pi drugi Martelov roman nikad nisam pročitao. Možda sam se plašio da ne pokvarim sjajan utisak koji je pisac ostavio svojim debijem. The Life of Pi je rijedak roman za koji smatram da se može dopasti svakome (i da to smatram nečim dobrim). Priča je dovoljno napeta, dovoljno duhovita, dovoljno jednostavna, dovoljno slojevita... Gotovo da sam siguran da pisac za života neće više napisati nešto ovako dobro.

Thanked by 3 Members:
toki1607 , krlcc , Нинорота

quentin

quentin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 32 posts
  • 127 thanks

Pavao Pavličić (

)

Pavličić je za ovdašnje prilike neobičan pisac koji kombinuje detektivske zaplete sa povremeno nadrealnim elementima, a da pri tome ni na trenutak ne pada u trivijalu. Večernji akt nije mi se ni malo dopao, posebno jer je dobio NIN-ovu nagradu u godini kad je po svakoj pravdi trebala pripasti Miki Oklopu za Ca. Blues.

Ipak, nedavno sam pročitao Kraj mandata i morao sam priznati da je to mnogo bolji roman:

Prava je šteta što Pavličić piše nekakvim sterilnim, emocionalno uzdržanim, obezličenim stilom, gotovo neknjiževnim jezikom lišenim bilo kakve boje koja bi sugerisala period ili podneblje, jer ova priča o potrazi za nestalim prijateljem uopšte nije nezanimljiva. U isto vrijeme dobar generički portret uspješnog jugoslovenskog političara s kraja sedamdesetih i početka osamdesetih i uspjela slika krize srednjih godina. Ranije sam čitao Večernji akt - grotesknu fantastičnu alegoriju za koju nisam mogao pronaći književnog razloga zašto je dobila NIN-ovu nagradu, ali ovo je znatno bolja knjiga. Dovoljno zanimljiva da me ubijedi da se i ponekad u budućnosti vratim Pavličiću.

Edited by quentin, 24 April 2013 - 23:13.

Thanked by 8 Members:
60dusan , rzon1111 , mateo2 , dexdex , mielkulas , anjamemedova , holger , Нинорота

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users