Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Pitanja i savjeti o obradi knjiga

1276 replies to this topic

avrlabel

avrlabel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • 2 thanks

Hvala na odgovoru DogMedo i forster!

Još jedno pitanje: da li ima mogućnost da se cijeli pdf fajl obradi odjednom (npr, u photoshopu), ili mora da se preinači u slike i da se jedna po jedna dorađuje (što bi bio mukotrpan posao)?

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • 32367 thanks

avrlabel

Još jedno pitanje: da li ima mogućnost da se cijeli pdf fajl obradi odjednom (npr, u photoshopu), ili mora da se preinači u slike i da se jedna po jedna dorađuje (što bi bio mukotrpan posao)?

Nije mi poznat alat koji bi to mogao odraditi odjednom (možda ABBYY uz minimalnu kontrolu nad završnim izgledom?), dakle IMHO ne gine ti izvlačenje svih slika iz takvog PDF-a. :unsure:

Ali dobra vijest je da nema potrebe da se ručno obrađuje baš svaka slika.  :D Svi spomenuti alati imaju "batch mode" tako da kad jednom nađeš zadovoljavajuće parametre na jednoj slici možeš ih automatski primijeniti i na sve ostale slike.

Edited by DogMedo, 23 April 2020 - 15:24.

Thanked by 1 Member:
markocim

Meli

Meli

Gold Member

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8,895 posts
  • 166401 thanks

da može se u fotošopu no mora se za to napisati skripta. imam kolegu koji je radio na taj način. obrađivao je scanove. 

Edited by Meli, 23 April 2020 - 19:31.

Thanked by 1 Member:
markocim

dulence

dulence

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 244 posts
  • 9443 thanks

ABBYY ima opcije za korekciju slika/PDF-ova.

Edit image - Photo Correction - Whiten Background. Ili, Edit image - Brightness & Contrast, ili Edit image - Levels.

Ove opcije su aktivne ako je PDF ili sika rađena u Gray ili Color skali. Crno-belo ne može. Takođe, moguće je raditi ove korekcije u pojedinačnom ili skupnom modu.

Thanked by 1 Member:
markocim

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,463 posts
  • 80229 thanks
  • LocationOut there

U abbyy ju može ceo pdf fajl da se obradii, recimo kada je potrebno podeseiti rezoluciju, ili podesiti kontrast i osvetljenje, ili neke jednostavne operacije. to abbyy jako lepo uradi. međutim za neke dodatne, komplikovanije operacije koristiti neki program za obradu slika. a može i crno-bela, ako je u pitanju neka jednostavna operacija. 

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

Ukoliko Vam se sviđa knjiga koju sam postavio KUPITE JE u knjižari.

Thanked by 1 Member:
markocim

cooina

cooina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • 250 thanks

Celi fajl pdf fajl pre ocrovanja moze da se odradi u ScanKromsator-u(verzija 6nema bag pri importu pdf-a, mada nisam 100% siguran, davno sam se ja bavio digitalizacijom papirnih knjiga), takodje u njemu mozes i pozutele strane da sredis...e sada imam i ja jedno pitanje, vidim da mahom preferirate OCR, zasto ne akrobatov clear scran, samo ocrovanje je mukotrpan posao(mislim na prepravljanje gresaka koje nastaju)?

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 7,748 posts
  • 398211 thanks
  • Locationnisam ja odavde

a kako da napraviš e-knjigu bez OCR-a?   

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 1 Member:
markocim

cooina

cooina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • 250 thanks

Prvo da pitam koji su zahtevi eKnjige, ako se pod tome podrazumeva i 'plutajuci tekst' onda je OCR jedino resenje, ako ne, acrobatov clear scan je elegantnije resenje, ne cita tekst vec pripremljen sken vektorizuje. Da razjasnim, nikada nisam radio digitalizaciju knjiga za kindle i tako te uredjaje, moje iskustvo sa tim je bila digitalizacija knjiga koje su stare 50-100+ godina, koje su trebale da se digitalizuju zarad reprinta koji je pozeljno da izgleda 1:1 kada se odstampa.

DogMedo

DogMedo

Advanced Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • 32367 thanks

cooina

... acrobatov clear scan je elegantnije resenje...

Alati za digitalizaciju kao ClearScan jesu elegantnije rješenje, za specifičnu građu (naprimjer rukopise ili arhivsku građu u kojoj mora biti sačuvana i forma) na kojoj je teško/besmisleno primijeniti OCR.

Knjige za e-book readere pretežno su zabavnog sadržaja tiskane standardnim fontom i njih je elegantnije provući kroz OCR. Možda je nekada OCR bio "mukotrpan", ali današnji OCR alati bez problema u tekstu od 2000 znakova imaju svega desetak sumnjivih znakova, a u tih desetak svega par ih je i zaista krivo prepoznato, a i te greške spellcheck lako ulovi. :)

Edited by DogMedo, 01 May 2020 - 18:29.

Thanked by 1 Member:
cooina

volter

volter

Gold Member

• Administrator
  • 7,748 posts
  • 398211 thanks
  • Locationnisam ja odavde

digitalizacija dolumenata je jedna stvar, a izrada e-knjige sasvim nešto drugo....  koji su zahtjevi?  pa nisam neki birokrata i nikad se nisam opterečivao time ;)  ali "plutajući tekst" kako ti kažeš svakako je osnov bez kojeg e-knjige nema...      ne želim time da kažem kako obrada skenova i njihovo sređivanje nije korisno, naprotiv za mnoštvo literature to je praktički jedini mogući način obrade - razni rečnici, enciklopedije i slićno... 

16_bd_Untitled-1.png
Pomognite nam u održavanju našeg i vašeg sajta sa donacijom - više info na linku ispod

http://www.balkandow...je/#entry417322

Prijava mrtvih linkova
http://www.balkandow...ks/#entry164002

Kako napraviti pdf iz epuba
http://www.balkandow...ge-3#entry93114

Thanked by 2 Members:
Jokso , cooina

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,463 posts
  • 80229 thanks
  • LocationOut there

Moje mišljenje po ovom pitanju, koje opet može da nas uvede u diskusiju od desetina strana ovog dela foruma, je u sledećem:

Kao što su napisli dogMedo i volter, osnova jeste da se dozvoli korisniku komotnost čitanja prvenstveno zabavne literature. 

Moja supruga je, na primer, lekar.Ne postoji drugi medij sem kalsične knjige, koji joj omgućava dalji razvoj. Često su takve knjige, literatura, zbog mnoštva ilustracija visokog kvaliteta,i A3 formata. U tom segmentu jednostavno nema zamene ni alternative. Ni 10-13" tablet nšta ne pomaže..jedino joj odgovara recimo monotor od 24" što može biti jedino desktop računar. 

U mojoj struci, je slična stvar. jednostavno epub i digitalizacija ne pomaže.

Ali kad hoću da čitam neku knjigu,očekujem da se odmorim i da uživam. Nekad su mi slova premala, nekad mi je font preveliki, nekad mi je ružan, a vrlo često nemam pojma šta ću da čitam. Naravno to je čist hedonizam a čtanje bilo koje literature koja nije stručna jeste hedonistička.

E upravo je u tome problem i rešenje cele priče.  Sa epubovima i čitačima zadovoljavamo jedan deo našeg hedonizma.

Svi fajlovi u mojim postovima su moj upload. U slučaju mrtvih linkova obavestite me na PM za reupload.

Posted Image

malipirat

malipirat

Newbie

• Members
  • Pip
  • 12 posts
  • 5 thanks
Како могу уклонити ломљење речи? 

Имам навику (или вишак времена) да пребацим књигу на ћирично писмо, моћ навике, пријатније ми да је тако читам ...  Додуше нисам такве књиге постављао овде да се оригинални аутори не би љутили. Елем, наишао сам на књигу Марсовац (

Please Login or Register to see this Hidden Content

) коју је @forster обрадио и где је укључио ломљење речи. Проблем је што нисам ту књигу могао да отворим у Word-у (додатак ePUBTools). Препаковао сам петнаестак књига, али само две нисам могао да отворим у Word-у и код обе је била укључено ломљење речи. На крају сам успео помоћу Calibre да пребацим у docX, али сам изгубио стилове, endnote и још по нешто. Није проблем дотична књига, средио сам је од нуле, али је питање:

- како искључити ломљење речи?

- да ли је @forster у наведеној књизи имао још неко додатно подешавање/заштити због чега није могла да се отвори у Word-у (додатак ePUBTools)?

Унапред хвала на одговору

Thanked by 1 Member:
markocim

markocim

markocim

Gold Member

• VIP
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8,419 posts
  • 58834 thanks

Koliko je meni poznato, lomljenje reči ili hifenacija se u wordovom dokumentu ne može isključiti.

Mora se ići na Find/replace i potražiti oznaka za uslovno prekidanje reči i izvršiti zamenu tih uslovnih hifenacija:

Find -> special -> Nonbreaking hyphen. Replace all

Ja tako radim i to mi poništi sve "lomljene reči"

malipirat

malipirat

Newbie

• Members
  • Pip
  • 12 posts
  • 5 thanks

То није решење. Прво зато што у већини случајева Word није хтео да отвори ePub који има ломљење речи  (hyphenation). Не могу да исправљам оно што не могу ни да отворим. 

Други проблем је што постоје изрази који регуларно имају цртице (Тик-Так, нека презимена, скраћенице (НАСА-ин, ВПМ-ов, ASCII-ју)  и заборавих на шта сам још наилазио... ), а чини ми се да наведена опција то брише (али проверићу).

Још једном успео сам у Calibre да претворим из ePub у ePub, па онда у docX и добио документ без ломљења слова (hyphenation). Али се онда погубе сви стилови, масни и искошени текст (bold/italic), endnote, садржај... и мора се сређивати од нуле.

Мислим да сам негре читао да постоји додатак за Calibre који уклања ломљење речи. Да ли је неко то користио, тражи ли речник (или нека посебна подешавања) и да ли даје задовољавајуће резултате?

Сада се сетих да је код Марсовца био још један проблем. Постоје поглавља (1, 2,3 ....) и у оквиру њих подпоглавља (Дневник унос 1, Дневник унос 2....). Веома често ми се дешава да назив подпоглавља буде последња линија на страни, а текст на следећој. Питање је како подесити да подпоглавља буду на новој страни, али да прво подпоглавље, после главног поглавља, буде на истој страни?

Можда боље да објасним на примеру:

1.

Дневник унос 1

... неки текст ....

Дневник унос 2

... неки текст ...

2.

Дневник унос 3

... неки текст ...

Денвник унос 4

....

Питање је како обезбедити да Дневник унос 2, Дневник унос 4... буду на новој страни, али да Дневник унос 1, Дневник унос 3 буду на истој страни као поглавље?

Да ли се могу дефинисати два различита стила (h2 и h3) која ће бити истог ниво (у садржају), стим да за један стоји "page-break-before: always;", а други да је без тога?

Унапред хвала на одговору

Edited by malipirat, 05 May 2020 - 09:15.

forster

forster

Bronze Member

• Prijatelj foruma
  • PipPipPipPip
  • 1,463 posts
  • 80229 thanks
  • LocationOut there

Uradi u calibreu convert u epub da bi sklonio hyph, pa onda taj drugi epub nemoj prebacivati u docx nego ga otvori sa epub tools.

Epub prepoznaje 6 nivoa headera. tako da ako hoćeš da ti budu dva razlčita elementa možeš ih prekrstiti kako ti želiš. stavi umesto h2 ili h3 - h5, ili h6, nisam sad suguran do kojeg nvoa ide u marsovcu, sa istim vrednostima u CSS-u.

Knjiga Marsovac je urađena prema originalu. A to što ti prebacuje text dnevnik unos 1  dnevnik unos 2, može biti do dimenzija čitača, tvojih lčnh podešavanja margina, veličine fonta fonta, ličnog podešavanja proreda itd.... 

Nisam primetio da je bilo ko imao problem sa tom knjigom, a kako sam je i ja čitao na čitaču, nisam imao registrovao nikakav problem

Ovo su podešavanja koja utiču gde će preći na novu stranu:

widows: 0;

orphans: 0;

Što je vezano za svaki pasus

Posted Image

Thanked by 1 Member:
markocim

malipirat

malipirat

Newbie

• Members
  • Pip
  • 12 posts
  • 5 thanks

Али и после тога нисам могао отворити у Word-у (додатак ePUBTools). Зато сам и питао да ли је било додатних подешавања у самом ePub-у?

chieftec

chieftec

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • 0 thanks

<html lang="sr" xmlns="

umesto samo <html

ćiriličnim knjigama bez ugrađenih fontova obezbeđuje pravilne italike u Adobe digital editions na Windowsu.

(primetio sam da par knjiga to nema, a ne izgleda lepo)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users