Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Pitanja i savjeti o obradi knjiga

1213 replies to this topic

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 133 posts
  • 13621 thanks
Uki

Ništa, hajde onda da izučim materiju iz postojećih tekstualnih tutorijala, pa možda jednog dana ja napravim taj video tutorijal. :P

Tako ti je najbolje, kreneš polako od postojećih tutorijala, čak nije bitno da u početku baš sve pohvataš i polako ćeš s vremenom napredovati. Moj savjet bi ti bio da naglasak u početku staviš na uređivanje u Wordu, jer dobro položen Word dokument ti je 99% EPUB-a :)

Thanked by 3 Members:
markocim , boden , solicitor

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,624 posts
  • 126079 thanks

Tako ti je najbolje, kreneš polako od postojećih tutorijala, čak nije bitno da u početku baš sve pohvataš i polako ćeš s vremenom napredovati. Moj savjet bi ti bio da naglasak u početku staviš na uređivanje u Wordu, jer dobro položen Word dokument ti je 99% EPUB-a

Slažem se s Dogmedom ali samo da napomenem da nas ima raznih pa neki uopće i ne rade u wordu nego odmah idu iz abbya u epub, a neki kao ja koriste Word odnosno Libre samo za najosnovnije (tekst, označavanje poglavlja, fusnote, scene, spell...) Sve ostalo radim u epubu preko Sigila, cjelokupni izgled obrade i kasnije formatiranje iz tako sređenog epuba.

Uki, nemoj se bojati, više to izgleda komplicirano nego što je u stvarnosti. Eksperimentiraj slobodno, uzmi i gotove epube od drugih i vidi kako su oni neke stvari izveli. Najvažnije je da ti tekst bude dobar, sa što manje OCR greškica, da bude kompletan, sa svim scenama, italicima i fusnotama, a sam izgled spada u finese. To daje onaj pečat obradi.

Taj tutorial ti je inače odličan, i manje-više skoro svi su s njim počeli. Naravno, tokom vremena kako stekneš iskustvo to sve malo izmijeniš i prilagodiš sebi ali osnova je uvijek ista.

Nec temere nec timide

Thanked by 3 Members:
DogMedo , markocim , Uki

Uki

Uki

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • 4838 thanks
  • LocationBeograd

Hvala puno. Krenuću malim koracima pa dokle stignem.  :)

"Užasavam se da budem mudrac ili junak ili svetac.

Moje pretenzije su veće. Želim da budem normalan čovek."

...Zato valja slediti ono što je zajedničko. Ali iako je logos zajednički većina

živi tako kao da svako ima svoju vlastitu pamet.  Fr. 2.  ~Heraklit "Mračni"

Thanked by 4 Members:
dusty , boden , DogMedo , solicitor

Bri

Bri

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,227 posts
  • 25783 thanks
I pitaj, to je najvažnije, uvijek pitaj ako imaš neku nedoumicu
Ženom se ne rađa. Ženom se postaje.

Thanked by 5 Members:
boden , Roshi , DogMedo , solicitor , Uki

Roshi

Roshi

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • 609 thanks

Da i ja predložim jednu sitnicu: ako nam već velikodušno poklanjate toliko knjiga u raznim digitalnim formatima, učinite i taj korak pa napravite i epub verzije tih knjiga, bez da vas svaki čas molimo (najčešće uzaludno). Znam da to nije brz i lak posao, pa bi bilo bezobrazno od nas da insistiramo na epub verzijama knjiga. Ali u slučaju da nemate vremena, volje, želje, znanja ili interesovanja da nam poklonite i epub verzije, bar uz PDF verziju upakujte i DOC/DOCX fajl koji ste koristili za izradu PDF-a. Tako ćete nama koji bismo samostalno pravili epub fajlove, olakšati ceo posao i učiniti da i naš epub bude sa što manje grešaka.

E, da, još i ovo: hvala vam za sve knjige koje ste nam poklonili, i za sav trud! :sun: :handshake: :) :) :)

Thanked by 1 Member:
DogMedo

solicitor

solicitor

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 107 posts
  • 13477 thanks
Lično volim da uradim odmah azw3/epub/pdf paket,ali bar nema ništa prostije od konverzije pdf u docx. Pored online sajtova, to rade i adobe acrobat i abby fine reader i ko zna koji sve programi. Onda nestrpljivi to mogu da provlače kroz Calibre za epubz al to nije to :)

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 6,894 posts
  • 323834 thanks
  • Locationnisam ja odavde

Da i ja predložim jednu sitnicu: ako nam već velikodušno poklanjate toliko knjiga u raznim digitalnim formatima, učinite i taj korak pa napravite i epub verzije tih knjiga, bez da vas svaki čas molimo (najčešće uzaludno). Znam da to nije brz i lak posao, pa bi bilo bezobrazno od nas da insistiramo na epub verzijama knjiga. Ali u slučaju da nemate vremena, volje, želje, znanja ili interesovanja da nam poklonite i epub verzije, bar uz PDF verziju upakujte i DOC/DOCX fajl koji ste koristili za izradu PDF-a. Tako ćete nama koji bismo samostalno pravili epub fajlove, olakšati ceo posao i učiniti da i naš epub bude sa što manje grešaka.

E, da, još i ovo: hvala vam za sve knjige koje ste nam poklonili, i za sav trud! :sun: :handshake: :) :) :)

nisam baš uveren da smo mi na istom forumu..  ;)  jer koliko ja gledam veći dio na novo obrađenih knjiga (poslednju godinu, dve , tri, četiri...) ima barem epub, ako već nema i azw/mobi verzije za kindle...  također mi se čini da se veći dio želja za epubove, ako se pojave i ispunjava...   možda jedino nije tako kod starijih obrada koje već dugo kruže po netu u pdf (ponekad čak i u doc verziji), ali srediti takvu knjigu bez skena ili papirnog izdanja i da to bude kvalitet kakav većina od postavljača ovdje želi da objavi praktički je nemoguće pa se toga ne prihvačamo...  

verujem da tvoj predlog nije bio zlonamjeran, ali također mislim da nije bio potreban, jer znam da se već godinama trudimo (a mislim da u tome i uspijevamo) da postavljamo gadgetima prihvatljive formate... 

i hvala za zahvale  :)  to je jedina naknada koju dobijamo za svoj rad... i naravno zadovoljstvo i užitak u pravljenju obrada i čitanju  :)

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 6 Members:
Nyks , Cyrano , jocamx , Jokso , solicitor , markocim

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 133 posts
  • 13621 thanks

volter

verujem da tvoj predlog nije bio zlonamjeran

IMHO mislim da Roshi nije zlonamjeran, ali možda ga malo nerviraju objave tipa

Please Login or Register to see this Hidden Content

Post objavljen 22.08.2019. sa napomenom "epub uskoro"... sutra je "uskoro" 26 dana od te najave.  ;)

Hoću reći svatko ima neki svoj tempo obrade, ali ovo "uskoro", ipak na neki način obvezuje postavljača, da u razumnom roku postavi najavljeni format. :)

Ne velim da je to čest slučaj, ali bode oči.... :)

Edited by DogMedo, Yesterday, 19:18.

Roshi

Roshi

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • 609 thanks

@volter

Od nekoliko molbi koje sam uputio da dobri ljudi naprave i epub osim pdf-a, u najvećem broju slučajeva ta molba nije ispunjena. Ne mogu da vidim sve svoje poruke (jer mi forumska platforma to ne dozvoljava), pa ne mogu da tvrdim da NI JEDNA nije ispunjena. I sve to se odnosi na novopostavljene, dakle novoobrađene knjige. Upadljivo je da i mnogi drugi članovi traže da se pojedine knjige konvertuju u epub ili neki drugi e-reader format. Koliko ih je koji ni ne traže. Vide da nema, ni ne pokušavaju ili se ne usuđuju da pišu.

Moj predlog je bio da naši verzirani članovi podele svoje docx fajlove koje su koristili pri pravljenju knjiga sa nama koji bismo sami pokušali da napravimo epub. Dakle, da ih odmenimo i da im pomognemo, ili bar da smanjimo broj zahteva za dodatnom obradom. Ali ako ti to vidiš kao nepotreban predlog, evo povlačim ga.

Svako dobro! :)

EDIT:

@DogMedo

Ma jok, to mi je najmanji problem. Što kažeš, svako ima svoj tempo, bitno mi je da će neko to odraditi. Ako treba, malo potsetimo autora obrade i sve bude OK. :) Čak i ako ne bude epuba, i to je OK, nemamo nikakvo pravo da insistiramo, hvala vam šta god nam date.

Edited by Roshi, Yesterday, 19:18.

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,624 posts
  • 126079 thanks

Post objavljen 22.08.2019. sa napomenom "epub uskoro"... sutra je "uskoro" 26 dana od te najave.  ;)

Hoću reći svatko ima neki svoj tempo obrade, ali ovo "uskoro", ipak na neki način obvezuje postavljača, da u razumnom roku postavi najavljeni format. :)

Ne velim da je to čest slučaj, ali bode oči....

Za taj konkretan slučaj ne mogu znati zašto nije postavljen epub ali jedno je činjenica. Nitko od nas nije plaćen za to što radimo, sve je to naša dobra volja i volonterski rad pa samim tim se nema što ni prigovarati ljudima koji rade obrade kad će nešto biti. Bit će kad bude, kad dotični autor obrade nađe za shodno da bude. Da nije bilo njih ne bi ta knjiga ni osvanula u nekom elektronskom formatu.

Ako se nekome baš žuri s čitanjem, a ne sviđa mu se što još nema epuba, uvijek se ima papirnato izdanje. ;)

Nec temere nec timide

Thanked by 2 Members:
markocim , Cyrano

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 133 posts
  • 13621 thanks

boden

Da nije bilo njih ne bi bilo ni tog pdf-a.

Slažem se u svakom pogledu sa tobom, ali :) da nije te najave "epub uskoro", možda bi već i bilo epuba ...

BTW... ova prepiska više spada u temu  Pitanja i potražnje...

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 6,894 posts
  • 323834 thanks

ova prepiska nije ni potrebna....   ali javio sam se jer bi neko ko bi pročitao Roshin predlog mogao steći dojam kako ovdje prevladavaju samo pdf-ovi....  ali evo da to pogledamo detaljnije: od poslednjih 15 postavljenih knjiga 4 još nemaju epub.... jedan je u izradi, drugi će sigurno biti postavljen u dogledno vreme, kod trećeg se radi o onom što sam pričao, da je to neki stariji pdf, znaći samo za njega i još jednog ne zna se hoće li biti i epub...    

mislim da ti brojevi govore sami za sebe....  ;)  

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

Prijava mrtvih linkova

Thanked by 3 Members:
markocim , Cyrano , DogMedo

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 231 posts
  • 7804 thanks

Samo da pitam nešto...  :)

Da li može da se u prvu poruku ove teme doda link za uputstvo Od P do E-knjige v1.0?

Toliko puta smo ga pominjali a ono se nalazi zakopano na strani 37.

Thanked by 4 Members:
markocim , Disco Ninja , ultimaV , DogMedo

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 6,894 posts
  • 323834 thanks

dobra ideja   :yes:  odmah ćemo rešiti

16_bd_Untitled-1.png

Prijava mrtvih linkova

Thanked by 4 Members:
bob15 , markocim , dulence , Disco Ninja

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users