Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Cenzura/samocenzura – previše ili premalo?

• Please log in to reply
4 replies to this topic

najsel

najsel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • 0 thanks

Član sam ovog foruma zato što verujem da je mnogo toga na njemu dobro.

Pišem ovaj post zato što mi se čini da je ponešto, recimo to tako, malo manje dobro.

Nadam se su mesto i forma (deo foruma za pohvale i kritike) prikladni za iznošenje mišljenja i  za pitanja koja želim da postavim.

Ako vam tema bude interesantna - uključite se. Ako mislite da na bilo koji način šteti forumu - obrišite je. I molim vas: ni u prvom ni u drugom slučaju ne sumnjajte u dobru nameru koja stoji iza ovog posta.

Prvo – što je obično najvažnije za forume ovog tipa – mislim da su i forma i ponuđeni sadržaj odlični.

Drugo – što je malo manje važno, ali verujem da uopšte nije zanemarljivo – komunikacija sa članovima je korektna. Neki istaknuti članovi (pre svih Tobacco) daju primer kako ta komunikacija treba da izgleda - po potrebi ljubazno, po potrebi odlučno, a opet uvek razložno, smireno i uz poštovanje svakog člana.

Ono što meni smeta su dve tendencije na forumu – bar ja mislim da sam uočio izvesnu povezanost – koje su međusobno suprotstavljene i koje mogu biti bar ponekim članovima veoma iritirajuće.

Znam da meni jesu.

Prvo da napomenem da se većina pomenutih stvari odnosi na pod-forum knjige i da sam dovoljno informisan da znam (i razumem!) kako je tamo situacija ponešto specifična; verujem da taj deo foruma dosta značajan pošto, verovatno, u priličnoj meri generiše posetu; znam za probleme sa drugim forumima i logičan oprez koji iz toga proizilazi; razumem i da jezgro koje najsnažnije pokreće rad na knjigama mora imati posebne privilegije – sve to je i logično i normalno.

Dakle,  mislim da razumem kako stvari na forumima funkcionišu.

Ipak to nije raketna mehanika.

Ono što ne razumem je preterana cenzura – i to cenzura u kombinaciji sa sve većom, gotovo baroknom, raspisanošću ponekih članova, (recimo, o načinima obrade knjige, o tome šta je dobro, šta loše, šta je visoko, a šta duboko...) koji kao da pozivaju na razmenu mišljenja.

A ne pozivaju.

Ako pokušate da odgovorite, onda shvatite da takva razmena mišljenja nije dobrodošla, da u razgovoru mogu da učestvuju samo poneki članovi, a manje važan član može biti tolerisan samo ukoliko se sa svime slaže.

I to samo ponekad. Jer, ponekad su važniji članovi neraspoloženi, a tada ne tolerišu ni one koji ih podržavaju.

Neke pod-teme su gotovo klasične "navlakuše". Kao: napiši želje i potražnje. Ako napišeš, kažu ti da ako to toliko želiš možeš da uradiš sam.

Duhovito. I zamorno. Zapravo, više zamorno.

Važniji Članovi kažu da je neka knjiga loše urađena. A ako pokušaš da tako nešto napišeš za rad nekog njima simpatičnog...

Zapravo, ne znam šta bi se tada dogodilo.

Nisam probao. Delovalo je preopasno.

Napisao sam pet poruka.

Tri su obrisane.

To zvuči kao da širim sve vrste mržnji i diskriminacija (i poznatih i nepoznatih), a da ni "dobar dan" ne umem da napišem bez vulgarnosti.

Uveravam vas da to nije slučaj.

Ne tako kratko sam član ovog foruma; doduše, ne aktivan član – član bez postova i bez mogućnosti da se pohvali svojim dosadašnjim doprinosom. Oni koji su vredno radili logično je da "budu jednakiji od drugih" i da imaju privilegije. Ako budem aktivan nadam se da ću ih i sam zaslužiti.

Ali ipak sam član. I sa ostalih 70 000 činim ovaj forum.

I voleo bih da svi imamo neka, barem najmanja, prava. Na primer – da kulturno iznesemo svoje mišljenje, ako nas već tuđe mišljenje na to podstakne.

U protivnom, ovo bi bio forum sa 73 Važna-I-Veoma-Aktivna-Člana.

Možda bi im bilo lepo u zatvorenom eko-sistemu.

Možda bi im bilo dosadno.

To samo oni znaju.

Ghost Rider

Ghost Rider

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 210 posts
  • 518 thanks
  • LocationNikšić

Nije mi baš Najjasnije sve ovo što si napisao ovdje.Neznam na koji ti to način vidiš da ti je bilo koja sloboda ugrožena. Kako mozes znati da  niko neće uvažiti tvoje mišljenje ako ga prethodno i ne izneseš odnosno napišeš ovdje. uvijk je cijeli staf ovog foruma zanimalo mišljenje svakog člana pa i onog koji nema (kao i ti ) ni deset postova. 

Ono što ne razumem je preterana cenzura – i to cenzura u kombinaciji sa sve većom, gotovo baroknom, raspisanošću ponekih članova, (recimo, o načinima obrade knjige, o tome šta je dobro, šta loše, šta je visoko, a šta duboko...) koji kao da pozivaju na razmenu mišljenja.
A ne pozivaju.

Ni ova mi tvoja tvrdnja nije nikako na mjestu bar što se tiče ovog foruma... Naravno da će ljudi koji se trude da nam omoguće pristup ovolikom broju knjiga, koje pritom skidamo POTPUNO BESPLATNO a pri tom sve obrade rade vrhunski i tačno, I dati sebi za pravo da napisu kako nesto treba uraditi kad su knjige ili obrada istih u pitanju. To je njihova materija, a ti ako si takvog ili sličnog Makar i priibližno znanja slobodno ćeš posle nekoliko dobrih obrada  momentalno dobiti status u E book timu. Ako nisi "potkovan u toj materiji onda jednostavno ne treba " pametovati"  i  i zatrpavati forum raznim bespotrebnim  postovima i na taj način nama koji uređujemo praviti dodatan posao....

Neznam koje si poruke pisao i ko je brisao, ali te uvjeravam da nista nije obrisano bez razloga. svaki spam ili nepotreban post mora biti ukolnjen jer tako forum cinimo preglednijim i brzim za pronalaženje materijala koji nam je potreban....

I voleo bih da svi imamo neka, barem najmanja, prava. Na primer – da kulturno iznesemo svoje mišljenje, ako nas već tuđe mišljenje na to podstakne.
U protivnom, ovo bi bio forum sa 73 Važna-I-Veoma-Aktivna-Člana.

Odmah si demantovan, Jer evo dokaza ti si  kulturno iznio mišljenje, i dobio kulturan odgovor a pritom ništa nije obrisano....

Nama je drago što si Naš član I svaki naš član je jedinka za sebe i negledamo vas kao brojeve, već svi zajedno činimo jedan veliki " ekosistem" "BalkanDownload Ekosistem".

Sa obzirom na to da i sam priznaješ da baš nisi aktivan, Pozivamo te da se pridružiš ovom Kako ga nazva "Zatvorenom Eko-Sistemu" i da doprineseš cjelokupnoj zajednici....

Posted Image

vera0583

vera0583

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 213 posts
  • 0 thanks

Ima 70 000 članova a to znači 70 000 različitih  ličnosti i nemoguće je svima ugoditi. Naravno da imaš prava napisati šta hoćeš dokle god ne kršiš pravila foruma to ti tvrdim ja koja ne spadam u Važne-I-Veoma-Aktivne, a piskaram šta god mi padne na pamet i to niti upola tako lijepo i kulturno kao ti. I sam kažeš da nisi aktivan član što znači da je tvoja komunikacija sa svima minimalna pa se  opusti i uživaj ovde umjesto da analiziraš ponašanje ljudi koje i ne poznaješ. Nekada se iskreno začudim koliko ljudi lično prime stvari koje se napišu ili urade na ovakvim mjestima gdje su svi totalno anonimni. U skladu sa predhodnom rečenicom, ako ti se ne sviđa ovo što sam napisala samo prevrni očima i zaboravi šta je napisano. :)

Uploader

Uploader

Gold Member

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5,425 posts
  • 10372 thanks

S obzirom da sam siguran da je ova tema otvorena iz jednog jedinog razloga a to je interno upozorenje koja sam Vam izdao u privatnoj poruci pokusacu da jos malo uprostim neka osnovna pravila ovde na forumu .

Prvo i mozda najbitnije u celoj stvari je sto nas u administraciji ima premalo ( dvoje ili troje ) tako da se trudimo da sve eventualne provokacije sankcionisemo u startu ili onog trenutka kada ih uocimo .

Razloge za upozorenje koje je izdato znate vrlo dobro a ako Vam nisu jasni ne sumnjam da ce neko iz tima ko se bolje seca izneti ovde sta je bilo probolematicno .

Toliko o tome

A sad o

Cenzura/samocenzura – previše ili premalo?

Stvarno ne bih znao dakle da pocnem i sta da kazem jer za blizu dve godine koliko sam aktivan ovde Vi ste prvi clan koji poteze ovo pitanje a evo i vrlo prostog razloga zasto .

Ako malo bolje proucite podforum domace knjige koji ste uzeli za primer videcete da u njemu mozete naci i neke knjige cija bi tematika u najmanjoj meri bila cenzurisana na vecini foruma jer se u nacelu kosi sa nekim shvatanjima administracije i/ili vlasnika sajta .

MEdjutim ovaj forum nije takav niti cu dopustiti da takav postane sve dok ja na njemu imam ulogu kakvu trenutno imam .

Znaci proslost i sta je bilo to je bilo i tako neka ostane , na ovom forumu ima ljudi sa svih delova Zemljine kugle i prvo licno ja kao covek koji sa ponosom moze da kaze da imam kontakt i sa Srbima i sa Bosancima i sa Hrvatima i sa strancima sa ljudima svih boja i rasa ovde na forumu i nikad ja licno nisam dozvolio da se nikakve zle reci koriste ili da se vrsi bilo kakav vid provokacije i uvreda medju clanovima .Naravno sve ovo kazem u onoj meri koliko stizem da vidim 

Na forumu je svako dobrodosao i uvek ce tako biti za sve ljude dobre volje a sto se tice onih ostalih sa njima vrlo brzo resimo problem u skadu sa pravilima .

najsel

najsel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • 0 thanks

Nisam siguran da smo se sasvim složili – kada smo kod toga, nisam siguran ni da smo se sasvim razumeli – ali ono što jeste lepo je činjenica da smo svi pokazali i dobronamernost i pristojnost u komunikaciji...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users