Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Papatra

No replies to this topic

saragosa

saragosa

Silver Member

• VIP
  • PipPipPipPipPip
  • 3,008 posts
  • 83544 thanks

Grupa Papapatra - Beograd

Please Login or Register to see this Hidden Content

Beogradska novotalasna grupa Papatra prije 30 godina snimila je prvenac, koji nikad nije objavljen uslijed nerazumijevanja PGP RTB-a, i vjerovatno još nekih izdavackih kuca. Sticajem okolnosti, prije nekoliko dana do mene je neocekivano stigao piratski CD sa Papatrinim prvencem. Loša vijest glasi da je jugoslovenska scena onda ostala siromašna za jedan vrlo zanimljiv novotalasni album, a dobra da je opstao do danas i da zvuci odlicno. Možda je pravo vrijeme da konacno Papatra ugleda svijetlost dana ipak tri decenije kasnije...

"Grupa Papatra je nastala 1979. i snimila jedan album mislim 1980. godine. To postoji kao zapis. Nije bio objavljen iz raznih razloga, ponajviše što je to nekomercijalna muzika", rekao mi je nekadašnji basista Papatre Miroslav Cvetkovic-Cvele, danas poznat po radu sa Bajagom i instruktorima.

Sa Cveletom sam razgovarao u decembru 2009. poslije konferencije za novinare u Domu omladine Beograda, gdje su Bajaga i instruktori upravo bili najavili tri koncerta pred Novu godinu u Sava centru, u okviru turneje povodom 25 godina rada. Oduvijek me zanimala sudbina Papatre, o kojoj sam onomad samo citao kao klinac u ITD-u i slicnim omladinskim glasilima, a ovo je bila odlicna prilika da o tome saznam nešto iz prve ruke.

"Grupa je zapravo napravljena iz vica. U to vreme smo se družili i pravili žurke na kojima su uglavnom bili svi muzicari. Sedeli smo i svirali. Izmedu ljudi koji bi se tu pojavili bio je moj prijatelj Danko Đuric, koji se pokazao izvanredan talenat, da napravi pesmu odmah na licu mesta. Tako smo napravili jednu, drugu, trecu...pesmu i posle snimali na nekom kasetofonu. U jednom trenutku smo shvatili da imamo neki materijal. Iz opklade sa jednim našim prijateljem smo napravili bend. Taj moj prijatelj Šane pravio je bend godinama, a pošto je bio velika cepidlaka, nije hteo da izađe pred publiku dok ne bude to savršeno. Onda smo mi iz vica odlucili da napravimo bend i odsviramo koncert pre njega. To je bio povod da napravimo grupu. To je bilo jedno veselo vreme", prisjetio se Cvele.

Papatru (izvedeno od papagaj, pamflet, transfer) su cinili basista Cvetkovic, pjevac i pjesmotvorac Đuric, gitaristi Branko Neškov i Branko Potkonjak, bubnjar Dušan Đukic i klavijaturista Đorde Petrovic. Skupina je postojala još rane 1982. godine, ali je izgleda vec tada bila na izdisaju. Dok neko ne objavi album u ovom ili onom obliku, da ga konacno cuje i vrednuje šira javnost (ja sam ga dobio na nacin koji još ne bih da otkrivam), ukratko opis pjesama:

1. Ja imam problem - Srednje brza, kratka, pomalo "Strenglers" pank tužakaljka mladog frustrosa kako nema djevojku.

2. Papatra - Veliki ljetni hit koji to nikad nije postao sa albuma koji nikad nije objavljen. Bez stihova, ako ne racunamo bezbrižni pjev "la la" i potom "papatra" u mocnom refrenu. Vrlo poletno, uz ska gitare.

3. Joj ala sam umoran - Jedina obrada na albumu i to "I'm So Tired" sa "Bijelog albuma" (1968) Bitlsa (Beatles). Vrlo sporo i sneno.

4. Heja ija jaja - naziv pjesme su i istovremeno rijeci zgodnog refrena koji mene vuce, ne znam zašto, na Brazil i Južnu Ameriku. U ostatku pjesme Đukic pjeva smoreno "njanjanja..." uz primjetan blag uticaj kafanskih pjevaca.

5. Ne razumem ništa - Novovalno-narodnjacka pojalica o djetinjoj zbunjenosti usred odrastanja.

6. Stojim na sredini - Psihodelicni nazovinarodnjak koji priziva Doors. Zanimljiva slika: "Dunav ima Savu, ja potpuno sam".

7. Joj ala sam tužan - novovalna/pank tužakaljka, po duhu svojevrstan nastavak "Ja imam problem".

8. Svi na polja - Pokušaj satire tada još živih omladinskih radnih akcija. Poziv u akciju na poljoprivredni nacin. Preteca "Radosti prvog žita" Zabranjenog pušenja.

9. Zažmurim - Prva od tri završne stvari koje izdaleka prizivaju anarhicnost Šarlo akrobate. Zvuci kao prog rok. Upecatljiva bas dionica Cvetkovica.

10. Trcim, jurim, žurim - Uvrnute klavijature, šarloakrobatovski navratnanos ritam i siromašni stihovi "trcim, jurim, žurim, stalno/cesto, radim i ko mi za to kaže hvala?" Prorocanska stvar koja se ostvaruje 30 godina kasnije.

11. Song - Pjesma o opsjednusti igranjem flipera. Zbrkana i nategnutih živaca kao pocetnik kad prvi put uhvati da igra.

Papatra - Papatra (1982)

Playlist files:

01. Papatra - Ja imam problem (1:41)
02. Papatra - Papatra (1:55)
03. Papatra - Joj ala sam umoran (4:13)
04. Papatra - Heja ija jaja (5:33)
05. Papatra - Ne razumem nista (2:32)
06. Papatra - Stojim na sredini (4:48)
07. Papatra - Joj ala sam tuzan (2:51)
08. Papatra - Svi na polje (3:06)
09. Papatra - Zazmurim (4:19)
10. Papatra - Trcim,jurim,zurim (3:00)
11. Papatra - Fliper Song (5:25)

Rip u 256 kbps,sa slikama i novinskim člankom

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Thanked by 4 Members:
BetmenMandrakFantom , Magelan , Proffesor661 , goranvu1984

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users