Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Citati

351 replies to this topic

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks
Najžalosnije je što smo i pored svih crkava, hramova, sinagoga, džamija i drugih ustanova za svetovno
i spiritualno vaspitanje većinom neuki, zatucani i potpuno egocentrični. 
...
Dok većina ljudi na Zapadu ne oseća svesno da proživljava krizu zapadne kulture (u nekoj radikalno kritičnoj situaciji većina ljudi verovatno nikad i nije svesna krize), postoji saglasnost — bar među izvesnim brojem kritičkih posmatrača — o postojanju i prirodi ove krize. To je kriza koja je opisivana kao umrtvljavanje života, automatizacija čoveka, njegovo otuđenje od sebe samog, svojih bližnjih i od prirode. Čovek je sledio racionalizam do one tačke na kojoj se racionalizam izvrgao u potpunu iracionalnost.
...
Vlast intelekta nad prirodom i proizvodnja sve većih i većih količina stvari postaju ciljevi života. U ovom procesu čovek se pretvorio u stvar, život je potčinjen posedu, »bićem« gospodari »posedovanje«. Dok su i grčki i hebrejski istočnici zapadne kulture smatrali svrhom života čovekovo savršenstvo, savremenog čoveka zaokuplja savršenstvo stvari i poznavanje načina njihove proizvodnje. 

D.T.Suziki, E.From - ZEN BUDIZAM I PSIHOANALIZA (NOLIT 1964, Orginalno izdanje 1960) 

Thanked by 3 Members:
markocim , easy , boden

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks
Tako je malo ljubavi među ljudima. Ko ume da voli, ne bi trebalo ništa drugo da radi.

Volite se kad niste zajedno. To je prava ljubav. Ko ume da se voli samo kad je zajedno, taj ne pravi pitanje s kim je.

Da li je ljubav bolest? Jeste, al’ neprelazna. Možete nekoga ljubiti i ljubiti, ali ga nećete zaraziti ljubavlju.

Budni su oni koji vole, još spavaju oni koji su voljeni.

Muž je ime za onoga koji vas je nekad voleo. Žena je ime za onu koja je volela nekog drugog, a udala se za vas.

Lako je voleti one koji vas ne vole. Pokušajte jednom da volite one koji vas vole.

Nemojte nikoga toliko voleti da vas on zbog toga ne voli.

Ko je bio voljen, zaboravio je. Uspomene imaju samo oni koji su voleli.

Nemojte se ženiti zbog noći. Noću možete i spavati. Tražite ženu koja će vam rešiti probleme danju.

Beograde dobro jutro - Duško Radović

Thanked by 4 Members:
Rónán , markocim , boris 88 , boden

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • 585 thanks
'Ljudi koji se okupe oko naše bolesničke postelje pokazuju, u većini slučajeva, prividno uzbudjenje i površno učešće u našoj nevolji. A to je prirodno, i ne samo prirodnó nego i dobro. Jer to nam ubedljivo pokazuje da naša bolest i naš skori odlazak zaista nisu stvari mnogo važne i da ni mi sami ne treba da se zbog njih suviše uzbudjujemo i žalostimo. Idemo. Dolaze. Bili smo, bivaju i biće.

Kad vam umre neko drag i blizak, vi tek tada pravo í potpuno sagledate ono što ste ranije samo naslućivali i o čemu ste često razmišljali. To jest: ukaže vam se sva ogromna i strašna nesrazmera izmedju nestalnosti, krhkosti i kratkoće ovog našeg ličnog života, s jedne strane, i svih naših osećanja, shvatanja, planova, pothvata, želja i potreba, s druge. I čovek se tada krši i savija, manji od crva i slabiji od slamke, umire bez bolesti i smrti, oboren i satrven samóm činjenicom da je takva apsurdna nesrazmera mogućna, i da je organski utkana u samu osnovu našeg postojanja, u ono što mi pogrešno i neopravdano smatramo i nazivamo našim životom. Živimo od iluzija, od njih i ginemo."
Ivo Andric

Thanked by 7 Members:
markocim , easy , tymoty , boris 88 , Prebond , boden , drdm

boris 88

boris 88

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 223 posts
  • 3910 thanks

Iako se u celosti (Alipije) suprotstavljao takvim predstavama, jednog dana se slučajno sreo sa poznanicima i kolegama
koji su se vraćali sa večere. Navalivši na njega, odvukli su ga, dok se otimao i vikao, u amfiteatar na dan kad se odigravala
jedna od tih okrutnih i ubistvenih predatava.
Bunio se: "Možete da me dovučete ovamo i posednete me ovde. Ali me ne možete prisiliti da se pogledom i umom usre-
sredim na predstavu. Biću odsutan, iako sam prisutan."
Kamo sreće da je začepio i uši! Jedan borac je pao u borbi i urlanje gledalaca toliko ga je podstaknulo da ga je savladala
radoznalost... Otvorio je oči i zadobio dublju ranu u duši negoli ranjena žrtva u telu... Jer, čim je ugledao krv, umom ju je
upio kao divljak i nije skrenuo pogled, već ga je uperio u tu krvavu razonodu. Upijao je ludilo oduševljen zlokobnim nadme-
tanjem, opijen požudom za krvlju.

Sveti Avgustin - Ispovesti

Thanked by 4 Members:
Rónán , markocim , easy , drdm

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks

TREBA DA POSADIM CVET

Tako počinje
suza po suza
u mlaz po mlaz
u misli most
kojim stižem.
Evo me,
mene koga nema
ispred kuće koje nema
sedam na prag koji nema
grle me bližnji kojih nema
udara ludo srce koga nema
prozori čekaju da ih otvore
ruke kojih nema
da ih okite cvetovima
kojih nema
da zamirišu mirisi
kojih nema
ima samo ratova, suza
daljina i odlazaka
I tako traje
zove me i zove kuća koje nema
grle me i grle bližnji kojih nema
osmehuju se i pozdrabljaju komšije kojih nema
leleče razbarušeni lavež pasa kojih nema
igraju lopte komšijska deca kojih nema
koračam životom ja koga nema
treba da otvorim prozor i posadim cvet

Vera Jelić - Boje života (2018)

Edited by drdm, 27 October 2019 - 17:08.

Thanked by 4 Members:
easy , markocim , boden , meliha87

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,812 posts
  • 132683 thanks

Tek kad tuđi bol postane moj bol, istinski ću shvatiti šta je to život i šta je pisanje. Mislim da ništa na svetu ne spaja ljude s takvom lakoćom kao bol, jer on dolazi iz dubine duše. Stoga, kad u ovoj knjizi pišem o onome što boli Kinu, ja pišem i o sopstvenom bolu, jer bol Kine je i moj bol.

Kina u deset reči / Yu Hua

Thanked by 6 Members:
easy , hladno_pivo , drdm , markocim , tymoty , Bri

boden

boden

Silver Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPip
  • 4,812 posts
  • 132683 thanks

Na prvi pogled, svakodnevica može delovati jednolično i beznačajno, ali u njoj se krije mirijada događaja i prizora koji je čine bogatom, sadržajnom i dirljivom. Politika, istorija, privreda, društvo, kultura, ali i lična sećanja, osećanja, želje i tajne odjekuju našom svakodnevicom koja podseća na ogromnu šumu, a kao što kineska izreka kaže, „u dubokoj šumi kriju se svakojake ptice“.

Kina u deset reči / Yu Hua

Thanked by 6 Members:
easy , hladno_pivo , drdm , markocim , tymoty , Bri

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • 585 thanks
'Tajna je u tome, draga Alisa, da se okružiš ljudima koji ti srce ispunjavaju srećom. Tada ćeš, samo tada, biti u Zemlji čuda."
~ Luis Kerol

Thanked by 9 Members:
ngc6695 , boden , abdulahv , Rónán , easy , tymoty , drdm , markocim , Prebond

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks

"Jer nije bitno zanositi se. U porazu ne postoji ni najmanja mogućnost nekog zanosa. Važno je obući se, popeti se u avion, uzleteti. Ono što sam čovek pri tome misli nema nikakve važnosti. I dete koje bi se zanosilo časovima gramatike izgledalo bi mi uobraženo i sumnjivo. Važno je čvrsto se držati jednog cilja, iako se on ne vidi u ovom trenutku. Taj cilj ne postoji radi razuma već radi duha. Duh ume da voli, ali on je uspavan. Znam isto toliko dobro šta je iskušenje kao što to zna i jedan crkveni otac. Biti u iskušenju znači biti izložen iskušenju da podlegnemo razlozima razuma dok duh spava."

Antoine de Saint-Exupéry - Ratni pilot 

Thanked by 5 Members:
boden , easy , abdulahv , markocim , Rónán

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • 585 thanks
'Spiritualističko viđenje ljubavi obuhvaća mistične pojmove svih vremena i kultura. Nalazimo drugoga s kim ćemo podijeliti osjećaj da smo nepotpuni te se obostrano koristimo vrlinama partnera da bismo se upotpunili, da bismo se nadopunili, da bismo se formirali. Kontakt s drugim omogućuje nam da istražimo svoje nedostatke, tražimo, formiramo se, shvatimo, mijenjamo se, stvaramo se, otkrivamo se boljima. Partner mi omogućuje da otkrijem sebe i da uživam u pomaganju partneru da otkrije sebe. STOGA PAR PREDSTAVLJA PRIVILEGIRANI SUSRET NA MOM PUTU PREMA SEBI SAMOM, ISTOVREMENI SUSRET S DRUGIM I SA SOBOM. BITI DIO DRUGOGA KAKO BI SE DOŠLO DO CJELINE. "
Horhe Bucay- Put susreta

Thanked by 3 Members:
markocim , boden , drdm

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks
Zen poezija Desanke Maksimović

Neko nepoznat
ponavlja moje reči
na drugom brdu.

Osmesi nečiji
oplode dušu čoveka
ko polen cveće.

Čudim se ptici
što se vraća s visine –
gore je lepše.

Jutro ukrade
prelepi dvorac koji sam
u snu imala.

Već deset puta
penjem se uz isto brdo,
srce me vuče.

Još od detinjstva
dobro se slažem s mnogim
nemuštima.

Misli mi poput
prvih pahuljica umru
kako se rode.

Thanked by 4 Members:
markocim , easy , boden , tymoty

drdm

drdm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 541 posts
  • 581 thanks
"Dokle god filozofi ne postanu kraljevi, ili dok se sadašnji takozvani kraljevi i vlastodršci ne predaju istinskom i temeljnom filozofiranju, i dok se u jedno ne stopi to dvoje, politička moć i filozofija... sve dotle neće moći zla da se oslobode države, i ako dobro vidim, ni ljudski rod uopšte."

O Državi - Platon (423 – 348 BC)

Thanked by 4 Members:
markocim , tymoty , easy , boden

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users