Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Knut Hamsun

10 replies to this topic

Farre

Farre

Newbie

• Members
  • Pip
  • 41 posts
  • 2587 thanks

Knut Hamsun - Glad

Iako objavljen 1890., prvi roman Knuta Hamsuna «Glad» često se navodi kao literarni uvod u 20. stoljeće i izniman primjer «moderne psihološke literature». Bio je književna senzacija po izlasku: sadržajem svojevrstan šok za ondašnje čitatelje, a inovativnošću prava noćna mora za ondašnje književnike! 

U svojoj inačici »Portreta umjetnika u mladosti« Hamsun opisuje kako se, kao mladac, pokušavao probiti kao pisac u Kristianiji (danas Oslo); kako se sam, bez stalnog zaposlenja i prihoda, bez prijatelja i ičije pomoći, borio s nepojmljivom glađu i neimaštinom. 

»Umjetnički -oblikovane« životne situacije neimenovanog glavnog lika u većem dijelu su autobiografske i upravo je nevjerojatno što je sve proživio i kroz kakve je užase prolazio, stigavši gotovo na rub samodestrukcije, a još je nevjerojatnije s kakvim je stoičkim mirom, bez protesta - doduše, par puta se bezuspješno obratio Bogu - kroz sve to prošao. 

Sam autor je svoje remek-djelo opisao kao »tajanstvenu igru živaca u glađu izmučenom tijelu«, ali među redovima kriju se još nebrojene krasote, profinjene misli i suptilne analize.

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Izvor: sken skinut sa neta
obrada i epub: Farre

Thanked by 207 Members:

satalexa

satalexa

Newbie

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • 2128 thanks

Zavodnik i druge priče

1152_big.jpg

Pripovetke koje su se našle u izboru pod naslovom Zavodnik i druge priče, kao uostalom i sve kraće proze Knuta Hamsuna, samo su poglavlja jedinstvenog romana u kojem se dodiruju udaljeni svetovi i ukrštaju mnogobrojne teme i likovi, a istodobno su i savršene male celine kao najviši doseg u svom žanru, te i vrhunac pripovedačke magije. Ono što pleni kod tih priča jeste činjenica da su stvarni događaji iz života njihovog autora prešli u isto tako uzbudljive pripovesti koje nam pokazuju da je i pisanje, kao i život, uzbudljiva avantura. To je bogomdana osobina da jedan pripovedač ima sto lica i da se svako lice pokazuje na sto načina. On svaki put menja ugao gledanja: jednom je sam pripovedač, drugi put je pripovedač koji sluša pripovedača, onda je samo promatrač, ali uvek učesnik u događajima bez kojih su nezamislive te „neobične fabule.

Hidden Content

Jezik: Hrvatski

Format: .pdf

Thanked by 131 Members:

Guest_Veš[email protected]_*

Guest_Veš[email protected]_*
  • Guests
  • thanks

Zavodnik i druge priče

epub, azw3

Hidden Content

Thanked by 140 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Blagoslov zemlje

knut_hamsun_blagoslov_zemlje.jpg

Hamsunova bezgranična ljubav prema prirodi iznjedrila je zanosno remek-djelo čije se stranice uvrštavaju među najljepše o njoj ikad napisane. Riječju: književni evergreen iliti zimzelena knjiga za sva vremena. Veća od života, nadahnuta je to priča o ustrajnosti norveškoga gorštaka-težaka te njegovom silnom trudu, ljubavi i vjeri u blagoslov zemlje.

Izvor: Asasyx & Ziki
Obrada: ja (sitne izmene)

ePub, azw3, pdf - hrvatski

Hidden Content

Thanked by 236 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Glad

knut_hamsun_glad.jpg

"Tebi govorim, sveti Baale gore na nebu, ti ne postojiš, ali kad bi postojao, ja bih te prokleo tako da bi tvoje nebo zadrhtalo od paklenog ognja. Tebi govorim, dao sam ti svu svoju snagu, a ti si je odbacio, i ja se zauvek okrećem od tebe, jer ti nisi znao čas blagosti svoje. Tebi govorim, znam da ću umreti, pa ipak, pred vratima smrti, prezirem te, nebeski Apise. Upotrebio si silu protiv mene, a ne shvataš da se ja nikad ne sklanjam pred nevoljom. Zar ti to ne znaš? Jesi li možda spavao dok si stvarao moje srce i moju dušu? Tebi govorim, sav moj život i svaka kap krvi u meni s radošću te prezire i pljuje na tvoju milost. Od ovog trenutka odričem se svih tvojih dela i čitavog tvog bića, prokleću svaku svoju misao koja krene ka tebi, iskidaću svoje usne ako samo izgovore tvoje ime. Tebi govorim, ako uopšte postojiš, govorim ti svoju poslednju reč u životu i smrti, govorim ti zbogom. A sad ćutim i okrećem se od tebe, odlazim svojim putem..."

Izvor: Asasyx & Ziki
Obrada: ja (sitne izmene)

Hidden Content

Thanked by 166 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Viktorija

knut_hamsun_viktorija.jpg

Knut Hamsun (1859-1952) upoznao je 1894. godine svoju veliku ljubav, 25-ogodišnju Bergljot Beh, koja je tada bila udata, ali se razvela i 1898. se udala se za Hamsuna. On je tada napisao i posvetio joj ovaj roman, a 1902. su dobili ćerku, kojoj su dali ime Viktorija. Čim se pojavila, ova "povest jedne ljubavi" doživela je neizmeran uspeh, i do dan-danas ostala jedna od najčitanijih Hamsunovih knjiga. 

Na jednoj strani zamak, na drugoj vodenica. Kći gospodara zamka je lepotica, sin vodeničara - darovit pisac ... Svaka ljubav je složena i neponovljiva, ima svoje prepreke i neočekivane epizode, druge aktere i nesporazume. Norveški nobelovac pripoveda snažno i zanosno: ne zna se da li lepše slika trepet ljudske duše ili, u skladu s tim trepetom, dodir prirode Severa, s bojama neba i zemlje, jezikom vrhunske poezije.

Sken i obrada: ja

ePub, azw3, pdf - srpski

Hidden Content

Thanked by 239 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Sanjalo

delfi_sanjalo_knut_hamsun.jpeg

Norveški nobelovac pisao je ovaj kratak roman za tzv. odrasle, a knjiga je idealna za decu koja su nestrpljiva da odrastu. “Ko je zapalio šumu?” jeste pitanje uzbudljive fabule ove priče, pune akcije i u rečima i na delu... Čitalac njen ne može biti ravnodušan...

ePub, azw3, pdf - srpski (ćirilica i latinica)

Hidden Content

Thanked by 187 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Po zaraslim stazama

knut_staze.jpg

Neverovatna i tragikomična pripovest norveškog nobelovca Knuta Hamsuna, koja govori o njegovim teškoćama nakon Drugog svetskog rata - kada je svoj život provodio pod optužnicom za saučesništvo sa nacistima/nacionalsocijalističkom partijom. Hamsun piše u formi dnevnika, utkajuću u knjigu najintimnije misli i osećanja, turobne i mračne staze kojima je koračao osećajući se zatvorenikom. Knjiga koju pravi poznavaoci književnosti ne smeju propustiti!

ePub, azw3, pdf - srpski

Hidden Content

Thanked by 231 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Misterije

knut_hamsun_misterije.jpg

Roman Misterije (1892), nastao u prvoj fazi Hamsunovog stvaralaštva, predstavlja plod njegove kreativne imaginacije začinjen duhom severa. Norveška, zemlja naglašenih suprotnosti iz kojih se često rađa i krajnji fatalizam, našla je u Hamsunu svog glasnika. Prolaznost života, nedokučivost sveta i ništavnost smrti ujedinjuju se sa bolnom čulnošću koja pulsira ostrašćeno. Nagel, glavni junak ovog romana, istovremeno nežan i užasan u bezdanu patnje nastale u borbi sa samim sobom, lik je koji izlazi iz okvira ondašnje književnosti. Osenčen uticajem Ničeove filosofije, on poziva na bunt protiv osrednjosti i mediokritetske ležerne nemoći, koji će svoj oslonac naći u nadolazećem talasu komunizma. Kasnija Hamsunova dela, iako ne manje vredna, ne sadrže tu vrstu prodora u svet tajanstvenog kome nije cilj da se potpuno razotkrije, već da ostane upisan na ličnoj mapi simbola kao jedna od mogućnosti da se iz realnog sveta izađe...

ePub, azw3, pdf - srpski

Hidden Content

Thanked by 237 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Glad

knut_hamsun_glad_sr.jpg

Posle punih sto godina, Glad, prvi Hamsunov roman, u novom prevodu na srpski jezik.Najveći skandinavski pisac, Knut Hamsun (1859-1952), napisao je u svojoj tridesetoj godini Glad, prvi od ukupno dvadeset romana koji su ga proslavili širom sveta. Uz Floberov Novembar i Zapise iz podzemlja Fjodora Dostojevskog, ovaj Hamsunov roman je presudno uticao na modernu književnost XX veka, kako u Evropi, tako i u Americi. Malo je pisaca koji su prvom knjigom ušli na velika vrata u literaturu, a među njima je Hamsun, koji je 1920. dobio Nobelovu nagradu za svoje životno delo.

ePub, azw3, pdf - srpski

Hidden Content

Thanked by 214 Members:

Eddie the Head

Eddie the Head

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 215 posts
  • 29200 thanks

Knut Hamsun - Pan

knut_hamsun_pan.jpg

Jedno od najpoznatijih djela norveškog pisca nobelovca, nastalo 1894. godine, priča je o poručniku Thomasu Glahnu, bivšem vojniku, koji živi osamljeno u kolibi usred šume, a jedino mu je društvo odani pas Ezop. Poručnikov samotnjački život iznenada će se promijeniti kada susretne Edvardu, djevojku u koju će se zaljubiti, a čija će ga nevjera jako povrijediti. Roman je dojmljiva studija o psihološkim odjecima neuzvraćene ljubavi i mnogi ga smatraju možda najdorađenijim prozno-lirskim djelom u norveškoj književnosti.

Sken: Mmelita  :flower:
Obrada: ja

Hidden Content

Thanked by 376 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users