Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon Lazarus projekt pitanje bruna

3 replies to this topic

Prebond

Prebond

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,928 posts
  • 48348 thanks
  • Locationiza prvog ugla...

Aleksandar Hemon

hemon.jpg

Rođen u Sarajevu, 1964. godine, gdje je i odrastao i počeo se baviti književnošću na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Početak rata u Bosni i Hercegovini ga je zatekao na boravku u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je odlučio da ostane, nastani se u Chicagu i pokuša pisati na engleskom jeziku. Iz tih pokušaja nastale su priče koje su činile njegovu prvu zbirku, The Question of Bruno (Pitanje Bruna). Nakon tog vrlo zapaženog debija, Hemon je napisao roman Čovjek bez prošlosti (The Nowhere Man) i time u potpunosti potvrdio njegov novostečeni status kao mladi i izrazito talentovani pisac.

Prvu priču na engleskom jeziku - The Sorge Spy Ring napisao je 1995. Iako su njegovi najpoznatiji radovi pisani na engleskom (sa kojeg su prevedeni na brojne svjetske jezike), Hemon nastavlja da piše članke i na maternjem bosanskom jeziku za magazin BH Dani, u kojem ima svoju kolumnu Hemonwood. Dobitnik je prestižne američke MacArthur Fellowship nagrade (2004). Po mnogim, on je danas na Zapadu najcjenjeniji savremeni pisac s područja bivše Jugoslavije.

The problem with reading a good book is that you want
to finish the book but you don't want to finish the book.

Thanked by 77 Members:

Prebond

Prebond

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,928 posts
  • 48348 thanks

Čovek bez prošlosti

[Nowhere man]

delfi_nowhere_man_aleksandar_hemon.jpg

O knjizi:

Da sam sanjao, sanjao bih da sam netko drugi, u čijem se tijelu ugnijezdilo neko maleno stvorenje koje iznutra pandžama grebe zidove prsa - bio bi to košmar koji se ponavlja. Ali bio sam budan, osluškujući rominjanje u svojem jastuku, namješten kako se kradomice uliježe, kuću kako škripi pod naletima vjetra. Ispružio sam noge, pa je pokrivač skliznuo i moje je desno stopalao izronilo iz gliba tmine poput savijenog, ugaslog svjetionika. Zavjese su na trenutak nešto promrmljale, komentirajući moj nastup, a zatim utonule u tišinu.

Nakon što je bljesnuo zbirkom priča The Question of Bruno, Aleksandar Hemon je romanom Nowhere Man dokazao da uspjeh njegovog književnog debija nije bio slučajnost. Glavni junak Hemonovog romana je isti onaj Jozef Pronek kojeg Hemonovi čitatelji znaju iz najduže priče njegove prethodne knjige.

Format: epub, ayw3

Izvor: bojana

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Thanked by 418 Members:

Prebond

Prebond

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,928 posts
  • 48348 thanks

Pitanje Bruna

O knjizi:

Pitanje Bruna je zbirka priča Aleksandra Hemona koja se sastoji od sedam kratkih priča i jedne novele. Te su priče uglavnom zasnovane na ličnom iskustvu i bave se onime što je obležilo život samog Hemona: odrastanje u bivšoj SFRJ, rat u Bosni, izbeglištvo, snalaženje u novom svetu...
Svaka priča je ispričana na drugačiji način, i svaka na svoj način predstavlja drugačiji komad istog događaja. To su priče o špijunaži, jednom atentatu koji je promenio istoriju sveta, pčelarstvu, Staljinovim logorima, izbegavanju snajperske vatre u modernom gradu pod opsadom, pravljenju sendviča u modernom gradu u SAD...

Format: epub, azw3

Izvor: bojana

Hidden Content

Thanked by 396 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,342 posts
  • 87009 thanks
  • LocationZ E M U N
Aleksandar Hemon – Kako su nastali „Ratovi zombija“

Kako-su-nastali-ratovi-zombija.jpg

Joshua Levin gaji scenarističke ambicije, a u međuvremenu podučava engleski kao strani jezik u Čikagu. Laptop mu je pun ideja, ali jedina koju uspeva da razvije je Ratovi zombija. Kada u stanu zatekne svoga stanodavca, neuravnoteženog vojnog veterana, kako mu pretura po prljavom vešu, Joshua odlučuje da se preseli kod svoje devojke Kimmy. Nakon kraćeg kućnog blagostanja, spetlja se s učenicom, Bosankom Anom, koja ima ljubomornog i nasilnog muža što dovodi do katastrofe.

I dok Joshuine odluke variraju na skali od blesavih do apsurdnih, Kako su nastali Ratovi zombija načinje vrlo ozbiljne teme.

„Onaj uvek prisutni element podrugljivog humora u Hemonovim delima ovde prerasta u dinamičnu, crnohumornu priču smeštenu u Čikago... uživaćete i glasno se smejati.“
The Chicago Tribune

„Moćan, majstorski uradak jednog od najvažnijih književnika današnjice, istovremeno mahnit i promišljen, ushićujući i poražavajući.“
The National Post

Scan: Cyrano Jaske :clapping: :beer: :clapping: :beer:
Obrada: Disco Ninja :ph34r: :rock:dambldor.gif

Hrvatski jezik, latinica.
Formati: azw3, epub & pdf
Hidden Content

Hidden Content

Ovo je moj upload. U slučaju mrtvih linkova, pošaljite mi PP, a ja ću obnoviti linkove.

Uživajte!
Kultura narodu!

А что, паны? - Есть ли еще порох в пороховницах? Не иступились ли сабли? Не утомилась ли козацкая сила? Не погнулись ли еще козаки? 

Николай Васильевич Гоголь - Тарас Бульба

Kad ženu štitiš kao sestru, voliš kao ženu i poštuješ kao majku, onda si pravi muškarac.

Žarko Laušević, dramski umetnik

Lav je jači od vuka. Slon je jači od vuka. I medved je jači od vuka. Ali od svih njih, jedino vuk nikad nije igrao u cirkusu.

Ruska narodna poslovica

Im_Hot_Youre_Not.jpg

... i sve je više varvara, a sve je manje Rimljana.

Momčilo Bajagić Bajaga: "Rimljani"

Thanked by 288 Members:

Also tagged with one or more of these keywords: Aleksandar, Hemon, Lazarus projekt, pitanje bruna

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users