Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Martin Walser - Poslednja Geteova ljubav

1 reply to this topic

bojana888

bojana888

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 248 posts
  • 68011 thanks

gete-f.jpg

Martin Walser - Poslednja Geteova ljubav

Potresna i nežna priča o nemogućoj ljubavi velikana nemačke književnosti.

Martin Valzer dirljivo, potresno i nežno pripoveda o nemogućoj ljubavi u kojoj snaga osećanja i njihovih književnih izraza svedoče o strasti kakvoj nema ravne.

„Kada ju je ugledao, ona ga je već bila opazila. Kada je njegov pogled pao na nju, njen je već bio uperen u njega. To se dogodilo na Krstovom izvoru, posle podne u pet, 11. jula 1823. godine u Marijenbadu.” Ovim rečenicama započinje roman Martina Valzera o poslednjoj Geteovoj ljubavi. Sedamdesettrogodišnji tajni savetnik i slavni udovac voli devetnaestogodišnju Ulrike fon Levecov. Njih dvoje razdvaja jaz od 54 godine, ali Gete sebi govori: „Moja ljubav ne zna da imam preko sedamdeset. Ni ja ne znam.” Razmenjuju se pogledi, reči, oni se ljube na Geteov način. On kaže: „Pri ljubljenju nisu bitna usta, usne, već duše.”

Ali sustigla ga je starost. On se ozleđuje pri padu na maskenbalu, a jedan mlađi muškarac pokušava da zavede Ulrike na čajanci. Uprkos tome, Gete upućuje Ulrike bračnu ponudu, koja stiže do nje u trenutku kada je porodični odlazak u Karlsbad već ugovoren. Gete tada piše „Marijenbadsku elegiju”.

„Postoji raj:
Dvoje, jedno za drugo.
Postoji pakao:
Jedno nedostaje.”

„Ovo je bez sumnje najlepši roman jednog od najznačajnijih pisaca savremene nemačke književnosti Martina Valzera.”
Die Zeit

„Valzerov roman o Geteu je čudesan!”
Süddeutsche Zeitung

pdf, mobi, epub

scan i obrada: bojana888

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Thanked by 318 Members:

Prebond

Prebond

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 1,911 posts
  • 47775 thanks
  • Locationiza prvog ugla...

@ 

Please Login or Register to see this Hidden Content

Mrtvi linkovi - "file expired"...

tiny link nije mrtav, ali sad ce biti dodan i datoteke link

inace, za mrtve linkove (ne ispravne) koristi se dugme "Report"

The problem with reading a good book is that you want
to finish the book but you don't want to finish the book.

Thanked by 14 Members:
majaja , SerbskiSon , miloske78 , Tanja 1971 , Natasa7777777 , violeisfel , bosutsko , Disco Ninja , gerasimrohan , dusty , midhadz , plawusica993 , boden , sladja41

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users