Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Sandor Marai

8 replies to this topic

janja

janja

Silver Member

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 4,095 posts
  • 192233 thanks
  • Locationbalkandownload

Judit - 3 lica jedne ljubavi

30ucoyo.jpg

Strast je razorna sila koja ustrajno vlada i hara svijetom, ne očekuje odgovor od onih koje će dodirnuti, ne pita je li im dobro, ne mari previše za površne ljudske osjećaje. Daje sve i traži sve: bezgraničnu predanost u kojoj je najdublja struja sam život, ali i smrt. No u tome i jest smisao kobnog i bezuvjetnog davanja koje silovitom strašću neizbježno vuče jedno prema drugome, l stoga su uvijek i u svim religijama zaljubljene beskrajno štovali jer, prepuštajući se zagrljaju, a strast se drukčije i ne može upoznati, oni zapravo stupaju na lomaču. Ti pravi, odvažni, malobrojni i odabrani.A to još nije ljubav. Ljudi znaju da za svako živo biće postoji zastrašujuća zadaća - potpun i života, savršen osjećaj postojanja, kao i njegova prirodna posljedica, poništenje. To je ljubav. Iza svakog poljupca krije se tajna želja za iščeznućem, taj konačni osjećaj sreće koji više nije proračunat jer biti sretan uvijek znači i potpuno iščeznuće i prepuštanje tom osjećaju. Voljeti znači potpuno upoznati radost, a potom umrijeti.

PDF, epub

TimeLady   thank-you-smiley.gif

PDF+epub

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Thanked by 219 Members:

janja

janja

Silver Member

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 4,095 posts
  • 192233 thanks
  • Locationbalkandownload

Ester - uzaludna ljubav

2ihl16r.jpg

U životu postoji posebno nevidljivo pravilo da se sve ono što je započeto jednoga dana, prije ili kasnije, mora i završiti. A to i nije neka radost. Ništa ne dolazi u pravo vrijeme, život nam ništa ne daje u onom trenutku kada smo spremni. Zbog toga nereda, zbog toga kašnjenja dugotrajne su naše boli. Mislimo da se netko poigrava s nama. No jednoga dana ipak primijetimo da u svemu postoji čudesan red i poredak... Dvoje se ljudi susretne u pravom trenutku, ni dan prije ni dan poslije... Tek kada su spremni, i to ne prema svojim sklonostima ili strastima, već prema nalogu nekoga nesavladivoga kozmičkog pravila, baš kao što se i nebeska tijela susreću u beskonačnom prostoru i vremenu, točno u jednoj sekundi, i to u sekundi koja je samo njihova u tom beskraju prostora i unutar svih tih milijardi godina.A ti, zapravo, nisi istinski željela tu ljubav. Nije dovoljno samo nekoga voljeti. Mora se voljeti tako da ni kradljivac, ni tuđa namjera, ni zakon, pa bio on Božji ili svjetovni, baš nitko i ništa ne može protiv te ljubavi. Nismo se voljeli dovoljno hrabro... u tome je bila naša nesreća. A to je već tvoj grijeh, jer je muška hrabrost u ljubavi tek neznatna. Ljubav je, zapravo, vaše djelo. Samo ste u tome nedostižne. Ti si tu negdje pokleknula, a s tobom je palo sve što je moglo biti, što je bila tvoja dužnost, tvoja zadaća, smisao života, l nisu muškarci odgovorni za ljubav. Voljeti treba hrabro. A ti si učinila najgore što žena može učiniti: uvrijedila si se, ustuknula i pobjegla.

PDF / HR

TimeLady  thank-you-smiley.gif

PDF

Hidden Content

Thanked by 177 Members:

janja

janja

Silver Member

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 4,095 posts
  • 192233 thanks
  • Locationbalkandownload

Rastava u Budimu

28akeqf.jpg

Ona me je voljela, nema smisla zamišljati nešto drugo. No bila je vezana za tebe. Čovjek u pravilu ne povjeruje u takve stvari. Nisam ni ja... možda još ni sada ne vjerujem. Zato sam tu. Nema nikakva praktičnog značenja, naime, Anna je mrtva... da, ubio sam je. Znaš, te mi je noći rekla da te je srela prije deset godina i da je taj susret na nju djelovao kao da su se otvorili nebo i zemlja, jer to što se tada zbilo bio je taj susret... To podsjeća na zapovjedne riječi. Na to se ne može oglušiti, to se ne može pogrešno razumjeti. Ona je vjerovala, a te mi je noći to i rekla, da si i ti morao čuti tu zapovjednu riječ. Nije moguće da je netko prečuje jer je glasnija od udarca groma; čovjek ne može biti toliko gluh da produži dalje a da to ne opazi, da ostane ravodušan dok mu zapovijed odzvanja u ušima. Takav se susret događa jedanput u životu. Međutim, kao što znaš, život poslije... kao i taj drugi čovjek... katkada produži svojim putem. Nema objašnjenja. Nitko nije kriv. Život teče dalje, zapovijed koja se ne može prečuti već je utihnula.

PDF / HR

TimeLady  thank-you-smiley.gif

Hidden Content

Edited by Mmelita, 04 September 2016 - 18:39.
Link obnovljen

Thanked by 147 Members:

voki

voki

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 640 posts
  • 113632 thanks

Sveće gore do kraja

Šandor Marai

Svece-gore-do-kraja-10776.jpg

Čudesni roman, čija priča počinje u jednom usamljenom dvorcu u kome starac, vojnik, general dobija poruku i počinje da se sprema da dočeka svog druga iz detinjstva, sa školovanja i kasnije prijatelja do stravičnog zapleta oko žene koju su obojica želeli, što se moglo završiti i ubistvom…
Iako niko nije ubijen, svi junaci ove priče shvataju da se sve promenilo, da svako mora otići na svoju stranu i živeti razmišljajući o nemogućnostima čoveka da uvek nađe rešenje.

Posle četrdeset dugih godina sreću se dvojica prijatelja, a žena koja je bila uzrok njihovog razlaza je mrtva. Njen muž, general, čeka svog prijatelja, da pokušaju da shvate šta i zašto se sve to dogodilo. Ta priča, taj dijalog između njih u kome su reči i ćutanje još zagonetniji u tišini predela i zamuklog života u dvorcu, priča je o prijateljstvu, ljubavi, izdaji, vernosti.

Nema odgovora na njihova pitanja, čak ni u trenutku kada su obojica svesni da je to njihova poslednja prilika, jer smrt je tako blizu. Istovremeno ovo je roman o vremenu koje nestaje i autor Šandor Marai evocira propadajući glamur Austrougarske imperije, iluzije poslednjih naslednika.

pdf

Scan i obrada nepoznat

HVALA

Hidden Content

Thanked by 147 Members:

Farre

Farre

Newbie

• Members
  • Pip
  • 42 posts
  • 3065 thanks

Sandor Marai - Sveće gore do kraja

Hidden Content

Izvor: PDF voki

Epub: Farre

Thanked by 132 Members:

Farre

Farre

Newbie

• Members
  • Pip
  • 42 posts
  • 3065 thanks

Sandor Marai - Rastava u Budimu

Hidden Content

Izvor: janja PDF/doc

Epub: Farre

Thanked by 102 Members:

Cidonia

Cidonia

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 196 posts
  • 9264 thanks
  • LocationNovi Sad

Sándor Márai - Ljubavnik u Bolzanu

M_rai_S_ndor_Ljubavnik_u_Bolzanu.jpg

Ja sam život, ljubavi moja.
Život je, mili moj, cjelovitost. Život je čas kada se sretnu jedan muškarac i jedna žena zato što pristaju jedno uz drugo, jer imaju nešto jedno s drugim, kao što ima kiša s morem, jedno se uvijek vraća drugome, sastavnica su jedno drugome, preduvjet postojanja onoga drugog. Iz takve cjeline proizlazi nešto što je skladno, i to je život.
l zato se bojiš toga, i života i cjelovitosti, jer se čovjek ničega ne plaši toliko, pa čak ni rastezala ni vješala, kao samoga sebe, tajne s kojom se ne usuđuje suočiti. A hoće li, ljubavi moja, nakon toga biti dobro?... Ne znam. No bit će jednostavno, sve će biti mnogo jednostavnije. A mi ćemo na tim dvjema pozornicama, u postelji i u svijetu, postati saveznici koji sve znaju o sebi, ali i o publici, i više nas neće mučiti strah. Jer ljubav je urota i savez, ne samo groznica i zavjet, suza i krik, silno ozbiljan i čvrst savez. A ja ću se držati toga saveza, sve do smrti.
Hoću li te čekati?...
Pa rekoh ti, Glacomo: čekat ću te do svršetka vremena. Jer među nama postoji nešto što ne prolazi s vremenom...

Pdf, docx
Hidden Content

ovek_samo_srcem_manja.png

Thanked by 201 Members:

Vuk

Vuk

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 89 posts
  • 29612 thanks
  • Locationkotor

bun.jpg

Buntovnici

prvi svezak ciklusa romana Djelo Garrenovih

Gradić u mađarskoj provinciji 1918. godine, razdoblje raspada K. u. K. monarhije: Abél i njegovi prijatelji upravo su položili maturu i samo čekaju da ih unovače i pošalju na front. Ali svijet odraslih, kojem bi odsad trebali pripadati, gadi im se. Svaku slobodnu minute provode zajedno skriveni u svome vlastitom svijetu: pronevjerili su novac, založili obiteljsko srebro, dali su si sašiti izmišljene kostime i gomilaju stvari koje su prije svega beskorisne. Taj njihov prividni svijet na kraju se raspada u silovitom finalu – javlja se okrutna stvarnost, u likovima vlasnika zalagaonice, homoseksualnog glumca te oca koji se vraća iz rata. S ovim prvijencem prožetim autobiografskim elementima Sándor Márai je u dobi od 29 godina iznenada postao poznat. Buntovnici ponovno otkrivaju Maraia kao velikog europskog autora 20. stoljeća.

Sken i obrada: Gringos i Mila

epub, azw3, pdf HR

Hidden Content

Thanked by 203 Members:

bojana888

bojana888

Advanced Member

• VIP
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • 81374 thanks

nas_f.jpg

Sándor Márai - Sindbad se vraća kući

Pojava Đule Krudija, tog neobičnog i nestvarnog pisca, predstavlja pripovedača iz kojega teče beskrajna nit priče. Njegov alter ego, Sindbad ne nosi slučajno to ime: u trenu kad je primetio da mu sede zalisci na slepoočnicama (primicanje starosti, smrti), kreće da još jednom poseti mesta, ukuse, mirise, žene koje je jednom voleo i sve ono što je doživeo i zapamtio kao vrednost. Svest o životu, proticanju vremena, i svest o snu o životu, koji nije sasvim istovetan sa životom. Potraga za minulim vremenom, ponavljanje života na još višoj razini; udvojeni život, dvostruko doživljavanje.

Ovaj roman je pisan kao odgovor na drugi poznati roman mađarske književnosti, Sindbad Đule Krudija. Svet emocija u njemu je začudno realizovan i on nalazi odjeka u bolnoj duši koja nije uspela da izvida rane. Realni svet je otišao sasvim dugim smerom, čak suprotnim. Sindbad više nije samo junak sna, nego je i kreator, pisac romana o tom svetu; on je sam Krudi.

pdf, mobi, epub

scan: Cyrano :clapping:

obrada: bojana888

Hidden Content

Thanked by 178 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users