Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Luka Mičeta

9 replies to this topic

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N

Luka Mičeta - Stefan Nemanja

Stefan_Nemanja.jpg

900 godina od rođenja.

Nastanak evropske Srbije.

Povest Srba od doseljavanja na Balkan do države župana Stefana Nemanje.

Stefan Nemanja, u monaštvu Simeon, spada u one vladare koji su stekli poštovanje kako svojih podanika i savremenika, tako i svojih potomaka. Samo je uticaj njegovog svetiteljskog kulta na srpski narod bio veći od njegove vladarske slave. Monah sveti Simeon je nadvisio i nadmašio velikog župana Stefana Nemanju.

Vladarski plašt zamenio je skromnom monaškom rizom, mač krstom, štit jevanđeljem, veseli i bučni dvor hilandarskom tišinom.

Silazeći sa trona peo se u večnost.

Bilo je to izdizanje iznad ljudske mere – na putu ka svetosti.

Scan: Šone  :clapping:  :beer: 

Odrada: Disco Ninja

Srpski jezik, latinica.

Formati: azw3, ePub & pdf

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Ovo je moj upload. U slučaju mrtvih linkova, pošaljite mi PP, a ja ću obnoviti linkove.

Uživajte!
Kultura narodu!

А что, паны? - Есть ли еще порох в пороховницах? Не иступились ли сабли? Не утомилась ли козацкая сила? Не погнулись ли еще козаки? 

Николай Васильевич Гоголь - Тарас Бульба

Kad ženu štitiš kao sestru, voliš kao ženu i poštuješ kao majku, onda si pravi muškarac.

Žarko Laušević, dramski umetnik

Lav je jači od vuka. Slon je jači od vuka. I medved je jači od vuka. Ali od svih njih, jedino vuk nikad nije igrao u cirkusu.

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

... i sve je više varvara, a sve je manje Rimljana.

Momčilo Bajagić Bajaga: "Rimljani"

Thanked by 494 Members:

puramoca021

puramoca021

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 258 posts
  • 19791 thanks
  • LocationЦирих / Zürich

Stefan_Nemanja.jpg

Неким (вероватно случајним) пропустом из првобитног чланка изостављена је ћирилична верзија овог дела (очито је да је књига штампана ћирилицом - судећи по корицама).

Овим прилогом тај пропуст је исправљен.

Такође, г. Диско Нинџа био је љубазан скренути пажњу на неке пропусте приликом пресловљавања (видети следећи пост). Првобитна везрзија дела замењена је новом, у којој су уочене грешке исправљене. Хвала г. Нинџи на оштром оку!

Hidden Content

Лајте кере Јакобсфелда ...

Thanked by 328 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N

@puramoca021

Nije reč o previdu, već o mojoj lenjosti. :blush:  Kad sam u mogućnosti, ja uradim verziju na oba pisma, ali ovde to nije bilo tako jednostavno.

Glavnina knjige je štampana ćirilicom, ali knjiga kao celina je vrlo opaka kombinacija ćirilice, latinice, istočno-evropske ćirilice i grčkog alfabeta. Ima mnogo rimskih brojeva (koje si, koliko vidim odradio kako treba), i još više stranih reči na grčkom, latinskom, francuskom, engleskom, italijanskom, staroslovenskom i bugarskom jeziku (koje uglavnom nisi odradio, pa su na ćirilici samo gomila besmislica). Veruj mi, usklađivanje svega ovoga uopšte nije lako, bilo bi to još 2-3 dana posla, i zbog toga je sve na latinici. Eto... tako mi lakše.  :(

А что, паны? - Есть ли еще порох в пороховницах? Не иступились ли сабли? Не утомилась ли козацкая сила? Не погнулись ли еще козаки? 

Kad ženu štitiš kao sestru, voliš kao ženu i poštuješ kao majku, onda si pravi muškarac.

Lav je jači od vuka. Slon je jači od vuka. I medved je jači od vuka. Ali od svih njih, jedino vuk nikad nije igrao u cirkusu.

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 72 Members:
bobanno , Gandalfsremčica , iljocare , Angela06 , misantropic , pudza , jande63 , miha2001 , ivanhoe.ja , zaostrog , visnec , billrogers , quantrop , bokft4 , Tanja 1971 , andrtejker , stameni1 , djipor , radovantreci , epiapi , Natasa7777777 , Elbook , solicitor , PericaStrasni , bisektrisa , Zicicka , zivkovic957 , AD Green , s3ptease , Fiona , slabun69 , Shjewer , mtkiki , Strumfastično , nvukic , istina istina , iv4an , Cole5 , OljaZec , newride , zwelj , rajka.bogda , vlaho , Marni , Neva , McMilan , kalavados , cvetuljak , plavka , ppribic , atikus , tymoty , Marsoje , predragmilosav , vlatko59 , mrYes , bukmejker2017 , katarinarisan , vidakc , dalibor022 , neotec , bilja66 , Перун , voki , KGDanica , bosutsko , Mmelita , Нинорота , nebvuc , annenad , Knjigoljubče , dobromir

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N

Luka Mičeta - Stefan Prvovenčani

Stefan_Prvoven_ani.jpg

Biografija prvog srpskog kralja

ili
Zašto Srbi nisu katolici

Sudbina je Stefanu Nemanjiću nenadano dodelila vlast. Na srpski presto došao je spletom istorijskih događaja, tuđom zaslugom – ali je zato sve ostalo bilo isključivo plod njegovih sposobnosti. U doba kada je svako sa svakim ratovao, ovaj prvi krunisani srpski kralj uzdao se u pamet i diplomatsku veštinu pre nego u golu snagu.

Da je bio vladar kultivisanog duha kome književno umeće nije bilo strano, Stefan Prvovenčani pokazao je u Žitiju Svetog Simeona, životopisu svog oca i utemeljivača srpske države.

Upravo vladarska smelost i široko obrazovanje omogućili su Stefanu Prvovenčanom da svaki istorijski događaj svoje epohe preokrene u korist sopstvenog kraljevstva. Zahvaljujući mudro vođenoj politici, on je u istoriji ostao zapamćen kao vladar koji je znao kako da osvoji i, još važnije, kako da sačuva ono što je stekao.

Scan: Šone   :clapping:   :beer: 

Srpski jezik, latinica.

Hidden Content

Ovo je moj upload. U slučaju mrtvih linkova, pošaljite mi PP, a ja ću obnoviti linkove.

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 507 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N

Luka Mičeta - Stefan Dečanski

Stefan_De_anski.jpg

Biografija najnesrećnijeg srpskog vladara. 

Nijednog srpskog vladara nije pratila takva misterija, takav dramski naboj, takva kob, kao Stefana Dečanskog, najnesrećnijeg kralja Srbije u njenoj više od milenijuma dugoj istoriji. Srpska istorija ne poznaje veštije izvedenu igru dolaska na vlast, ali ni tragičniji odlazak sa nje.

Stefan Dečanski imao je nesreću da vlada između dve znamenite ličnosti: oca, nemilosrdnog kralja Milutina, i sina, neumoljivog cara Dušana. Iako je njegova vladavina bila kratka i omeđena dvojicom izuzetnih državnika, Stefan Dečanski je uspeo da ostavi potomstvu Visoke Dečane i da se upiše u svetitelje.

Kakvi su odnosi vladali na srednjovekovnom dvoru Nemanjića, da li je Stefan Dečanski bio oslepljen ili slabovid, kako se držao u progonstvu, kako se vratio na vlast i kako mu je ona došla glave – saznaćemo iz ove nesvakidašnje i sveobuhvatne istorijske biografije.

Scan: Šone    :clapping:    :beer: 

Srpski jezik, latinica.

Hidden Content

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 500 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N
Luka Mičeta - Despot Stefan Lazarević
Biografija prvog Beograđanina

Despot_Stefan_Lazarevic.jpg

Despot Stefan, sin kneza Lazara, bio je vladar nesvakidašnjeg dara i velikih sposobnosti. Ostalo mu je u nasledstvo propalo srpsko carstvo, na čijim je ruševinama stvorio moćnu despotovinu. Kao vladara krasila ga je mudrost, a kao vojskovođu hrabrost i viteštvo. Srpska država je posle Kosovske bitke trajala još sedamdeset godina upravo zaslugom i umećem despota Stefana.

Pisac pesme Slovo ljubve, graditelj Manasije, pobornik književnosti i umetnosti, Stefan Lazarević učestvovao je u više bitaka nego ijedan njegov prethodnik na srpskom tronu. Koliko su državnički uspesi bili plod njegovog političkog umeća i snage velikog viteza, toliko su njegovi književni dometi bili rezultat njegovog dara, prefinjenosti i visoke, nemanjićke kulture. To mu je obezbedilo da u srpskoj istoriji bude ovekovečen kao hrabar ali i mudar vladalac, za koga je Miloš N. Đurić rekao da se najviše približio idealu vladara-filozofa.

Scan: Šone :clapping: :beer:

Srpski jezik, latinica.

Hidden Content

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 561 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N
Luka Mičeta - Kralj Milutin

Kralj_Milutin_BDm.jpg

Biografija svetog srpskog kralja.

U srpskom narodnom pamćenju kralj Stefan Uroš II Milutin ostao je donekle u senci svog slavnog pradede Stefana Nemanje i unuka cara Dušana. Luka Mičeta knjigom Kralj Milutin – biografija svetog srpskog kralja podseća na ovog izuzetnog vladara koji je na prestolu srpske srednjovekovne države proveo gotovo pune četiri decenije (1282–1321), duže od bilo kog Nemanjića. Oslikavajući presudne događaje, ličnosti i istorijske procese balkanske i mediteranske istorije toga vremena, autor podseća i da je u velikoj meri, upravo zahvaljujući Milutinovim državničkim sposobostima, Srbija tada izrasla u najmoćniju državu na Balkanu.

Na tragu svojih prethodnih naslova posvećenih nemanjićkim vladarima, Luka Mičeta oprobanim publicističkim pristupom i sa već prepoznatljivom akribijom u ovoj knjizi osvetljava složenu ličnost kralja Milutina, njegovu politiku, mnogobrojne brakove, ktitorsku delatnost, sudbinu njegovih moštiju, kao i spomene na ovog svetog kralja među savremenicima ali i kasnijim pokolenjima.

Mičetina biografija kralja Milutina – zasnovana na izvornoj istorijskoj građi kao i na dosadašnjim saznanjima i zaključcima starijih i mlađih, srpskih i stranih istoričara – donosi mozaik epohe sa mnoštvom detalja i sudbina iz naše srednjovekovne istorije, manje poznatih ili potpuno nepoznatih široj javnosti. Pisana jednostavnim, novinarskim jezikom, ona je namenjena svima onima koji žele da se upoznaju sa jednom od najvažnijih ličnosti iz srpske istorije i davno prošlim uzbudljivim dobom u kojem je kralj Milutin živeo i stvarao.
Dr Aleksandar Uzelac

Scan: to je tajna :ph34r: :nospeak:
Obrada: Disco Ninja :ph34r:

Srpski jezik, latinica
Formati: azw3, epub & pdf
Hidden Content

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 416 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N
Luka Mičeta - Dušan Silni

Luka_Miceta_-_Dusan_Silni_BDm.jpg

Biografija prvog srpskog cara.

Prvi srpski car Stefan Uroš IV, prozvan Dušan Silni, najčuveniji je srpski vladar koji je ušao u mit obeleživši svoje stoleće, ali i celu srpsku istoriju. Spadao je među one izuzetne ličnosti koje su smatrale da samo večnost može da im zapoveda, a istorija sudi.

Sudbina mu je dodelila svu zemaljsku moć koja se tada mogla dobiti i on ju je znalački koristio. Obrazovanje i vera su mu pomagali da shvati imperative svoga doba i da razume ljude, a zadobijena moć da dominira svojim stolećem, da uspešno vodeći i zemlju i narod neustrašivo stremi svome cilju: osvajanju Carigrada.

Vizantiju nije osvojio, ali besmrtnost jeste u pamćenju svog naroda. Bio je slavni zakonodavac: Dušanov zakonik smatra se svojevrsnim ustavom srednjovekovne Srbije i jednim od najznamenitijih spomenika ne samo srpskog zakonodavstva već i čitave srpske kulture.

Scan: to je tajna :ph34r: :nospeak:
Obrada: Disco Ninja

Srpski jezik, latinica
Hidden Content

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 420 Members:

Disco Ninja

Disco Ninja

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,373 posts
  • 96178 thanks
  • LocationZ E M U N
Luka Mičeta - Sulejman, Hurem i Srbi

Sulja_s_gospodjom_BDm.jpg

„Studiozno se oslanjajući na pojedine istorijske izvore i odgovarajuću naučnu literaturu, Luka Mičeta se trudi da duboko pronikne u međuljudske odnose na dvoru Osmanskog carstva. Portreti Sulejmana i Hurem, dati sa velikom uverljivošću, pomažu u objašnjavanju mnogih burnih događaja u prestonici na Bosforu. Prilike na osmanskom dvoru, haremske spletke, političke igre, zakulisne radnje, ali i međudržavni sporazumi na taj način zadobijaju svoje pravo mesto i važnost. [...] Luka Mičeta je pronašao prostor da u svoju knjigu smesti i Srbe, jedan od mnogih naroda u multietničkoj i multikonfesionalnoj imperiji kakvo je bilo Osmansko carstvo u XVI stoleću. Učinio je to znalački.“
Prof. dr Radivoj Radić

„Imao sam zadovoljstvo da pregledam rukopis Luke Mičete Sulejman, Hurem i Srbi. Mičeta je u našoj javnosti, u poslednje tri decenije, bio pouzdan, pronicljiv i pametan hroničar procesa koje je strastveno izučavao, da bi se, verovatno, suočen sa svim strašnim istinama ovoga vremena, krenuo povlačiti u bližu ili dalju prošlost. […] Mičeta je u ovom zanimljivom, pitkom, inteligentnom i zabavnom rukopisu pokušao da ukaže na svu složenost istorijske fenomenologije koja je tek osnova za razumevanje istorijskog procesa koji se vezuje za ličnost i značaj Sulejmana Veličanstvenog. Njegov briljantan novinarski stil prilagođen je, u svakom smislu, strukturi koja događaje i posebnosti toga vremena osvetljava metodologijom koja je gotovo rečnička, ili enciklopedijska. Istoričarima često nedostaje ovakva fleksibilnost mišljenja i stila.“
Prof. dr Nikola Samardžić

Scan: to je tajna  :ph34r:  :nospeak:
Obrada: Disco Ninja

Srpski jezik, latinica
Hidden Content

Uživajte!
Kultura narodu!

Ruska narodna poslovica

Im-Hot.jpg

Thanked by 339 Members:

bane17

bane17

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 493 posts
  • 162082 thanks

k-Copy.jpg

Luka Mičeta

Karađorđe

obe knjige

Povest o životu srpskog vožda, njegovom dobu i vaskrsu države srpske.

Povest o srpskom voždu koji je pokazao Srbima da opet mogu da imaju otadžbinu.

Sveobuhvatna biografija jedne od najznačajnijih ličnosti u srpskoj istoriji, smeštena u evropski kontekst revolucionarnog XIX veka.

Do Karađorđa Srbija je bila u Evropi, ali nije bila evropska zemlja. Od Karađorđa ona počinje ponovo da dobija evropske obrise. Karađorđe je zauvek promenio i ram i sliku Srbije. Ako bi se kao merilo među ljudima uzimali intenzitet strasti, snaga volje i veličina cilja, onda se, u tom dobu, sa Karađorđem može meriti samo jedan čovek – Napoleon.

„Karađorđe, njegovi borci i tadašnja Srbija odigrali su za stvar slobode tokom epohalne strukturne promene svetskog društva u Svetskoj revoluciji 18. i 19. veka svoju svetsku ulogu, nezaobilaznu, veliku i dalekosežno značajnu. Knjiga Luke Mičete priča je o tome. Veoma dobra, poučna, iznijansirana, 'ni po babu, ni po stričevima' ispričana priča o slobodi i revoluciji, iz pera jednog vrednog istraživača, pouzdanog znalca i veoma dobrog pisca.“ Iz pogovora Ljubomira Kljakića

ćirilica

Hidden Content

latinica

Hidden Content

Edited by bane17, 31 August 2019 - 20:02.

Thanked by 267 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users