Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Knjige na makedonskom jeziku - Knigi na makedonski jazik


61 replies to this topic

#41
spidermix38

spidermix38

  Bronze Member

 • Members
 • PipPipPipPip
 • 1,400 posts
 • 26309 thanks
 

ШТО МОЖЕМЕ НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ДА НАУЧИМЕ ОД  АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ

 

Please Login or Register to see this Hidden Content

 

Постојат два вида на луѓе:
Првиот вид, се трудат да ги прифатат работите што не
можат да ги променат.
Вториот вид, се трудат да ги променат работите што не
можат да ги прифатат.
Човекот од чии успеси е инспирирана оваа книга, на сите им
е јасно, му припаѓал на вториот тип на луѓе.

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 71 Members:
magija , Persephona , Jak01 , Chitachko , CP1 , Dako02 , Pavlovski , Stojmir , mrboki , broj9 , slikovnicar , Tanja 1971 , duzle , sladja41 , HiddenUser , 64haralampie , darko123456789 , midhadz , makedonium , Artimel , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , anisena , igorjovanov1976 , strash983 , tafoolsen , pecvin , igorbojo , vladojov , Safka , dzartov , dokcenturion , devilko , Zaklina , marija maca , mah , dejanjoleski , prce666 , lilit_adamov , Ilija1t , ODDyKNOCKy , jeedo75 , BOBANESKI , Blaze , militrt , ivdroid , Dex® , yandz , merlin , gandalfsiviot , borabora01 , beti hridska , iljocare , Bond , mihaildz , Dojcinovski , mariannealen , dobri covek , BournJ , emmi , cochiba , Ela777 , izabela_073 , nutricionista , volter , Disco Ninja , Cyrano , janja , benford99 , boden , Prebond

#42
spidermix38

spidermix38

  Bronze Member

 • Members
 • PipPipPipPip
 • 1,400 posts
 • 26309 thanks

Nenad Joldeski - Stamata na Enhalon

 

 

 

 

Штамата на Енхалон е збирка раскази напишани на струшки дијалект и сленг. Пишувањето на Штамата на Енхалон беше своевиден блог-проект кој започна на старата блог платформа на blog.com.mk под псевдонимот Wezdensky. После една година постоење на блогот, ракописите беа испратени на конкурсот НОВИТЕ 2009 на издавачката куќа Темплум и ја освоија наградата за надобро дебитанско дело. Книгата беше издадена во декември 2009 година.

 

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 41 Members:
oubliette , sheretoto , Pavlovski , makisce , Tanja 1971 , igorbojo , eremitorij , midhadz , debelodete , Artimel , zoranko1223 , anisena , tafoolsen , arsic , devilko , simonkaaa , lilit_adamov , Ilija1t , ODDyKNOCKy , prz_ , beti hridska , Simona1994 , Dex® , Rita , anea09 , kires , yandz , petarvetar , emilijabl , iljocare , mihaildz , dobri covek , izabela_073 , serek , Disco Ninja , BournJ , Cyrano , Prebond , emmi , boden , janja

#43
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

БИОЛОГИЈА ОДГЛЕДУВАЊЕ И БОЛЕСТИ НА РИБИТЕ 

 

д-р Мишо Христовски, д-р Стојмир Стојановски

 

Авторите користејќи го своето долгогодишно искуство, ги опфаќаат сите најзначајни проблеми од областа на рибарството, од биолошко-ихтиолошки и ихтиопатолошки аспект. Содржината е претставена на близу 400 страни, а е поделена во 17 поглавја, надополнета со бројни илустрации, табели, графикони.

 

 

scan PDF

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 28 Members:
Jak01 , Vilotici , dejanjoleski , SAntov , Zebra.123 , radule3 , ropo , midhadz , Artimel , anisena , vlatkotafo , tafoolsen , zokizokizoki , Ilija1t , Dex® , Cyrano , almutazim , kires , gandalfsiviot , dzovani , mihaildz , Dojcinovski , Mandrak1 , janja , Disco Ninja , volter , Prebond , BournJ

#44
spidermix38

spidermix38

  Bronze Member

 • Members
 • PipPipPipPip
 • 1,400 posts
 • 26309 thanks

Robert M. Pirsig 

Зен и уметноста на поправање мотори

 

Кога во 1974. конечно била објавена, откако 121 пат била одбиена од различни издавачки куќи, „Зен и уметноста на поправање мотори" на Роберт Пирсиг предизвикала сензација во литературните кругови, продавајќи се во за овој жанр неверојатни 5 милиони примероци.

----------------------------------------------

Огромен број читатели, главно од таканаречената „бит" генерација, биле длабоко трогнати од приказната на авторот и неговиот син Крис, и нивната вистинска, 17-дневна моторциклистичка одисеја од Минесота до Калифорнија.

 

Format pdf

File size: 2.76 MB

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

 Thanked by 56 Members:
dejanjoleski , garix92 , kluts , slikovnicar , Nenz , sheretoto , Trotsky , anjaethno , midhadz , krondul , Artimel , almutazim , zoranko1223 , K8theGr8 , borjana808 , anisena , Zakdav01 , ronin0326 , Lavedra , siki28 , tafoolsen , Tose , szupan , pearljam , devilko , poker0326 , pukanka5 , zokizokizoki , Marijan Stevanovski , gaus , ODDyKNOCKy , nincovska , sashomadzoski , dobri covek , sulejmanalfa , lilit_adamov , krlcc , nalokin , militrt , Dex® , Cyrano , Disco Ninja , mozoce , tomikost , anea09 , yandz , TheGeriz , darkomk , gandalfsiviot , petarvetar , janja , BournJ , boden , volter , Prebond , cochiba

#45
Prebond

Prebond

  Bronze Member

 • BD tim
 • PipPipPipPip
 • 2,039 posts
 • 56860 thanks
 • Locationiza prvog ugla...

 

Драги Михајловски

Мојот Скендербеј

ekZbgBm.png

 

Izvor: PDF od "Kaprikornus", samo dorabotena do epub

 

epub, docx, pdf

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.


The problem with reading a good book is that you want
to finish the book but you don't want to finish the book.

_______________________________________________


Thanked by 31 Members:
hrolf , dzartov , igortr , Tanja 1971 , lika , Artimel , zoranko1223 , anisena , tafoolsen , arsic , Armati , dokcenturion , lilit_adamov , Ilija1t , mangealic , BournJ , dobri covek , merlin , aleksto , anea09 , markocim , Dex® , petarvetar , Cyrano , yandz , Disco Ninja , mozoce , Corinthian , janja , boden , volter

#46
Prebond

Prebond

  Bronze Member

 • BD tim
 • PipPipPipPip
 • 2,039 posts
 • 56860 thanks
 • Locationiza prvog ugla...

Раulо Соеlhо

ШПИОНКА

[А еsрiä]

 

bea0e55df115471d88267dd6cffe2140.png

 

За книгата:

ВО СВОЈОТ НОВ РОМАН, ПАУЛО КОЕЛЈО ОЖИВУВА ЕДНА ОД НАЈМИСТЕРИОЗНИТЕ ЖЕНИ ВО ИСТОРИЈАТА: МАТА ХАРИ.

Кога пристигнала во Париз, Мата Хари немала ни скршена пара. Сепак, наскоро почнале да ја величаат како најелегантната дама во градот.

Танчарка која ја шокирала и восхитувала публиката; љубовница и куртизана која ги маѓепсувала најбогатите и најмоќните мажи на тоа време.

Но како што се зголемувала паранојата во земјата заплеткана во војна, животниот стил на Мата Хари почнал да буди сомнежи. И така, во 1917 година, таа била уапсена во својата хотелска соба на Шанзелизе и била обвинета за шпионажа.

Раскажана преку последното писмо на Мата Хари, Шпионка ја разоткрива незаборавната приказна за една жена која се осмелила да ги прекрши правилата на однесување на своето време и која за тоа ја платила највисоката цена.

 

мкд, кирилица

 

Формати: pdf, epub, azw3

Изработил: BD Tim

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.


The problem with reading a good book is that you want
to finish the book but you don't want to finish the book.

_______________________________________________


Thanked by 156 Members:

#47
emmi

emmi

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 14 posts
 • 2855 thanks

ДОМАШЕН ГОТВАЧ

Македонски традиционален готвач

 

 

korica.jpg

 

 

832 страници

 

Македонската кујна е репрезентативна кујна за Балканот, со турски, грчки и блискоисточни влијанија, како и, во помала мера италијански, медитерански и унгарски влијанија. Заради релативно топлата клима која дозволува одлични услови за растење на разни зеленчуци, овошја, зачини и билки, македонската кујна е особено разновидна.
 
Македонската кујна е исто така позната по разновидноста и количеството на млечни производи и локални алкохолни пијалаци како разни вина, ракии и мастика.
 
Рецептурите кои се обработени во книгата се испробани во праксата и дадени во потполност.
 
 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 164 Members:

#48
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

СИНОТ НА СВЕШТЕНИКОТ

Ристо Ѓ.Јачев

A-sinot-na-svestenikot-216x265.jpg

 

 „Синот на свештеникот" е роман од и за новата македонска историја од времето на Граѓанската војна во Егејскиот дел на Македонија, по војната во Народна Федеративна Југославија кога протераните Македонци од својата грутка во новата татковина како скитници и питачи, како низ мрачен тунел, го минуваат животот во таги и страдања заклучно до војната во 2001 година и неколку месеци по неа, во самостојна Република Македонија, по која, главниот јунак по враќањето дома, на родното огниште, исчезнува. 

 

Формат: PDF, кирилица

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 66 Members:
ElMacedonio , hrolf , ElenaKowal , Jak01 , andonovski , miso12345 , sandricka , jasmar , Dako02 , Pavlovski , makisce , Tanja 1971 , MilaViki , 64haralampie , ropo , german , kanalplus , makedonium , Artimel , Benmio , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , goranready , elenapace , aklif , anisena , Lucifers Daughter , igorjovanov1976 , eremitorij , strash983 , tafoolsen , pecvin , Dakota , arsic , lalita_lalita , Safka , dokcenturion , devilko , Zaklina , jassk , peromare , benford99 , dexdex , lilit_adamov , Marijan Stevanovski , beti hridska , Ilija1t , tanja2014 , Blaze , dobri covek , merlin , gaus , anea09 , mikado , mangealic , Zandy , ODDyKNOCKy , batak77 , Bond , Prebond , BournJ , tomikost , volter , boden , Cyrano , Disco Ninja

#49
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

СИТЕ СВЕТИТЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА

 

YVbj1EM.jpg

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 41 Members:
oubliette , Jak01 , german , borabora01 , Pavlovski , slikovnicar , duzle , sheretoto , 64haralampie , ropo , Blaze , makedonium , szupan , Artimel , Benmio , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , anisena , Kalacoska , tiveropolnik , tafoolsen , pijanist , eli89 , ODDyKNOCKy , -Miki- , netboy , dokcenturion , beti hridska , merlin , BournJ , zokizokizoki , Disco Ninja , xavier , benford99 , dobri covek , Bond , petarvetar , volter , dexdex , Prebond , boden

#50
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ЦАРИЦА 

Шан са

 

2-kniga-carica-shan-sa-www.kafepauza.mk_

Приказната за најголемата кинеска царица е приказна што остава длабоки траги, истовремено трогнувајќи со едноставноста, но и со исклучителната судбина на оваа жена-воин. 

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 101 Members:

#51
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

МАЛ ПРАВОСЛАВЕН МОЛИТВЕНИК

lj4ZeQZ.png

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 44 Members:
oubliette , Jak01 , borabora01 , vladojov , slikovnicar , duzle , MASTER STYLE , 64haralampie , Bond , Blaze , makedonium , szupan , Artimel , Benmio , zoranko1223 , Safka , anisena , vlatkotafo , Purple_X , cleopatra , tafoolsen , pecvin , vesnastef , ODDyKNOCKy , netboy , german , lalita_lalita , rozemath , dokcenturion , beti hridska , merlin , BournJ , markocim , Cyrano , mah , Zandy , darkomk , dexdex , petarvetar , volter , Disco Ninja , izabela_073 , Prebond , boden

#52
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

МОСТОТ САН ЛУИС РЕЈ

Торнтон Вајлдер

mostot.png

Мостот Сaн Луис Реј не содржи какво и да е жестоко дејство. Нема насилство, нема ниту егзотично опкружување. Сепак, обраќањето на книгата е универзално.

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 51 Members:
ElenaKowal , dzartov , dejanjoleski , andonovski , Pavlovski , makisce , slikovnicar , Tanja 1971 , sladja41 , 64haralampie , tabec , Blaze , mihaildz , krondul , Artimel , siki28 , zoranko1223 , beti hridska , anisena , Zakdav01 , Purple_X , MakiPP , Diazzzzz , strash983 , gorances , tafoolsen , arsic , tanja2014 , gaus , dobri covek , pearljam , devilko , shovlja , Zaklina , Dragonsf , BournJ , boden , markocim , Cyrano , Zandy , dreantuned , zokizokizoki , mifune toshiro , tomikost , katerina555 , anea09 , dexdex , petarvetar , volter , Prebond , Disco Ninja

#53
spidermix38

spidermix38

  Bronze Member

 • Members
 • PipPipPipPip
 • 1,400 posts
 • 26309 thanks

Please Login or Register to see this Hidden Content

 
Балканот од 1826 до 1913 година - Далибор Јовановски  
 
 
Со овој труд, на научната македонска јавност ѝ се става на увид особено значајна и досега недоволно позната документација. Нејзината важност, покрај другото, се состои и во тоа што директно и безрезервно ја покажува дволичната политика на големите сили спрема македонскиот проблем во посочениот период. Од друга страна, јасно се исцртува и политичката алчност на балканските соседи спрема македонските територии, зачинета со интересот за проширување на сферите на влијание на големите ментори. Воведот (7-45) претставува сериозно и студиозно внесување на читателот во нејзината натамошна содржина. Имено, во него авторот говори за состојбата на Балканот во првата половина на 19 век, период кога османлиската држава била во длабока криза, како на внатрешно така и на надворешно поле. Во продолжение на трудот, проф. д-р Далибор Јовановски приложува 59 документи кои се однесуваат на случувања на Балканот во омеѓениот период.
Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.


Thanked by 69 Members:
sulejmanalfa , ElMacedonio , hrolf , Jak01 , dejanjoleski , jasmar , borabora01 , Dako02 , Pavlovski , Stojmir , vladojov , Nenz , slikovnicar , Tanja 1971 , dr_obad , duzle , sheretoto , Anacondaan , HiddenUser , igorbojo , Trotsky , vuktrkulja , 64haralampie , iljocare , ropo , darko123456789 , Blaze , mihaildz , szupan , eremitorij , Artimel , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , goranready , Safka , anisena , vlatkotafo , Purple_X , igorjovanov1976 , strash983 , janaa , tafoolsen , Dakota , arsic , LunaTa , ODDyKNOCKy , netboy , Armati , gaus , dexdex , petranka987 , aaskopje , dokcenturion , devilko , beti hridska , merlin , Dragonsf , bosta1951 , dobri covek , BournJ , boden , markocim , Cyrano , Disco Ninja , Zandy , petarvetar , volter , benford99 , Prebond

#54
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ЖИТИЕ И НЕБЕСНИТЕ ЧУДА НА СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ

3eJSIz7.jpg

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 27 Members:
oubliette , Jak01 , Dako02 , Pavlovski , ODDyKNOCKy , slikovnicar , igorbojo , Blaze , pero.gjorgj , Artimel , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , beti hridska , anisena , vlatkotafo , Purple_X , tafoolsen , dexdex , dokcenturion , merlin , dobri covek , Cyrano , Disco Ninja , volter , Prebond , boden , markocim

#55
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ТУНЕЛ

Ернесто Сабато

9qmODOH.jpg

 

Романот Тунел е еден од најкарактеристичните романи од хиспано културата на XX век. Раскажан во прво лице, Тунел е, всушност отсликување на егзистенцијалниот тунел на современиот човек, неговата очајничка потрага по комуникација и разбирање.

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 83 Members:

#56
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ГОЛИ ОТОК 

ОСТРОВ НА СМРТТА

Венко Марковски

gocII0Y.jpg

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 91 Members:

#57
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ПСАЛТИР

PFsTCPi.jpg

 

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 32 Members:
oubliette , Jak01 , Pavlovski , makisce , igorbojo , SAntov , Blaze , pero.gjorgj , Artimel , Benmio , zoranko1223 , anisena , vlatkotafo , Purple_X , tafoolsen , pijanist , arsic , vcagor , ODDyKNOCKy , german , Safka , dexdex , dzartov , volter , BournJ , Prebond , dobri covek , beti hridska , Disco Ninja , boden , petarvetar , janja

#58
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

ГАЛЕБОТ ЏОНАТАН ЛИВИНГСТОН

Ричард Бах

EELqwL3.jpg

Ова е приказна за луѓето кои ги следат своите срца и создаваат сопствени правила...луѓето кои сакаат да направат нешто добро и за другите

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.


Edited by Prebond, 05 March 2020 - 10:57.


Thanked by 61 Members:
lavander2007 , nalokin , Arch.Illu , cleopatra , vendi2dimic , ElenaKowal , Jak01 , dejanjoleski , vesnastef , nedelkovski.a , Pavlovski , makisce , nitevskizar , slikovnicar , Nenz , dzartov , LokiKnigi , sheni , sheretoto , Aleksandar MKD , Sarp , Trotsky , Skoč Popućir , osogovo , kolega1 , anjaethno , eurokrem , the_tina!@# , Blaze , mihaildz , krondul , Artimel , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , borjana808 , pearljam , anisena , Purple_X , igortr , Gemma21 , strash983 , ljubicadurgu , siki28 , tafoolsen , arsic , BournJ , TalijaA , julemiteva , netboy , tanja2014 , petarvetar , beti hridska , gaus , marija maca , SabinaCS , volter , dexdex , Prebond , boden , darkerka , Disco Ninja

#59
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

АМСТЕРДАМ

Јан Мекјуан

i61SSQl.jpg

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 75 Members:
ElenaKowal , EdSkopje , dejanjoleski , sheretoto , zaknigi , kristinalas , marija maca , stojanovska , Annaaaa , andonovski , Dako02 , Pavlovski , makisce , broj9 , nitevskizar , kluts , Nenz , informacii , Gasev , sheni , HiddenUser , Aleksandar MKD , igorbojo , ODDyKNOCKy , anjaethno , Skoč Popućir , osogovo , eurokrem , the_tina!@# , pinkkiss , benford99 , Jasminka A , Blaze , mihaildz , krondul , Artimel , almutazim , zoranko1223 , JaNisamPodrzikonj , goranready , pearljam , anisena , Purple_X , igortr , Diazzzzz , igorjovanov1976 , nincovska , strash983 , ljubicadurgu , siki28 , MarijaSk , tafoolsen , Xkyer , darkomk , beti hridska , arsic , Dragonsf , vcagor , tomikost , Prebond , anea09 , Rita , BournJ , gaus , cochiba , dobri covek , bamboozle , vlatkodc , mifune toshiro , Snezanabe , boden , petarvetar , Corinthian , Disco Ninja , darkerka

#60
mitrevski_a

mitrevski_a

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 40 posts
 • 2951 thanks

МАКЕДОНСКО ГОТВЕЊЕ

ClyjQuX.jpg

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.Thanked by 68 Members:
sulejmanalfa , nalokin , dzovani , Jak01 , informacii , borabora01 , staroneso , Deraugensammler , h1ghlander , Armati , gaus , broj9 , smole , majnets3s , Tanja 1971 , sheni , HiddenUser , Sarp , krondul , iljocare , ropo , dejan293 , Disco Ninja , polux76 , Mojbalkan , Blaze , mihaildz , makedonium , Artimel , zoranko1223 , goranready , Dojcinovski , Safka , anisena , vlatkotafo , Zakdav01 , Purple_X , elmakedon , strash983 , igorjovanov1976 , eremitorij , magde0903 , Lavedra , janaa , anasara , vladojov , emmi , dextermkd , Feli , tafoolsen , pijanist , Xkyer , mrzlivec77 , pecvin , Dakota , beti hridska , arsic , Dragonsf , vcagor , vesnastef , dobri covek , xavier , BournJ , Snezanabe , petarvetar , Prebond , boden , markocim0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users