Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Kim Stanley Robinson

3 replies to this topic

Agata

Agata

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 802 posts
  • 57675 thanks

Kim Stanley Robinson - Plavi Mars

62qooam.png

Mars je sada slobodan. Zagospodarili smo svojom sudbinom. Nema više nikoga da nam govori šta da radimo.
Enn je stajala u prednjem delu voza dok je ovo govorila. No, tako je lako vratiti se starim navikama. Tek što oboriš jednu hijerarhiju, iznikne nova da zauzme njeno mesto. Moramo da se pazimo toga, jer će uvek biti ljudi koji će hteti da stvore još jednu Zemlju. Areofanija će morati da bude neprestana, večna borba. Moraćemo temeljnije nego ikad da razmislimo o tome šta znači biti Marsovac.

pdf
srpski

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Edited by Agata, 20 August 2019 - 14:15.

FilesFlash je prestao sa radom, linkovi su mrtvi. Pošaljite link teme knjige koja vas interesuje na pp i link će biti zamenjen, ili prijavite uredniku.

Thanked by 67 Members:
rus975 , pedjatop , whitecat , sortam , Stipan2015 , pepib , risbom , anisena , Arung , visokoletac , s3ptease , kikidlak66 , danijelataskov , Zenicazenica , zkerkez , JecaiVlada , zakizaki , Tomadoc , dulejov , Gagi161 , bucann , kartagina1954+ , Jovanka16 , ultravox , sismis78 , banesto1963 , vadriana , danijela190 , miron , karington , autonawy , white123 , hurricanez , rajka.bogda , Dixie , bmb , risticmilann , komeci , Brankadj , lilit_adamov , anjamemedova , zavijer , dusancak , BLISKISARADNIK , vukasin89 , Veli Jura , Mladen73 , Sida , jande63 , Pipe1 , jocadj , blejacina , bobyangel , sashkitza89 , gorica970 , sinkler12 , zdenkaberanic , luka357 , sovaso , bruja , amadea , jopek , dadariel , bilja66 , gocigoci , kaldorei , nenadstojan

severijan

severijan

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,035 posts
  • 52862 thanks

Kim Stanley Robinson

kim-stanley-robinson.jpg

Kim Stanley Robinson  (1952) je američki pisac znanstvene fantastike. Objavio je devetnaest romana i veliki broj kratkih priča, ali je najpoznatiji po djelu Marsovska trilogija. Teme njegovih romana i priča su uglavnom ekologija, kultura i politika, a glavni likovi često su znanstvenici. Osvojio je veliki broj nagrada za svoja djela, među kojima se ističu "Hugo" za najbolji roman, "Nebula" za najbolji roman i Svjetska nagrada za fantastiku. Njujorški časopis Atlantic Robinsonova dijela opisao je kao "zlatni standard za realistično pisanje znanstvene fantastike". Drugi tvrde da je "Robinson jedan od najvećih živućih pisaca znanstvene fantastike".

Prvu naučno fantastičnu priču objavio je 1975.g. da bi gotovo punu deceniju redovno publikovao kratka prozna ostvarenja koja su privukla pažnju publike i kritike; priče iz ovog perioda sakupljene su u zbirke «Zemlja na stolu» (1986) i «Bekstvo iz Katmandua» (1989).

Robinson je 1982.g. doktorirao književnost sa temom koju je kasnije objavio u knjizi «Romani Filipa K. Dika» (1984). Iste godine objavljuje i prvi roman «Divlja obala» u kome priča o Americi koja je 16 godina u karantinu, zbog nuklearnog napada na nju, i o dečaku koji odrasta u Kaliforniji, u ruralnom društvu bez masovnih komunikacija. U jednom trenutku on upoznaje članove pokreta otpora i njegova avantura i odrastanje počinju... Robinson se mogućim budućnostima (nasilnim, destruktivnim ili racionalno umerenim) Oradž okruga u Kaliforniji, bavi u romanima «Zlatna obala» (1988) i «Obala Pacifika» (1990); ova tri romana čine seriju zvanu «Trojica Kalifornijaca».

Robinson je 1984. objavio i roman «Ajshendž» u kome opisuje društvo sa moćnom tehnologijom zahvaljujući kojoj ljudi ne umiru; ali im se, svakih 50 godina, briše memorija što rezultira nestajenjem kolektivnog sećanja i bujanjem bizarnih ideja o istoriji; istovremeno na Plutonu biva otkriven ledeni ekvivalen Stounhendža. Naredne godine pojavio se roman «Sećanje na belinu» o ljudskom društvu fasciniranom muzikom i pokušaju da se njome odbrane od napadača iz svemira. Godine 1990.g. pojavljuje se i izvanredni fantazijski roman «Žustar, žestok žig» a 1991.g. zbirka priča «Ponovno pravljenje istorije».

Trilogija o Marsu, koju čine romani «Crveni Mars» (1992), «Zeleni Mars» (1993) i «Plavi Mars» (1995), a u kojoj je opisan proces teraformiranja Marsa i izgradnje ljudske zajednice na novom staništu, donela je Robinsonu, pored nagrada i veliku popularnost među čitaocima; priče odnosno delovi koji nisu ušli u ove romane sakupljeni su u zbirci «Marsijanci» iz 1999.g.

Globalna katastrofa je okosnica romana «Antarktik» (1997). Nakon nekoliko godina pauze, 2002.g. pojavio se roman «Godine pirinča i soli» koji je alternativna istorija čovečanstva, počev od epidemije kuge u XIV veku koja je pobila 99% stanovništva Evrope nakon čega je težište civilizacije postala Azija; hrišćanstvo i judaizam su nazaduju u marginalne pokrete a renesansa i industrijska revolucija, kakve znamo, nisu se desili.

Romani «Četrdeset znakova kiše» (2004) i ovogodišnji «Pedeset stepeni niže» delovi su nove naučno fantastične trilogije koja se bavi životima (izmaštanih) naučnika, političara i biznismena koji su odredili budućnost čovečanstva.

Kim Stenli Robinson je za protekle tri decenije pojavljivanja na svetskoj sceni naučno fantastične literature izborio mesto autora sposobnog da, bez lažnih skrupula i predrasuda, razmatra ključna pitanja opstanka i razvoja ljudske civilizacije, uspevajući istovremeno da njegovi junaci budu uverljive ličnosti, odnosno da njegova proza bude stilski i vrednosno ujednačena.

(U ovom tekstu su navedeni samo Robinsonovi romani (boldovani naslovi su prevedeni na srpski i/ili hrvatski) do 2005. god. Preostali nenavedeni su:

Sixty Days and Counting  (2007)

Galileo's Dream  (2009)

2312  (2012)

Shaman: A Novel of the Ice Age (2013)

Aurora (2015)

New York 2140 (2017) )

a170.gif

Thanked by 43 Members:
Ajvajs , Seawhisper , kikidlak66 , vatro , s3ptease , Pedja1983 , GOOOYA , Pocnik76 , AleksandarCrni1982 , gorangogo , epiapi , sanjasasa , misa79 , davididu , Sanjamarko , kjovo , mr_wax , bumbo0123 , Baster , mark2015 , LAURELINDORENAN , pero1402 , mamboJamboII , krkenzi , marili , bosutsko , ivandddivan , apoidea , barisd53 , sandra-pavlovic , KiSmo , hramar , tymoty , mamil8 , gerasimrohan , midhadz , Djokap , Roshi , volter , voki , morena38 , Carlo , CCCatch

severijan

severijan

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,035 posts
  • 52862 thanks

Kim Stanley Robinson - Godine riže i soli

953-203-166-9.jpg

Krajem 14. stoljeća Europu je uzdrmala epidemija kuge - Crna Smrt. Povijest bilježi da je tada pomrla jedna trećina pučanstva. Tako je bilo. No uz neznatne promjene okolnosti, moglo se dogoditi da kuga pokosi i do 99 posto Europljana... U tom slučaju, povijest bi dalje tekla... kako?

Ovo je knjiga o jednoj povijesti kakva se mogla dogoditi, o usponima i padovima nekih drugih carstava i naroda, nekih drugih ratova i slavlja. Nove zemlje su otkrivali neki drugi pomorci, znanosti i tehniku razvijali neki drugih istraživači. Novi svijet s istočne strane koloniziraju Kinezi... industrijska revolucija započinje u Indiji... To je svijet budizma i islama, bez kršćanstva.

Kroz životopise ratnika i kraljeva, istraživača i filozofa, robova i učenih ljudi, Robinson nam tka golemu složenu tapiseriju alternativne povijesti, od azijskih stepa do obala Amerike. Ovo je čudesno zanimljiva priča koja nas navodi na razmišljanje o najdubljim pitanjima uloge kulture, religije, sile, ali i ljubavi, u razvoju - ostvarenom ili neostvarenom, svejedno - ljudskoga društva.

(Za ovaj roman Robinson je osvojio nagradu Locus za najbolji sf-roman 2003.g.)

Napomena: Davno je ovo obradio i postavio se-nedra (bar ja imam negde tu verziju) - ali sam još tada uočio neke nelogičnosti u tekstu (ispalo je da na jednom mestu zapravo nedostaju kompletne dve strane teksta - taj deo teksta je u pdf-u "odštampan" plavom bojom), pa kada mi je još crackora odradio novi sken postalno je jasno da je se-nedra korektno obradio ono što je (verovatno) imao ali bez kontrolnog skena - pa je iskrslo što-šta za korekcije (nedostajale su slike i italik, a i sami pasusi i upravni govor se na preeeeeviše mesta nije slagao sa knjiškim jer je očito pri ocr-ovanju došlo da razdvajanja upravnog govora od pasusa i gde treba i gde ne treba). Pokušao sam tada da odradim novu obradu ali moje "baratanje" wordom je (tada) bilo na elementarnom nivou pa sam odustao od verovatno polugodišnjeg posla i prihvatio se drugih knjiga. Pa... sada je neka druga priča...  gotova je i možete je uporediti sa starom verzijom pa sami zaključite da li je trebalo i bilo vredno raditi je ponovo... Baš bi me zanimali komentari (s obzirom da ima još poneki naslov koji sam nameravao iznova srediti iz sličnih razloga), ponajpre autora prethodne obrade, s obzirom da se i sam borio sa ovih 630 Robinsonovih strana.)

Zahvalnost (ako ovo ikada pročitaju, jer ih već poprilično nema na netu) crackori i abacusu - koji su mi materijal servirali još pre 4 godine, te prijatelju koji mi je tada (kada sam prvi put započeo ovaj "poslić") velikodušno ustupio neke svoje materijale i koji čine dodatak na kraju knjige (hronologija + mapa) kojeg u izvornom hrvatskom izdanju nema

Pdf;   hrvatski

Hidden Content

a170.gif

Thanked by 323 Members:

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 6,880 posts
  • 323108 thanks
  • Locationnisam ja odavde

Kim Stanley Robinson - Godine riže i soli

severijan  c014.gif

epub, azw3

Hidden Content

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 274 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users