Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Citati

353 replies to this topic

boris 88

boris 88

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 223 posts
  • 3930 thanks

On spoznaje sebe kao kritičkog parazita društvene kulture i ostaje u dugu prema društvu, u to nema nikakve sumnje. Kada bi čak sudio o sebi prema maksimama svog Društvenog ugovora, morao bi da u sebi vidi čoveka koji neće da pusti da bude konzumiran od strane društva, koji je svojim eskapizmom počinio greh prema društvu i koji je dakle, sa stanovišta njegove vlastite civilne religije - zao.
Rusou preti da postane slučaj sopstvenog mišljenja. On mora da pokrene proces protiv sebe. Ruso sudi o Žan-Žaku naslov je njegovog poslednjeg spisa. U njemu opisuje sebe kao monstruozni egzemplar koji nije ni prirodno biće ni građanin. Ali pledira za ublažujuće okolnosti. On je sasvim jednostavno neko ko je tražio i našao azil u svetu koji mu se ukazuje samo još kao opasna džungla. Kopira beleške, botanizuje i izlaže se u sanjarijama jednog usamljenog šetača. Moli da ga se ostavi na miru i ne progoni, jer nije štetan čovek, već samo „neupotrebljivi građanin”.
Pa ipak je moglo biti dobro da je Žan-Žaka Rusoa, da je samo doživeo Francusku revoluciju, njegov obrazovani učenik Robespjer poslao na giljotinu - kao „nekorisnog čoveka”, što je u doba totalne mobilizacije „greh prema društvu”. Asocijalno je zlo koje mora da bude eliminisano.

Ridiger Zafranski - Zlo ili drama slobode

Thanked by 5 Members:
Bri , dexdex , boden , Nyks , darkerka

Nalence

Nalence

Newbie

• Members
  • Pip
  • 18 posts
  • 67 thanks
Tragično je zapravo ovo naše doba, ali mi nikako da to priznamo. Propast se zbila, oko nas razvaline, počinjemo stvarati svoj novi mali okoliš i gajiti nove male nade. Mučan pothvat, jer nema danas poravnana puta u budućnost, valja obilaziti zapreke ili se penjati preko njih. Moramo živjeti ma kolika nebesa na zemlju pala.

David Herbert Lawrence- Ljubavnik Lady Chatterley

Thanked by 7 Members:
dragana1514 , Bri , Nyks , tymoty , easy , dexdex , boris 88

boris 88

boris 88

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 223 posts
  • 3930 thanks

Petnaest godina imam. Zadušnice su, 20. oktobar 1944. Datum koji će u
povest naroda ući kao dan oslobođenja Beograda a u moju biografiju kao jedno
od najtužnijih iskustava. Duga okupacijska noć završena je, ali u ovoj sobi,
uspomenama osvećenoj kripti mog detinjstva, još je polumrak. Prozori su
zatvoreni, zavese spuštene, bronzana hetera iz gole ruke ne rasipa svetlost.
Struje nema. Kadaveričan sjaj karbidne lampe dodiruje lice prijatelja u fotelji.
Do mene, kraj prozora, ne dopire. Ćutimo. Sve što se imalo reći, rečeno je.
Vremena više ni za šta nema. Budućnost ne postoji. Mi smo mrtvi. Ako i
preživimo, i kad prođu godine poklonjenog života, pa i ako prema nekom
velikodušnijem budućem kantaru budemo proglašeni živima, mrtvaci ćemo biti.

Borislav Pekić - Svirač iz zlatnih vremena

Thanked by 8 Members:
jocamx , Bri , karambol123 , ngc6695 , Nyks , boden , easy , dexdex

ngc6695

ngc6695

Newbie

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • 207 thanks

Svako opažanje je već pamćenje. Mi, praktično, opažamo samo prošlost, zato što čista sadašnjost predstavlja neuhvatljivo napredovanje prošlosti koja nagriza budućnost.

(Anri Bergson)

Haruki Murakami – Kafka na obali mora

Edited by ngc6695, 26 April 2018 - 18:44.

Thanked by 8 Members:
calcu , Bri , boris 88 , karambol123 , Nyks , boden , easy , dexdex

ngc6695

ngc6695

Newbie

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • 207 thanks

Šta? Zar ima nečeg dragocenijeg od časti?

Da Ljermontove. Tvoj život, tvoje delo.

Čast je samo glad taštine, Ljermontove.

Čast je samo iluzija ogledala. Čast je samo pozorište za ovu beznačajnu publiku koje već sutra neće biti.

Ali Ljermontov je mlad i sekunde u kojima živi velike su kao večnost, a onih nekoliko dama i gospode koji ga posmatraju su amfiteatar sveta; kroz taj svet će proći čvrstim korakom muškarca ili ne zaslužuje da živi.

E.M.Remarque – Trijumfalna kapija

Thanked by 7 Members:
Bri , boris 88 , Nyks , boden , easy , dexdex , markocim

easy

easy

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 473 posts
  • 10096 thanks

Terry Pratchett - Jednakost rituala

Obična životnja, zapravo, nikada ne pokušava da hoda i žvaće žvaku u isto vreme.

Prosečno ljudsko biće, s druge stane, razmišlja o svim mogućim stvarima, po ceo dan, na svim nivoima, uz prekide zbog desetine bioloških kalendara i časovnika. Postoje misli koje samo što nisu izrečene, skrivene misli, prave misli, i misli o mislima, i čitava gama podsvesnih misli. To je železnička stanica sa razglasima koji svi istovremeno trešte.

Bogovi su uvijek zahtjevali od sljedbenika da se ponašaju suprotno svojoj prirodi.

Fosili su velike spiralne ljušture i loše konstruisana stvorenja  koja su zaostala iz vremena kada Tvorac još nije bio načisto šta zapravo želi i kada se, kako ispada, zamlaćivao sa Pleistocenom.

On je zaista pomerio granice neznanja. Toliko je toga što ne znamo o svemiru. Mnogo veće neznalice od običnih ljudi, koji nisu znali samo obične stvari.

Edited by easy, 26 April 2018 - 20:37.

The quieter you become, the more you can hear.

Thanked by 10 Members:
dragana1514 , Bri , žjožaž , boris 88 , karambol123 , Nyks , ngc6695 , boden , tymoty , dexdex

ngc6695

ngc6695

Newbie

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • 207 thanks
  • Pripadao je onim jednostavnim ljudima koji, kada ih udari nešto veće od njih, pronađu nekog manjeg da se osvete.
  • Ako želiš da se svetlost vidi, moraš je odneti na mračna mesta.
  • Leopard dlaku menja, ali šorc nikada!
  • Razumem svaku reč u rečenici, ali ne i samu rečenicu.

Teri Pračet - Carpe Jugulum

Thanked by 9 Members:
dragana1514 , Bri , tymoty , easy , boris 88 , karambol123 , dexdex , Nyks , boden

Nyks

Nyks

Silver Member

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2,834 posts
  • 21546 thanks
  • LocationBD Caffe

Riikka Pulkkinen - Istina

U ljudskom životu, u osnovi, nije riječ ni o čemu drugom osim o nadi. Ni o čemu drugom osim o ljubavi koju ljudi, pa i oni koje je svijet dotukao i obeshrabrio, nude jedni drugima.

Bih li ga mogla voljeti? Možda bih. Ja sam moderna žena. Katkad čovjek toliko želi promjenu da se prestaje plašiti.

Molba za oprost je molba da se čovjeka vidi onakvog kakav jest, bez obzira na to što je učinio. A oprostiti, s druge strane, jest najveća ljubav za koju je čovjek sposoban.

When you can’t look on the bright side, I will sit with you in the dark.

Podržite naš i vaš forum donacijama. Više o tome u temi ispod...

http://www.balkandownload.org/topic/29100-otvorene-donacije/#entry417322

Pridružite nam se na FB-u...

https://www.facebook.com/balkandownload/

Thanked by 8 Members:
žjožaž , Bri , easy , boris 88 , ngc6695 , markocim , dexdex , boden

žjožaž

žjožaž

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • 2540 thanks

Ja živim sam, potpuno sam. Nikad ni s kim ne razgovaram; ništa ne primam, ništa ne dajem.

~~~

Iz knjige Mučnina, Jean-Paul Sartre, prevod Zlatko Crnković

Ljubav! Gdje su tu red i harmonija?

Thanked by 6 Members:
boris 88 , dexdex , boden , Nyks , easy , Bri

easy

easy

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 473 posts
  • 10096 thanks

Theodore Sturgeon -  Venera Plus Iks

Sigurno imaš pitanja - važnih i hitnih - svestan sam toga. A ono što ih čini važnim i hitnim jeste činjenica da ti u glavi već imaš odgovore koje bi želeo da čuješ. Ako ne dobiješ te odgovore sve ćeš se više ljutiti, ali neki od njih ne mogu ti se dati onako kako bi želeo da ih čuješ, jer ne bi bili istiniti.

I kad ne bi poticao iz kulture koja se tako bespoštedno usredsredila na razlike, koje same po sobi nisu naročito velike, bio bi u stanju da shvatiš koliko su one zaista male.

Thanked by 8 Members:
boris 88 , dexdex , boden , Nyks , ngc6695 , tymoty , Bri , žjožaž

žjožaž

žjožaž

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • 2540 thanks

Svako iskustvo, temeljeno na poučavanju, pokazuje da ljudi, koji sami sebe drže glupima i krivima, nikada ništa ne uspijevaju naučiti.

* * *

To znači postupno napuštanje onoga što ja nazivam "automatskim roditeljskim strojem za odgovore" koji se automatski uključuje i izručuje poruke, savjete i ostale korisne komentare, čim su dostupni djetetovu uhu. Stvar je u tome što velika većina djece prestaje slušati te poruke već u dobi od tri godine ( :D  :D  :D  :D  :D  moj - žjožicin - komentar na zaključak - ako ste se ikada pitali zašto vas djeca "ne doživljavaju" - prestanite biti roboti  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: ), a mnogi se odrasli ne mogu sjetiti na što su programirali stroj samo pet minuta prije. I to je potpuno razumljivo, jer je vrijednost tih poruka, blago rečeno, nepouzdana. Ona se sastoji od nesređenih, s brda s dola izjava, poteklih od nekoliko naraštaja roditelja, pomiješanih s onim što smo usput pokupili.

~~~

Iz knjige Vaše kompetentno dijete, od Jespera Juula

Ljubav! Gdje su tu red i harmonija?

Thanked by 8 Members:
easy , karambol123 , boris 88 , dexdex , boden , Nyks , Nalence , Bri

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 124 posts
  • 589 thanks
Zbog skučenosti zamenio je 'kvadratura"i krug simbolima.Krug kao simbol svega, univerzuma, bez pocetka kraja, predstavljao je Boga.Kvadrat, četiri strane sveta; čak i u Islamu jeste predstava uticaja Božanskog, anđeoskog, ljudskog i đavoljeg, kako mu je jednom kao dečaku govorila majka.Skraćenice nisu uopšte umanjile značaj otkrića, simetrije ljudskog tela.
Iz kjnjige Kako ubiti Leonarda da Vinčija.

Edited by meliha87, 27 April 2018 - 21:54.

Thanked by 9 Members:
Bri , easy , Nalence , boris 88 , dexdex , boden , Nyks , bukwrm , ngc6695

boris 88

boris 88

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 223 posts
  • 3930 thanks

Umesto da oseti olakšanje što ne mora više da juri na sto strana, Đinija je bila ljuta,
jer je već navikla da je stalno u žurbi, a ovako je imala previše vremena za razmišljanje.
Nije vredelo ni da puši, kad nije imao ko da je vidi. Sada ni Roza nije više dolazila da je
traži. Najteže joj je bilo uveče, Severino bi tad otišao, a ona nije mogla da se reši da izađe
sama, pa je satima čekala da neko dođe. Jednom, dok se svlačila pred spavanje, osetila je
žmarce, kao da je neko pogladio. Stala je ispred ogledala, pogledala se bez straha, podigla
ruke iznad glave i polako se okretala, a srce joj je tuklo kao ludo. Šta bi rekao Gvido, kad
bi sada ušao? zapitala se, ali je bila svesna da Gvido ni ne misli na nju. „Nismo se čak ni
oprostili”, prošaputala je i odjurila u krevet, da ne bi tu plakala gola.
Ponekad bi zastala na ulici, jer bi usred blata i snega iznenada osetila miris letnjih
večeri, činilo joj se da vidi boje i senke leta, i čuje šum platana. Leto mora doći, godišnja
doba se stalno smenjuju, mislila je sa čežnjom u srcu, ali joj je to izgledalo neverovatno, jer
je sada bila sama. Ostarila sam, eto šta je. Svemu lepom došao je kraj.

Čezare Paveze - Lepo leto

Thanked by 6 Members:
žjožaž , Bri , easy , markocim , Nyks , boden

ngc6695

ngc6695

Newbie

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • 207 thanks

Nimalo mi se ne sviđa pomisao da neko može da bude dobar ili moralan samo ako je pobožan.

"Ja radim to što radim", nastavila je, naglašavajući svaku reč, "bez nade u nagradu i bez straha od kazne.

Nisu mi potrebni ni raj ni pakao da me podmite ili uplaše kako bih se pristojno ponašala, hvala lepo."

Meri Dorija Rasel – Vrabac

Thanked by 12 Members:
davorin51 , žjožaž , Bri , dexdex , easy , boris 88 , boden , Nyks , karambol123 , meliha87 , markocim , michelde30

karambol123

karambol123

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • 25 thanks

Karl Ruiz Safon

Lavirint duhova

...ono što Fermin kaže jeste da mudri priznaju ako ponekad i pogreše, a kreteni greše neprestano iako to nikad ne priznaju verujući da su uvek u pravu. On to naziva Arhimedovim principom spojenih imbecilija.

Thanked by 9 Members:
qwerty2 , žjožaž , Bri , tymoty , dexdex , Nyks , easy , boris 88 , boden

meliha87

meliha87

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 124 posts
  • 589 thanks
'Znao je što se dogodilo.Iako nije verovala u zmajeve, on ne postao njezin zmaj.I verovala mu je.A kada je izgubila poverenje u njega, u njezinim očima se pretvorio u šarlatana koji se poigrao njenim osećanjima, navevši je da se zaljubi u iluziju muškarca koji nikad nije postojao."
Odlomak iz Nevjeste i zvjeri.

Thanked by 6 Members:
žjožaž , Bri , dexdex , Nyks , easy , boden

boris 88

boris 88

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 223 posts
  • 3930 thanks

Budući konformista, ja živim, pokušavam da živim, tako što oponašam druge, poštujući pravila igre, užasavaljući se originalnosti. Rezignacija automata: pretvaraš se da si strastan, a potajno se smeješ tome; priklanjaš se konvencijama samo zato da bi ih mogao krišom gaziti; uveden si u sve protokole, a prebivališta u vremenu nemaš; čuvaš obraz onda kada bi ga neophodno valjalo izgubiti...

Emil Sioran - Kratak pregled raspadanja

Thanked by 9 Members:
žjožaž , Bri , dexdex , sikman82 , Nyks , easy , markocim , karambol123 , ngc6695

sikman82

sikman82

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 posts
  • 11 thanks

Ne nosi nas vjetar kao lišće i ova gorka sreća da se leti nije smisao i
svrha samoj sebi. Mi nismo atomi prašine koja se u oblacima bez cilja diže
ljeti nad drumovima, nego sićušni dijelovi beskonačnog mozaika kome ja
ne mogu ni naslutiti smisao, oblik ni veličinu, ali u kom sam, evo, našao
svoje mjesto i stojim pobožno kao u hramu.

Ivo Andric-Ex ponto

Thanked by 10 Members:
Nalence , žjožaž , Bri , Nyks , tymoty , karambol123 , dexdex , boris 88 , markocim , easy

easy

easy

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 473 posts
  • 10096 thanks

Theodore Sturgeon - Venera Plus Iks

Čovečanstvo nosi u sebi pogubnu potrebu da bude iznad drugih. To ne sekira onu manjinu koja zaista i jeste iznad drugih, ali sigurno muči ogromnu većinu koja nije. A kad se istinski ne odlikuješ ni u čemu, onda je jedini način da dokažeš da si iznad drugih ako nekog drugog učiniš nižim od sebe. Ta potreba koja razdire čovečanstvo od pamtiveka naterala je čoveka da stane svom susedu za vrat, narod da porobi drugi narod, rasu da gazi po drugoj rasi.

Ali ti - ti si poverovao ono u što si želeo da veruješ. Vi to radite, vi Homo sapiensi. Puštate svakoga da vam pomaže, samo ako vam pomaže da verujete u ono to želite da verujete.

Zanemari za trenutak svoje ubeđenje da je statistička većina ono što je normalno, i ispitaj ogroman broj slučajeva koji postoje izvan te zamišljene verovatnoće, te normalnosti.

Thanked by 9 Members:
žjožaž , Bri , meliha87 , Nyks , tymoty , dexdex , boris 88 , markocim , ngc6695

ngc6695

ngc6695

Newbie

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • 207 thanks

Gledao sam kroz prozor dok je voz jurio prema Buenos Airesu. Prošli smo pored jednog ranča; neka žena je ispod nastrešnice gledala voz. Pala mi je na pamet glupa pomisao: "Ovu ženu vidim prvi i poslednji put. Nikada je više u svom životu neću videti." Misli su mi plovile kao pluta u nekoj nepoznatoj reci. Šta me se ticala ta žena? Ali nisam mogao da se otrgnem od misli da je u jednom trenutku ona postojala za mene i da nikada više neće postojati. To je sa moga gledišta bilo kao da je već umrla: malo zakašnjenje voza, jedan telefonski poziv iz ranča, i ta žena nikada ne bi ni postojala u mom životu.

Ernesto Sabato – Tunel

Edited by ngc6695, 29 April 2018 - 22:05.

Thanked by 6 Members:
žjožaž , Bri , easy , boris 88 , karambol123 , Nyks

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users