Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Pitanja i savjeti o obradi knjiga

1235 replies to this topic

boden

boden

Gold Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5,106 posts
  • 148299 thanks

Od skoro sam korisnik Linux minta, i malo muku mučim sa skenovima jer ne mogu da instaliram ABBY.

Abby se ne može instalirati na linux distre, jedino neke starije verzije preko Wine mogu raditi ali novije nema šanse.

Please Login or Register to see this Hidden Content

Koja je zamjena dostojna za ABBY na linux mintu?

Te kvalitete nema ni jedna. Abby je profesionalan alat i najbolje obavlja posao.

Jedino rješenje za tvoju situaciju je ovo što je napisao Dulence. Instaliraj VirtualBox i na njemu digni neki Win OS i tu ubaci Abby, radit će ti kao što radi na svakom Windowsu.

Nyks

Nyks

Silver Member

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2,914 posts
  • 26257 thanks
  • LocationBalkanDownload

Ako ovdje imamo nekoga ko radi obrade knjiga na MacBooku, molim ga da mi se javi na pp.

Potrebna je pomoc...

Unaprijed hvala!  

When you can’t look on the bright side, I will sit with you in the dark.

Pomozite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom

https://www.balkando...acije/?p=417322

Prijava mrtvih linkova

https://www.balkando...books/?p=164002

Kako skidati sa Uptoboxa

https://www.balkando...tvari/?p=425928

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 243 posts
  • 9149 thanks

Mint + ABBYY

Već sam odgovorio sa preporukom za virtualbox, a sada mogu samo da je potvrdim.

Linux Mint 19.3 + VirtualBox + Win XP (u Virtualboxu) + ABBYY 11. Radi bez problema.

LolitaHejz

LolitaHejz

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • 1 thanks

Ljudi, hvala vam svima na savjetima, ali evo sam otkrila program koji odlično radi! Baš sam zadovoljna jer dobar je i sa ćirilikcom. RIječ je o AbiWordu. Jednostavno preuzimanje, jednostavan rad, sve savršeno. Topla preporuka. A vama svima hvala još jednom na savjetima!

Thanked by 1 Member:
solicitor

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 243 posts
  • 9149 thanks

Šta znači "dobar sa ćirilicom"?

AbiWord sam nekom prilikom probao i došao do zaključka da je znatno slabiji od Libre office-a a danas sam video da više i ne razvijaju Windows verziju nego samo za Linux. Sa druge strane, Libre je prisutan kao sastavni deo u mnogim distribucijama. 

Edit:

Pa ti u Mintu imaš Libre...

Edited by dulence, 18 January 2020 - 22:21.

Thanked by 2 Members:
đozi5 , boden

nusrete bytyqi

nusrete bytyqi

Newbie

• Members
  • Pip
  • 22 posts
  • 30 thanks

Imam jedno pitanje,ako mozete da mi odgovorite. Zasto ne mogu neke od vasih knjiga KOJE SU  PDF formatu,a s obirom da imam KINDLE ne mogu citati u MOBI ili AZW3  formatu iako  PDF prebacim na MOBI ILI AZW3 na online free  programima sa jednog na drugi format.Ovo mi se desava  ne odavno ,s obzirom da sam koristila tu mogucnost u ranijim periodima. S postovanjem i uvek zahvalna sto nam omogucujet tako lepe trenutke ...puno pozdrava od srca...

Thanked by 9 Members:
ikikaleolja , sharasti , foton , dinki76 , Devleta , Natasa7777777 , temiskira , analena , bilja66

boden

boden

Gold Member

• BD tim
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5,106 posts
  • 148299 thanks

Ako si mislila konkretno na ovu knjigu ne vidim što je problem. Koliko vidim ovo je najnormalniji pdf. Inače svako konvertiranje bilo kakvog pdf-a u azw3 ili epub rezultira jako lošim radom tako da ja iskreno i ne vidim svrhu te konverzije.

Thanked by 8 Members:
solicitor , suzana.com , ikikaleolja , Natasa7777777 , temiskira , Jokso , markocim , bilja66

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 7,585 posts
  • 383272 thanks
  • Locationnisam ja odavde

neće biti baš tako....  probao sam upravo pretvoriti pdf u mobi sa calibreom i izađe katastrofa....  tu i tamo ima malo teksta a ostalo uglavnom samo neki hieroglifi...   ali inaće se slažem da nema nikakvog užitka u čitanju knjige koja je iz pdf-a prebaćena u neki od formata za readere....  

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 11 Members:
solicitor , suzana.com , ikikaleolja , Devleta , Natasa7777777 , Jasnaaa , temiskira , Jokso , markocim , analena , bilja66

seherezada

seherezada

Newbie

• Members
  • Pip
  • 28 posts
  • 10 thanks

Probajte s ovim: 

Prije konverzije treba raspakirati ZIP file.

Calibre ne koristiti za konverziju pdf-a.

Edited by seherezada, 30 January 2020 - 00:09.

Thanked by 1 Member:
suzana.com

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 243 posts
  • 9149 thanks

Možda mi se čini ali kao da ABBYY 15 malo bolje čita. Vizuelno poređeno u odnosu na verzije 11 i 12.

Gornja slika je iz verzija 11, onda slede 12 i 15.

Thanked by 2 Members:
Jokso , Djokap

LolitaHejz

LolitaHejz

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • 1 thanks

Ok, opet se vraćam sa istim pitanjem. Abi word mi ne radi ovo što hoću. Virtual box neće da mi instalira WIndows kkao treba i zaglavila sam. 

Godinama sam radila u Abby i vjerovatno zbog toga ne mogu da shvatim gdje gubim korake. Molim vas za pomoć/savjet iščitala sam temu ali ne mogu da shvatim gdje gubim korak. I dalje sam linux mint i koristim sve programe ali ne znam kako i gdje gubim dodir sa konverzijom... Dakle, skeniram knjigu u /simple scan/ sačuvam kao pdf sa kojim programom idem dalje da bih je pretvorila u nešto sa čim mogu da radim? Probala sam sa gscan2pdf i neće da mi sačuva pdf kako treba. Dakle, Proces, program, korak od /sirovog/ pdf-a do radnog materijala, koji program koji korak? Ponavljam virtual box ne radi, dakle ništa od abby-ja  a trenutno nisam u mogućnosti da koristim bilo čiji računar osim mog. Sos.

1. Simple scan /gscan2pdf - sirovi pdf

2??? Iz sirovog pdf-a koji program, korak šta da bih mogla da prebacim u tekst?

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,431 posts
  • 76471 thanks
  • LocationOut there

Iz sirovog PDF-a, jedino što ti treba je OCR. mislim da sam libre office na Lnuxu ima ocr. Mislim. E, sad ako grešim poreban ti je program za OCR u odt. 

Vidi na primer ovde ako možeš nešto da iskoristiš.

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

Ukoliko Vam se sviđa knjiga koju sam postavio KUPITE JE u knjižari.

Thanked by 1 Member:
markocim

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,431 posts
  • 76471 thanks
  • LocationOut there

rešenje br 2, instaliraj dual boot linux/windows pa možeš da radiš šta ti padne na pamet. jednom davno sam koristio mint i dual boot sa win i sve je radilo kako treba. ali obzirom da sam imao problema sa mint updateom nekoliko puta,  škartirao sam ga.   

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

Thanked by 1 Member:
markocim

malipirat

malipirat

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • 3 thanks

Већ пар недеља уживам у читању електронских књига, па сам пожелео да и ја неку књигу "умесим". Заправо наишао сам на пар књига које су некако траљаво одрађене, а када читате неку књигу недељу дана те ситнице постану баш иритантне. Зато сам решио да пробам да их поправи. Прочитао сам овде постављена упутства (од П до Е књиге и друго за LibreOffice), али пошто се ради о финесама, рекох да прво питам мајсторе заната, па тек онда измишљам топлу воду.

Елем, шта су проблеми:

1.  Поднаслови (2. и 3. нивоа, типа 1.1 , 1.1.1.) - наишао сам на књигу где се они налазе на средини стране, а веома често се деси да је поднаслов на дну, а текст на следећој страни:

а)  Да ли поднаслови МОРАЈУ бити увек на новој страни (у Word-у се постиже са CTRL+ENTER)

б)  Ако могу бити на средини стране, како обезбедити да их "прати текст" (у Word-у се постиже са "keep with next")

2.  Поравњање пасуса/параграфа - навикао сам (у Word-у) да поравњање буде обострано (justified). Али шта радити када се нађе на овако нешто (било је и много горих примера):

3.  Прелом речи (хифенација) - кренуо сам да исправљам књигу и прво пребацио у docX (Calibre), али сам притом добио овако нешто:

Да ли треба и како "искључити" прелом речи, пре конвертовања у docX, односно како отворити ePub у Word-у, да се прелом речи не детектује као додатне цртице?

Нисам сигуран да би у Word смео да заменим/побришем све цртице  (шта ако нека није везана за преломе, типа "возио је 4-ти круг").

4.  Да ли се једноставно могу заменити стрелице (>> <<) које оивичују говор? Не пада ми на памет да кажем да је погрешно, већ ствар навике - навикао сам да говор почиње са цртом (уочљивије/прегледније је). Пример стрелица:

5.  Приметио сам да немају све књиге опцију подебљавања слова (када читам на Kindle Voyage, у секцији за подешавања фонта -> bold). Како обезбедити да постоји та опција?

Унапред хвала на одговору

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 243 posts
  • 9149 thanks

1a. Ne moraju.

1b. Primetio sam (u kombinaciji epub iz Librea na Kobou) ima uticaja Orphan i Widow control, kada se vrednost stavi na nula ili 1. 

2. Otvori taj epub u Sigilu ili Calibre/edit book, nađi potrebnu klasu i dodaj ako nema: text-align:justify;

3. Vrlo često je dovoljno uraditi u Calibre-u konvertovanje iz epuba u epub.

4. Ne diraj to.

Edited by dulence, 25 February 2020 - 23:39.

Thanked by 1 Member:
markocim

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,431 posts
  • 76471 thanks
  • LocationOut there

@malipirat:

1. ima tip podnaslova 1, 2, 3, 4, 5 i 6 (heading) pa možeš da biraš, 

a) i b.) epub je sklop html stranica. tako da fizički, kako si navikao u wordu, stranice ne postoje. U zavisnosti od veličine ekrana čitača, veličine fonta, i visine između redova pozicija se menja.  E sad, zbog hardverske ograničenosti e readera (ram) poželjno je deliti dokument na delove (stranice) kako bi se memorija oslobodila i brže učitavao tekst. Tako  tip podnaslova Heading 1, koji se najčešće  koristi za npr deo knjige (Deo I, Deo II...)  obično stoji na svojoj html strani, a iza njega mogu da slede i druge vrste podnaslova. Ponašanje svakog elementa u htmlu je definisan klasama tako da možeš da staviš unutar klase koja te zanima, npr:

ali je pitanje koliko je to praktično jer zavisi od softwarea za render epuba da li će naredbu prepoznati kako treba.

Takođe eksperimentisati sa Orphan i Widow vrednoostima pa videti koja odgovara.

2.

a) u css paragrafa staviti:

ili u opis body klase u css... 

ali voditi računa o tome da mogu biti u samoj knjizi drugačija podešavanja.

b.) podesiti text indent  u css-u

Ali tu postoji problem razmaka između reči u rečenici tako da jedan red može biti sa 3-4 reči i dugačkim razmacima između reči, tu jedino hifenacija rešava stvar.

3. Dulence ti je dao jedan deo dodgovora, 

možeš u wildcards u wordu search and replace da uneseš u polju za traženje SPECIAL>OPTIONAL HYPHEN a u polju za replace with ostaviš prazno, tj obrišeš sve sa se ne bi desilo da ti ostane razmak pa onda opet problem. 

4. ne baš jednostavno ali radi isto opcijom find replace,  ali voditi računa da se ostavi npr opcija match case da bi word prepoznao otvorene i zatvorene navodnike. ako ne znaš šta radiš i kako da sipraviš stvar ne pipati. 

edit - postoje alati koji u sebi sadrže i opciju 'smarten quotes' koji ti malo pomažu u formatiranju navodnika i polunavodnika. za word je epub tools, za libre office (open office) pepito cleaner. I sam sigil mislim da ima tu opciju. ali, ponavljam, ako ne znaš šta radiš bolje ne pipati.

5. zavisi kako je knjiga napravljena. ako je pdf nemaš opciju i nemožeš je imati, ako je azw3 onda sve radi po automatizmu. ili ako je samo u boldovanom tekstu problem, onda font koji se koristi za čitanje nema bold. Takođe voditi računa da Mobi i Azw3 forati kindla ne prepoznaju pojedine css komande isto. isto važi i za e-pub i kepub kod koboa. obzirom da je napredniji azw3 preporuka je koristiti njega.

-- pozdrav i sa srećom -- 

Posted Image

Thanked by 1 Member:
markocim

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users