Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Citati

340 replies to this topic

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Opomena

Važno je, možda, i to da znamo:
čovek je željen tek ako želi -
I ako sebe celoga damo,
tek tada i možemo biti celi.

Saznacemo tek ako kažemo
reči iskrene, istovetne.
I samo onda kad i mi tražimo,
moći će neko i nas da sretne.

Miroslav "Mika" Antić (1932 – 1986)

Thanked by 4 Members:
Bri , tymoty , markocim , boden

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Široka zemlja im je postala tijesna, srca su im osjetila usamljenost i tjeskobu.

Derviš i smrt - Mehmed Meša Selimović (1910 - 1982)

Thanked by 3 Members:
boden , easy , markocim

Bri

Bri

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,267 posts
  • 26886 thanks

Poezija, kaže mi on, preobražava svemir iz kojeg izranja stvarnost koju poezija opisuje apsolutnom preciznošću neodređenosti. Nikad nisam pročitala dobar stih koji nije odletio sa stranice na kojoj je bio napisan.

Poezija je prst zarinut u stvarnost

Pjesnik je kao netko tko pri izlasku iz kupaonice prelazi prstom po zamagljenom zrcalu ne bi li u njemu otkrio svoje lice.

moj omiljeni Afonso Cruz i jedna od njegovih premudrih knjižica - Kupit ćemo pjesnika

Ženom se ne rađa. Ženom se postaje.

Thanked by 7 Members:
ngc6695 , boden , tymoty , drdm , markocim , meliha87 , easy

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks

Uči se da opraštaš. Moli se za one koji vređaju,
Pobeđuj zlo zracima dobrote,
Pridruži se bez kolebanja onima koji opraštaju
Dok gori zvezda Golgote.

Uči se da opraštaš kad ti je duša uvređena
I srce liči na čašu punu gorkih suza i jada.
Kad ti se čini da je dobrota sva isceđena,
Seti se kako oprašta Isus dok teško na Krstu strada.

Uči se da opraštaš, ali ne samo rečima
Nego dušom svojom i suštinom svom,
Jer samo ljubav snagu opraštanja ima,
Rođenu u bdenju noćnom molitvenom.

Uči se da opraštaš. U praštanju je radost skrivena,
Velikodušnost leći ko lek - napitak ili balzam.
Krv je na Krstu za sve prolivena.
Uči se da praštaš, da bi oproštaj dobio i sam.

Uči se da opraštaš - Boris Pasternak (1890 - 1960)

Thanked by 2 Members:
easy , boden

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 119 posts
  • 562 thanks
Mudrost i ja smo svojevremeno razgovarali. Mudrost je mudra a ja sam kombinacija dobre volje, lakomislenosti, mladalačkog žara i romantičnog pogleda na svet i moje mesto u njemu. Mudrost je stara i oduvek ista, pronicljiva i duboka, dok sam ja mlad, plitak i radoznao.

Kada smo se susreli i upoznali, meni se dopalo to što ona sve zna a mudrosti što ja sve hoću. Mudrost je ćutala a ja sam govorio i govorio. Mudrost me je pažljivo gledala a ja sam gledao u svoje snove i vizije. Tada nisam znao da je ona takodje gledala u moje misli i zamisli, jer je to mogla da vidi. Ja pak nisam mogao da vidim šta mudrost misli i zna, uostalom bio sam zaokupljen svojim mislima i idejama.

Najednom je Mudrost progovorila. Smireno ali odlučno.

Mudrost: „Konstantine, gledaj svoja posla. I ćuti.“

Konstantin: „Ne razumem, pa pričamo, zar ne?“

Mudrost: „Da, ti pričaš a ja slušam. Ti sebe ne slušaš a ja tebi govorim ćutanjem“

Konstantin: „Izvinjavam se! Mora da sam se zaneo. A jel to mislite da sada zaćutim ili da ćutim onako generalno?“

Mudrost: „Stalno ćuti. Kad nešto hoćeš da kažeš, kaži to nakon promišljanja i slušanja, i kaži kratko. Kaži to tako kao da gledaš svoja posla i da te drugi ne interesuju“

Konstantin: „ Da, razumem, ali to nisam ja, ja hoću ljudima da pomognem! Treba ih savetovati, podučiti, ukazati im na rešenje. Ljudima treba pomoć“

Mudrost: „Da li stvarno misliš da ćete oni saslušati i poslušati Konstantine?“

Konstantin: „Neko i hoće. Ne sasvim, ali hoće, ako nadjem prave reči i budem ubedljiv“

Mudrost: „A zašto to tebi treba?“

Konstantin: „Pa rekoh, da pomognem ljudima. To me čini zadovoljnim. To me ispunjava.“

Mudrost: „Možda grešiš da i ljude tvoja pomoć čini srećnim i zadovoljnim. Možda ih nerviraš, možda ih gneviš, možda se ne slažu sa tobom Konstantine“

Konstantin: „Ima i toga svakako. Ali ih ne mogu prepustiti da budu bespomoćni“

Mudrost: „Hoćeš reći da ti budeš moćan?“

Konstantin: „A ne, ne! Ne želim da budem moćniji od njih zato što im pomažem. Želim stvarno da im pomažem!“

Mudrost: „Da li ti to oni traže Konstantine?“

Konstantin: „Ne uvek, priznajem“

Mudrost: „I opet im ti pomažeš, zar ne? Gledaš njihova a ne svoja posla?“

Konstantin: „Tako nekako“

Mudrost: „Duplu štetu činiš Konstantine, duplu štetu. Baviš se tudjim poslom a svoj zanemaruješ. I još jediš ljude svojom netraženom pomoći. Ko ti bude tražio pomoć, ti mu pomozi. Ostale pusti da gledaju svoja posla“

Konstantin: „Razumem. Da, shvatam. To je ekonomija vremena i energije. Fokus. Budi fokusiran i efektan.“

Mudrost: „Ne Konstantine, to je mudrost. Pruži ljudim onoliko koliko oni to od tebe traže i pruži sebi maksimum. Tako će biti dupla sreća, i za tebe i za njih. Oni će dobiti ono što hoće, a ti ćeš se napokon posvetiti sebi. I to nije ni ekonomija vremena a ni energije, niti je to sebičnost, to je mudrost života“

Konstantin: „Ali, to baš izgleda sebično. U se i u svoje kljuse“

Mudrost: „Samo ti se tako čini mladiću. Ne mešaj se u stvari ovoga sveta da se u njima ne bi upetljao. Jer te sve što nije tvoje vezuje za druge i njihove probleme. Zato gledaj svoja posla.“

Konstantin: „Lako je to reći!“

Mudrost: „Zato ćuti!“
Price za razmisljanje - Horhe Bucay

Thanked by 4 Members:
easy , boden , drdm , tymoty

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Kad veoma obrazovan čovek čuje za Tao, on čini sve da ga praktikuje. Kada manje obrazaovan čovek
čuje za Tao, on ga ponekad zadrži, a ponekad izgubi, Kad neobrazovan čovek čuje za Tao, on mu se
glasno smeje. Ako se ne smeje, to onda nije Tao.

Lao-Tze 601 - 531 BC

To što je smijeh svojstven čovjeku, znak je naših grešnih granica. A koliko bi pokvarenih umova kao što je tvoj iz ove knjige izvuklo krajnji silogizam, po kojemu je smijeh svrha čovjekova!

Umberto Eco - Ime ruze 

Nasmešite se sa mnogo dobrote i malo, malo gorčine. Oprostite životu i svetu što nisu savršeni.

Duško Radović

Thanked by 5 Members:
ngc6695 , easy , markocim , boden , tymoty

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Ljudske misli su kao sobe. Ima tu raskošnih dvorana, ima tavanskih ćumeza. Ima ih sunčanih. i sumračnih. Neke gledaju na reku i nebo, a neke na svetlarnik ili podrum. Reči u njima su kao stvari i mogu se premeštati iz sobe u sobu. Misli u nama, zapravo te odaje u nama, nanizane u dvorce ili kasarne, mogu biti tuđa obitavališta u kojima ste podstanar. Ponekad, naročito noću, naiđemo na zabravljene izlaze iz tih soba i ne možemo da ih napustimo. Zatočeni smo u njih kao u tamnice dok nas snovi ne izbave i ne puste napolje. Ali, snovi su kao svatovi, treba ih dočekati. Dotle caruje nesanica. Kažu, postoje dve nesanice, kao dve sestre. Ona, pre no što se zaspi i ona druga, posle buđenja jusred noći. Prva je mati laži, a druga mati istine.

Milorad Pavić - Sedam smrtnih grehova

“Naše misli utiču ne samo na nas, nego na sve što nas okružuje. Moramo da upućujemo dobre misli, pa će nam biti bolje”.

Otac Tadej - Kakve su ti misli takv ti je i život

Thanked by 4 Members:
easy , markocim , tymoty , boden

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • 129573 thanks

Ono što sam doživio naučilo me da osveta nije dobra stvar. Stupio sam u vojsku da osvetim smrt svoje obitelji i da preživim, ali sam na kraju naučio da ću, budem li se osvećivao, čineći to ubiti nekoga čija će obitelj poželjeti osvetu; tada osveti i osveti i osveti nikada ne će biti kraja...

Sutra je novi dan: sjećanja dječaka ratnika / Ishmael Beah

Kako skidati s Uptoboxa
http://www.balkandow...ri/#entry425928

Thanked by 5 Members:
meliha87 , markocim , Bri , Pepe le Tvor , drdm

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 119 posts
  • 562 thanks
Biti u intimnom dodiru ne znaci zlostavljati druge ni vječno živjeti sretno. To znači ponašati se pošteno te dijeliti uspjehe i frustracije. To znači braniti svoj integritet, hraniti svoje samopoštovanje i snažiti svoje odnose s onima koji me okružuju. Razvoj te vrste mudrosti cjeloživotna je potraga koja, između ostalog, iziskuje puno strpljenja.
Virginia Satir

Ali što kazujemo time «volim te"? Mislim da kazujemo: važna mi je tvoja dobrobit. Ni više ni manje. Kada nekoga volim, shvaćam važnost koju za mene ima ono što ta osoba čini i voli te ono što je boli. Stoga "volim te" znači važan si mi, a "ljubim te" jako si mi važan. I toliko si mi važan kada te ljubim da ponekad stavljam tvoju dobrobit ispred drugih stvari koje su za mene također bitne. Ta definicija (da si mi bitan) ne pretvara ljubav u nešto veliko, ali je i ne svodi na besmislicu.Dovest će na primjer do pune svijesti o činjenicama: nije istina da te jako vole oni kojima tvoj život nije previše bitan i nije istina da te ne vole oni koji žive pazeći na ono što ti se događa.
Put susreta-Horhe Bucay

Edited by meliha87, 01 October 2019 - 18:11.

Thanked by 3 Members:
drdm , markocim , boden

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • 129573 thanks

„Ostaje samo jedno pitanje“, primijetio je njemački pisac. „Što je zapravo bilo to što nas je tjeralo da slijedimo [Hitlera] u ponor poput djece u priči o frulašu iz Hamelina? Zagonetka nije Adolf Hitler. Mi smo zagonetka.“

Kraj: slom Hitlerove Njemačke 1944. - 1945. / Ian Kershaw

Kako skidati s Uptoboxa
http://www.balkandow...ri/#entry425928

Thanked by 2 Members:
drdm , meliha87

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks

Zakon progresa drži da sve mora biti bolje nego što je bilo ranije. Zar ne vidite da ako hoćete samo bolje, bolje i bolje, vi gubite dobro. Dobrim se više ništa ne mjeri.

Hannah Arendt

Postoji pukotina u svemu, na taj način ulazi svetlo.

Leonard Cohen

Thanked by 4 Members:
easy , tymoty , boden , markocim

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
SENTIMENTALNO VASPITANJE

Roditelji nas ne razumeju, devojke u koje smo zaljubljeni ne uzvraćaju nam ljubav,
prijatelji nas izdaju, čini nam se da smo najnesrećnija i najružnija bića na svetu;
pružamo ruku prema polici sa knjigama i, gle! - već iz prvog poglavlja počinje da nam govori neki davno umrli brat, 
neko tako sličan nama, sličniji od bilo koga u porodici i razredu:
"Ne daj se, mali! Svi ljudi na zemlji prolazili su kroz iste stvari, drži se, mi smo s tobom!". 
Knjige nas tako uče najvažnijoj lekciji: kako da ih jednoga dana odbacimo i zakoračimo u život! 

SANJA

...Jer,kad smo zaljubljeni,onda oni koje volimo rastu u našim očima.
Kada poželimo nekog drugog,onda se oni smanjuju.
Svi ljudi na zemlji naviknu se na to posle izvesnog vremena i žive, uglavnom, bez ljubavi, a da im ništa naročito ne smeta...

KONOBA NA VRAČARU

U ovom gradu, obično mali ljudi voze velike automobile...

Momčilo Momo Kapor (1937 - 2010)

Thanked by 5 Members:
jocamx , easy , markocim , boden , tymoty

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 119 posts
  • 562 thanks
'Samo su dve stvari beskrajne — svemir i ljudska glupost, mada za ovo prvo nisam siguran."

Thanked by 4 Members:
easy , drdm , markocim , boden

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Strpljenje ruže tik uz trnje 
Održava je mirisavom
...
Ako se osećaš usamljeno i neugledno, to znači 
da nisi bio strpljiv.

Umešnost i praznina - Mevlana Dželaludin Rumi (1207 - 1273)

Thanked by 4 Members:
tymoty , easy , markocim , boden

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
“Iz ovog proizilazi jedna nova pouka koja nam sugerira, poslovično, da je opasno naginjati se nad tuđom prazninom, a u pustoj želji da se u njoj, kao na dnu bunara ogleda svoje vlastito lice; jer i to je taština. Taština nad taštinama.” 

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih

Thanked by 5 Members:
jocamx , tymoty , easy , boden , markocim

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Opisivanje je, svakako, samo jedan proces sećanja; ali, s druge strane, ono ne proganja ništa za sledeći put, nego samo iz stanja uplašenosti istrže malo zadovoljstvo, pokušajem približavanja što je moguće više odgovarajućih izraza, od blaženstva užasa i proizvodi blaženstvo sećanja.

Užas praznine (Bezželjna nesreća) - Peter Handke

Thanked by 3 Members:
boden , markocim , easy

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
The Earth was small, light blue, and so touchingly alone, our home that must be defended like a holy relic.

Алексе́й Архи́пович Лео́нов (1934 - 2019)

Thanked by 3 Members:
markocim , easy , boden

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Kakve nosi događaje ova noć – ne pitaj, za sve ono što dolazi pa će proć’ – ne pitaj! Ti ovaj čas upotrebi kao dobru zgodu: što je prošlo, ne spominji, što će doć’ – ne pitaj! 

Kad jednom na Zemlji ne bude nas – svijet će biti svijet, kad nam se izgubi trag i glas – svijet će biti svijet; i prije nego smo bili mi – svijet je bio svijet, i nama kad kucne zadnji čas – svijet će biti svijet. 

Recimo da si se nauživ'o svijeta – šta onda? I svjetsku tajnu pročit'o sa cvijeta – šta onda? Recimo, sto ljeta živio si sretno – i još da ćeš živjeti sto ljeta – šta onda?

Vjeru od bezvjerja samo časak dijeli, spoznaju od dvojbe isto tako – veli mudrac; zato dobro taj časak cijeni – za me časak traje naš život cijeli! 

Rubaije - Omar Khayyam (1048 - 1131), Prevod:Safvet-beg Bašagić

Ima nekog providenja i u padu jednog vrapca. Ako bude sad, neće biti posle; ako ne bude posle, biće sad; ako ne bude sad, ipak biće posle. Biti spreman, to je sve.

Hamlet - Vilijam Šekspir (prevod Živojin Simić i Sima Pandurović)

Thanked by 2 Members:
boden , easy

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Ko leti - vrijedi, ko vrijedi - leti, ko ne leti - ne vrijedi

Kupite cvijeće voljenoj ženi, ali ne zaboravite i na vlastitu

Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo - stranka istine

Ne predaj se nikad, osim kad moraš

Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti

ALAN FORD (i genijalni NENAD BRIXY)

Thanked by 4 Members:
easy , jocamx , boden , tymoty

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 497 posts
  • 474 thanks
Nemam roditelje; stvaram od Neba i Zemlje svoje roditelje.
Nemam božansku moć; stvaram od svoje iskrenosti božansku moć.
Nemam mišljenja; stvaram od svoje pokornosti mišljenja.
Nemam magicnu moć; stvaram od svoje licnosti magicnu moć.
Nemam telo; stvaram od cvrstine karaktera svoje telo.
Nemam oči; stvaram od bljeska munje svoje oči.
Nemam uši; stvaram od osetljivosti svoje uši.
Nemam udove; stvaram od spremnosti svoje udove.
Nemam zakone; stvaram os šticenja sebe svoje zakone.
...
Nemam čuda; stvaram od ispravnih zakona svoja čudo.
Nemam principe; stvaram od prilagodljivosti svim situacijama svoje principe.
Nemam taktike; stvaram od Praznine i Punoce svoje taktike.
Nemam talenta; stvaram od spremnosti svoj talenat.
Nemam prijatelje; stvaram od svog Uma prijatelja.
Nemam neprijatelja; stvaram od nebudnosti svog neprijatelja.
Nemam oklop; stvaram od dobrodušnosti svoj oklop.
Nemam tvrdjavu; stvaram od Nepokretnog Uma svoju tvrdjavu.
Nemam mač; stvaram od Ne-Uma svoj mač.

Nepoznati samuraj XIV vek (D.T.Suzuki - Zen and swordsmanship)

Budjenje

Ja sam mrtav jer nemam želja.
Nemam želja zato što mislim da sve imam.
Mislim da imam zato što ne pokušavam davati.
Kad pokušavam davati, vidim da nemam ništa.
Videvši da nemam ništa, pokušavam dati nešto sebe.
Pokušavajući dati nešto sebe, vidim da sam ništa.
Videvši da sam ništa, želim biti.
I u toj žudnji da budem, pocinjem živeti, pocinjem živeti.

Rene Daumal (1908 - 1944)

Thanked by 3 Members:
boden , easy , meliha87

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users