Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Pitanja i savjeti o obradi knjiga

1215 replies to this topic

morpheus86

morpheus86

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • 11 thanks

Ne znam da li je adekvatna tema, ali ne znam koja bi bolje odgovarala. :-) Ima li neko da mi preporuči ko bi u Beogradu mogao da mi skenira jedan strani udžbenik a5 formata, cirka 800 strana. Potrebno mi je da pretvorim taj udžbenik u PDF zbog ocr-a jer će mi trebati za hrpu prezentacija koje moram da pravim, a i za dopunu prilikom učenja iz prevedene starije verzije. Na klasičnom a4 ili a3 skeneru je nemoguće kvalitetno skenirati, a da se ne ošteti originalna knjiga ili se pak prelamaju slova bliže unutrašnjim ivicama strana. Pomagajte ljudi! Spreman na adekvatnu finansijsku nadoknadu spasiocu. :-) 

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,403 posts
  • 70025 thanks
  • LocationOut there

copy-centar na zelenom vencu. To je jedino što mi pada na pamet. ima i u Goce Delčevoj prekoputa Megatrenda dobra kopirnica, pa probaj i tamo.  

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

Ukoliko Vam se sviđa knjiga koju sam postavio KUPITE JE u knjižari.

Thanked by 2 Members:
Нинорота , morpheus86

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 237 posts
  • 8431 thanks

Dodati novi fajlovi sa 440.000 reči za proveru srpskog. Takođe, tu je sada i ekstenzija pa ko voli...

Please Login or Register to see this Hidden Content

Uz to, evo i novih RegEx fajlova za Pepita

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Poslednja verzija donosi 24 moja upita (i rešenja za iste) uz standardne Pepitove.

O Pepitu je nešto napisano na sledećem linku:

Thanked by 18 Members:
Djokap , mumin , abdulahv , marili , leo8 , solicitor , Cr0W , vuki1956 , Нинорота , Ivanka , w11 , volter , boden , DogMedo , morpheus86 , Carlo , markocim , Disco Ninja

MilosSelakovic

MilosSelakovic

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • 758 thanks

Pozdrav ljudi, treba mi neki program koji radi ocr. Fine reader sam probao ali pošto je bila demo verzija malo mi je bilo konfuzno. 

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 7,200 posts
  • 347653 thanks
  • Locationnisam ja odavde

pa skini si stariju verziju koja je komplet i nije demo....

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 1 Member:
boden

MilosSelakovic

MilosSelakovic

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • 758 thanks

Preuzeo program. Otvorim skeniran pdf dokument u tom programu, selektujem sve stranice, idem na opciju save as, i odaberem da mi dokument sačuva u docx formatu. Kada idem na sačuvaj, izađe mi ovo: 

---------------------------
ABBYY FineReader 12
Internal program error:
d:\build\12.0.1\tech\0\awl\inc\windowawl.inl, 307.
У реду   
Može li mi neko objasniti kako sa ovim da izađem na kraj :)

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,403 posts
  • 70025 thanks
  • LocationOut there

bojim se da to sto si ti zamslio ne radi tako.  ili nemas istaliran office. 

Nemas sta da selektujes nego samo:

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

rade89

rade89

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • 2564 thanks

Zna li neko za neki besplatan pdf editor pomocu koga mogu da promjenim velicinu fonta pdf fajla ( pa da ga sacuvam u toj novoj velicini fonta) i da ima mogucnost da rezem margine ? Hvala.

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 146 posts
  • 15040 thanks

Zna li neko za neki besplatan pdf editor pomocu koga mogu da promjenim velicinu fonta pdf fajla ( pa da ga sacuvam u toj novoj velicini fonta) i da ima mogucnost da rezem margine ? Hvala.

Osnovna namjena formata PDF je vjeran prikaz i ispis digitalnih dokumenata i to točno onako kako je to autor/kreator predvidio. Dakle on je zadnji korak u digitalnoj obradi i stoga nikada nije bilo predviđeno da se PDF dokumenti naknadno mijenjaju. Interno gledano PDF je programski jezik(PostScript) koji fiksno opisuje oblik i položaj svakog pojedinog elementa(znaka, rečenice, slike, linije, crte, točke....) digitalnog dokumenta, time se postiže to da PDF dokumenti na svakoj platformi i na svakom mediju, papiru ili ekranu, izgledaju potpuno identično. Posljedično tome gubi se mogućnost lakog mijenjanja sadržaja PDF dokumenata. Iako postoje profesionalni alati (npr. Adobe Acrobat.) i more besplatnih alata, niti jedan od njih nema fleksibilnost, recimo DOCX formata, po pitanju lakoće mijenjanja. Konkretno svi će oni omogućiti promjenu veličine fonta i margina i još štošta, ali će to značajno utjecati i na formatirane teksta, npr. izgubit će se prijelom redaka (npr svaki drugi redak će imati samo riječ ili dvije... its.), Najbolje rješenje za oblikovanje PDF dokumenata je konverzija takvih dokumenata u DOCX ili neki slični format, obrada tog editabilnog formata, i zatim ponovno konverzija u PDF. Sve mimo toga je puno posla sa vrlo dvojbenim rezultatima...

LP

Edited by DogMedo, 29 May 2019 - 20:42.

Thanked by 7 Members:
severijan , Prebond , forster , boden , jocamx , rade89 , markocim

bigboss

bigboss

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 88 posts
  • 764 thanks

Pozdrav,

Jedno početničko pitanje. Radim neki ocr, čisto se zanimam malo.

Odradio sam par stranica , exportovao u odt fajlove (koristim linux) i sada ne znam kako da spojim te fajlove u jedan, guglajući nisam našao rešenje.

Da li je bolje da radim export u docx ili kako da rešim ovaj problem?

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 237 posts
  • 8431 thanks

Pa exportuj u jedan fajl.

Thanked by 1 Member:
markocim

bigboss

bigboss

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 88 posts
  • 764 thanks

aha, kkapiram , onda bih morao sve odjednom jpg fajlove da učitam u softver,

ja sam iz nekog razloga jedan po jedan fajl radio

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,403 posts
  • 70025 thanks
  • LocationOut there

@bigboss - I sam koristim open office/libre office pogotovo zaiyrdu epubova. Imas nekoliko varijanti:

1. lepo otvoris u open officeu/libre officeu nekoliko dokumenata, pa obicnim copy paste sjedinis u jedan dokument.

2. imas opciju insert-file(text from file(libre office)...) pa biras dokument:

3. ovo pise u helpu:

ako koristis lokalizovan (preveden na neki drugi jezik) office za linux... ne mogu da pomognem jer ne znam kako je prevedeno (moze biti ubaci datoteku, ubaci fajl, ili neke slicne gluposti)

Posted Image

Thanked by 2 Members:
bigboss , [email protected]

Snezanabe

Snezanabe

Newbie

• Members
  • Pip
  • 23 posts
  • 28 thanks

Kako da postavim epub file knjige u forumu

markocim

markocim

Gold Member

• VIP
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6,029 posts
  • 40200 thanks

be

Kako da postavim epub file knjige u forumu

prvo, proučiš ovo:

a onda, i ovo:

Thanked by 1 Member:
volter

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,863 posts
  • 135506 thanks

EPUB je urađen na način na koji standardno pravim EPUB-ove za sebe, sa minimalnim CSS-om i HTML kodom svedenim na neophodni minimum, jer držim da formatiranje treba prepustiti podešavanjima programa za čitanje.

Pohvalno je da si se uključio i da imaš volje za rad ali samo mala opaska. Ovo što si postavio je prolazan rad i ništa više. Daleko je ovo od sređenog epuba. Ovako se radilo prije jedno pet godina (primjer polarisovi epubi). Otad je tehnika obrade napredovala. Dovoljno ti je da malo pogledaš postavljene epube od npr voltera, meli, chita (m) tima.... Ili da pogledaš strane retail epube. Ni papirnate knjige nisu sve iste nego se razlikuju po izgledu. A to i je cilj obrade da se to prenese u epub.

Thanked by 2 Members:
markocim , gerasimrohan

w11

w11

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • 209 thanks

Postoje EPUB-ovi, upravo neki od tih stranih retail, koji do najsitnijih detalja kopiraju štampano izdanje (dobar primer je "Angels and Demons", specijalno ilustrovano izdanje). Međutim, koliko to ima smisla ako knjigu čitamo na telefonu? Kao što rekoh, EPUB sam napravio onako kako ga pravim za sebe, sa minimumom koda. Ako boje, fontove, veličinu itd. podešavam u programu za čitanje, čemu u samom EPUB fajlu kod koji bi čitaocu to trebalo da nameće? Danas bezmalo svaki XML baziran format može u potpunosti da zameni PDF, odnosno da egzaktno reprodukuje štampanu publikaciju. Ali zašto bi? Činjenica da je PDF, generisan konverzijom ovog EPUB-a, bezmalo identičan štampanom izdanju (izuzev fonta) govori da je izbor kodiranja EPUB-a bio sasvim dobar. Za mene je cilj obrade u EPUB da se dobije maksimalo fleksibilan format koji će čitalac oblikovati po svojoj potrebi. 

Thanked by 2 Members:
danijela icevic , gerasimrohan

Meli

Meli

Gold Member

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8,852 posts
  • 155486 thanks

ok, epub je tekstualno ok ali nema scene breaka, nema italica, ni jednog, html odsječci su odrezani kako se calibru dalo, toc netočan (heading nije na razini h3 nego na razini h1)

ovo je samo površni pregled

Thanked by 1 Member:
gerasimrohan

w11

w11

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • 209 thanks

U knjizi uopšte nema italica niti scene breaka. Jel trebalo da ih izmislim?  :D H1 headinzi su po defaultu bizarno veliki u većini čitača, verovatno je bilo pametnije da se stavi H1 a da se u CSS-u smanji veličina. Prihvatam kritiku. Stoji i primedba za HTML odsečke, mada ne mislim da je to neki veliki greh. Inače, EPUB uopšte nije pravljen u Calibreu, samo je kasnije kod čišćen Calibre editorom.

Doteraću EPUB prema sugestijama pa ću ovih dana zameniti link.

Edited by w11, 19 August 2019 - 19:28.

Thanked by 1 Member:
gerasimrohan

Meli

Meli

Gold Member

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8,852 posts
  • 155486 thanks

drugi puta se malo više potrudi pa neće biti kritika i ako kažeš da puštaš da sam čitač formatira knjigu zašto određuješ padding, font;

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users