Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Skenovi i knjige za obradu

708 replies to this topic

nela012

nela012

Bronze Member

• BD tim
  • PipPipPipPip
  • 2,237 posts
  • 166134 thanks

Please Login or Register to see this Hidden Content

Uzela sam da pokušam uraditi, međutim mislim da se kvalitetno ne može uraditi, pogotovo što je i sken teksta dosta bled a i fotografije se protežu na dve stranice pri čemu se vidi prelom. Jednostavno, ovo je kratka knjiga ali iziskuje dosta nekvalitetnog rada. Možda da je čistiji sken, pa da se pravi samo image pdf.

Ako neko ipak želi pokušati, slobodno...ja  definitivno odustajem.

Knjiga dobija život tek čitanjem.

Čitalac joj daje život, sastavljajući slike koje stvaraju imaginarni svet u kojem likovi žive.

(Musso)

Thanked by 3 Members:
ctebo , sladja41 , bilja66

sladja41

sladja41

Newbie

• Members
  • Pip
  • 29 posts
  • 288 thanks

Evo još jedan sken od mene Lana Bastašić

Uhvati zeca

Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Thanked by 44 Members:
DasDritte , Yersinia , jakovljevic , shunjich , ShinAkumma , learking , pd77 , bili3376 , brankod1977 , dzile , VioletaNS , salaheddin , Bakuganka , simicica , Lanajana , celine09 , severijan , talambirov , andrijanasanja , Sasa VC , mir555 , Feanor77 , zagordarkwood , volter , Blaze , sabljar , rutracker , Cyrano , vladislavrac , zaleks , Prebond , Ivanka , marili , bilja66 , tiberijus , veluta011 , markocim , ivanmilke , jocamx , solicitor , seltik011 , Disco Ninja , Jokso , jaske

razamanaz1550

razamanaz1550

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • 1215 thanks

Ivo Banac - Sa Staljinom protiv Tita (Informbirovski rascjepi u jugoslavenskom komunističkom pokretu)

ivo-banac-staljinom-protiv-tita-slika-10

PDF

Broj stranica: 278

Informbirovski rascjepi u jugoslavenskom komunističkom pokretu. Ivo Banac znanstvenik i profesor na američkom sveučilištu Yale, koji već godinama američkoj akademskoj javnosti posreduje noviju povijest i civilizaciju južnoslavenskih naroda, predstavlja prijevod knjige iz 1988. With Stalin against Tito- studiju o informbiroovskim rascjepima u jugoslavenskom komunističkom pokretu koja se nastavlja na njegova prethodna djela o genezi nacionalnog pitanja u Jugoslaviji. Ova knjiga analizira jedan od krucijalnih problema u jugoslavenskoj historiografiji – frakcijske borbe i informbiroovske podjele u Komunističkoj partiji i pokretu, uz čitave sinteze partijske i ratne povijesti. Osnovna je autorova teza da nisu svi bili isti, tek nazovi staljinisti ili ruski ljudi, ali su iz raznih razloga bili voljni ratovati sa Sovjetima protiv jugoslavenskog partijskog rukovodstva. Knjiga pruža uvid u kompleksnost socijalnih i političkih procesa na jugoslavenskom prostoru, osobito sa stajališta primjenjene metodologije i stanovitog intelektualnog otklona u odnosu na domaću produkciju.

Hidden Content

Edited by razamanaz1550, 20 September 2020 - 06:28.

Thanked by 34 Members:
donatko , sulejmanalfa , alien78 , melanhton , doli2012 , roki90 , w11 , miroslavnish , leo8 , severing , mitrovicjas , severijan , umpahpahindian , zforce , mir555 , vlado1994 , solicitor , volter , Blaze , Disco Ninja , jaske , Jokso , sabljar , bilja66 , zuls , tiberijus , boden , rutracker , marili , vladislavrac , dusanx , seltik011 , Cyrano , markocim

razamanaz1550

razamanaz1550

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • 1215 thanks

Ove dvije knjige Ive Banca imale su većega odjeka vani (u američkoj i svjetskoj historigrafiji) nego u Jugoslaviji. Hoće li ih možda netko pokušati obraditi, ja ih ne znam obraditi.  Bilo bi jako lijepo da se ovo može čitati na nekom e-čitaču knjiga.

Ivo Banac – Nacionalno pitanje u Jugoslaviji

mio6ck5l-800x800.jpg

PDF

Broj stranica: 419

"U ovoj sam knjizi pokušao proniknuti u nacionalno pitanje Jugoslavije, usredotočujući se na prve dvije i po godine povijesti Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918—21). (Budući da je ova prva zajednička južnoslavenska država bila čak i tada neslužbeno nazivana Jugoslavijom, ja ću se, radi jednostavnosti, i dalje služiti tim nazivom). U ovu je studiju uloženo mnogo truda pa se nadam da će moji čitatelji — makar mi i zamjerili da sam u mnogom pogledu promašio — rado priznati da ih ne navodim da samo bace pogled kroz pogrešnu stranu dalekozora, to jest kroz onu stranu koja neizbježno, u svakom smislu, umanjuje poglede i udjele protagonista koje u knjizi izlažem.

Nacionalno je pitanje povezano s uvjetima (u pravilu neprimjerenim) za slobodan i nezavisan razvitak nacija i nacionalnih zajednica; neprimjerenim zato jer pitanje ne bi ni postojalo kad bi bilo drukčije. Premda čak i Švicarska ima svoj problem s kantonom Jura, ipak se podrazumijeva da nacionalno pitanje ne postoji u tim sretnim zemljama koje su ili jednonacionalne ili pak koje su pošteđene svađa među svojim različitim skupinama. Za Jugoslaviju se ne može reći ni jedno ni drugo. Sve do danas u njezinu političkom i društvenom životu prevladava osobito kompliciran, dugotrajan i tegoban nacionalni
problem. Zbog toga je sam taj pojam u biti negativan. On govori o neskladnim odnosima različitih nacionalnosti, koji su obilježeni prevlašću jedne skupine (ili koalicije skupina) i otporom (otvorenim ili pasivnim) drugih skupina. Budući da je snošljivost prema susjedu smatrana vrlinom čak i onda kad je nema (možda baš tada!), u istočnoj je Evropi uobičajen jedan eufemizam za nacionalno pitanje, ustvari nezgrapan izraz: »problemi (ili skretanja) u međunacionalnim odnosima«. Ponekad se pak za ovo pitanje upotrebljavaju samo posljednje dvije riječi toga izraza (»međunacionalni odnosi«).

Svrha je ove knjige da pruži prvu cjelovitu studiju o korijenima tragičnog slijeda događaja u Jugoslaviji koji su se nataložili u dugom razdoblju nestabilnosti između dva svjetska rata, koji su zatim doveli do neizrecivih stradanja njezinih naroda u toku drugog svjetskog rata i koji i dalje stavljaju na kušnju
mudrost njezinih vođa. Možda ni jedna pojedinačna knjiga ne bi mogla pružiti valjanu ocjenu cijele povijesti nacionalnog pitanja Jugoslavije. Zato sam se radije odlučio da se usredotočim na ono razdoblje u kojemu je postavljen okvir za daljnji razvitak toga problema. Odlučio sam se, ukratko, za genetičku
studiju koja ispituje podrijetlo i analizira značajke južnoslavenskih nacionalnih ideologija, koja povezuje ove tendencije s pomućenim ujedinjenjem Jugoslavije 1918; i koja, na koncu, završava s donošenjem centralističkog ustava 1921. Studija neće voditi čitatelje kroz zamršene prečace dvadestgodišnjeg međuratnog razdoblja, niti kroz dramatično doba ratnih sukoba, kao ni kroz doba poslijeratnog socijalističkog razvoja. Kasniji zapleti u nacionalnom pitanju na svoj su način povezani s onim što se zbivalo u svakom od tih razdoblja pa se ni jedno ne može razumjeti bez predigre koja je sadržavala sve
klice budućih poremećaja. Otuda i proistječe svrha ove knjige: da posluži kao znalački uvod u nacionalne probleme međuratne, ratne i današnje Jugoslavije.

Premda opreke u materijalnoj kulturi različitih naroda Jugoslavije predstavljaju ozbiljnu zapreku njezinom skladnom jedinstvu, ipak se postojanje nacionalnog pitanja ne može pripisati suparništvima u vezi s razdiobom bogatstva, ili pak naprasitom karakteru čitavih nacija. Naprotiv, uzajamna isključivost nacionalnih ideologija najodgovornija je za sukobe među pojedinim nacionalnostima, jer je tim sukobima pridonijela više nego i sami pokušaji različitih političkih skupina Jugoslavije da daju podršku i održavaju osobite oblike nacionalne nejednakosti. Zbog toga se ova knjiga usredotočuje na ova idejna pitanja, prikazujući kako su varljivi aspekti nacionalnih ideologija utjecali na pojedinačne i grupne svijesti i time sudjelovali u oblikovanju samih događaja.

Budući da sam se uvjerio da odnosi Srba i Hrvata imaju središnje značenje za svaku raspravu o nacionalnom pitanju Jugoslavije, u knjizi sam istražio određene probleme znatno opširnije nego neke druge, na primjer, značajke srpske nacionalne ideologije i hrvatske nacionalne ideologije, zatim smisao
jugoslavenskog unitarizma među Hrvatima i među Srbima te ulogu Radićeve pojave u pokretu za hrvatsku državnu suverenost. Premda su mnoga pitanja o kojima raspravljam i dalje predmet vrlo različitih tumačenja, uložio sam najveći napor da čitaocima pružim vjerodostojnu, što ne znači i nužno
nepristranu, sliku događaja. Sami dokazi nadjačavaju povjesničare i tjeraju ih da zauzimaju stajališta s obzirom na vrednote koje ovi ispovijedaju.

Sadržaj knjige odraz je sadašnjega stanja znanstvene obaviještenosti i treba ga djelomično smatrati pokušajem spajanja nalaza nekoliko naraštaja povjesničara, uglavnom iz Jugoslavije, koje se slilo u iznova interpretiranu cjelinu.Premda većina studija o različitim vidovima povijesti Jugoslavije mora, na
jedan ili na drugi način, uzimati u obzir nacionalno pitanje, ovo je prva opća studija toga predmeta, što je iznenađujuće. Zbog toga sam se, i pored velike količine objavljenih izvora i dokumenata o dotičnom'1 razdoblju, pažljivo služio istraživanjima onih kolega koji su najviše pridonijeli poznavanju me-
đuratne političke, diplomatske i ekonomske povijesti Jugoslavije, čak i onda kada ih svrha njihova istraživanja nije navodila da komentiraju različite aspekte nacionalnog problema. Mnoge od tema koje sam unio u knjigu — kao što su teme socijalne i, osobito, intelektualne i kulturne naravi — nikada prije
nisu proučavane te su zahtijevale elementarno istraživanje, što sam ga obavio u različitim arhivima i istraživačkim ustanovama Jugoslavije. Moram istaknuti da je malo istraživača imalo priliku da istraži tako opsežan niz periodične literature radi uvida u razdoblje o kojemu je riječ. Ovaj bogati izvor
ublažio je pomanjkanje ili nedostupnost dokumentarnih zbirki koje se odnose na djelatnosti stanovitih istaknutih pojedinaca i političkih skupina.

Ovaj je rad pretrpio nekoliko krupnih prepravki te sada jedva podsjeća na svoje prvobitne verzije. Kada sam prije više godina započeo rad na svojoj disertaciji, na Stanfordskom sveučilištu, imao sam na umu posve drugačiji predmet, ali sam postupno shvatio da je moja prvobitna tema samo mali dio golemog i zamršenog nacionalnog problema u Jugoslaviji te je nacionalni problem pravodobno privukao svu moju pažnju i postao moj glavni predmet. Premda nikome ne preporučujem ovakav način rada, bezgranično sam zahvalan onim ustanovama i pojedincima, koji su mi omogućili ovo dugotrajno
istraživanje."

- Ivo Banac

Hidden Content

Thanked by 24 Members:
umpahpahindian , donatko , mokema , alien78 , marili , mladenl , sabljar , solicitor , roki90 , rutracker , Cyrano , Blaze , miroslavnish , storiaprica , leo8 , severing , kordunovac , mitrovicjas , bilja66 , Jokso , tiberijus , volter , Prebond , severijan

razamanaz1550

razamanaz1550

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • 1215 thanks

7CPv5Ta.jpg

Željko Malnar - Filozofija Republike Peščenice 

U knjizi se koristi ironijskom komunikacijom iza koje je ostala prikrivena plemenitost osobe s humanim ciljevima. Odlučio je dati zamah primitivizmu i zavisti te se posvetio dovođenju filozofije na ulice. Ovom knjigom on želi ostvariti svoj cilj da je pročitaju oni koji ne čitaju čak ni novine. Autorovu kompetentnost pojačava pogovor iz pera Jure Zovka, doktora filozofije sa Hrvatskih studija, jednog od najvećih poznavatelja grčke klasične filozofije na ovim prostorima. "Moje je neznanje izvor moga znanja, a time i izvor moje radosti" kaže Malnar. Sokratovsko tzv. ironijsko neznanje koristi kako bi razotkrio sofističku hohštaplersku napuhanost tijekom intervjua sa brojnim napuhanim i umišljenim ministrima, oporbenim političarima, tajkunima, razvikanim pop-zvijezdama...

Željko Malnar (Zagreb, 12. travnja 1944. - Zagreb, 9. srpnja 2013.), hrvatski pustolov, svjetski putnik, putopisac, autor dokumentarnih filmova, TV-voditelj anti-showa, anti-političar. Već nakon gimnazije kreće u svoje pustolovine te kao 20-godišnjak organizira svoju prvu ekspediciju u jedinu prašumu Europe - Perućicu. Druži se s književnicima ali i poznatim hrvatskim indolozima što ga odvodi u New Delhi, gdje na Indian Institute of Mass Communication studira zajedno sa studentima iz 18 zemalja Trećeg svijeta novinarstvo za nerazvijene zemlje. No, poslije diplome ostaje u Indiji još punih deset godina, piše u njegovoj biografiji na Wikipediji. Za to vrijeme Željko Malnar istraživački je vrlo aktivan. Ostvaruje značajne rezultate vodeći ekspedicije po cijeloj Aziji. Objavljuje mnoštvo članaka o azijskim narodima i njihovim običajima, ali stalno ostaje suradnik Zagrebačke televizije, te u programu Saše Zalepugina prikazuje mnoštvo reportaža i dokumentarnih filmova iz Indije, Pakistana, Afganistana, Irana, Turske i drugih azijskih zemalja. U razdoblju od 1972. do 1976. godine pored ostalog, studira i indijsku filozofiju u ašramu indijskog filozofa Swami Shama, što mu omogućava da dobije još bolji uvid u indijsko društvo. U Indiji radi i za strane producente (Don Charnon, Canadian film ltd, Indian film division) te za vladu države Rajastan. Godine 1977. vodi ekspediciju za zagrebačku televiziju pod nazivom 'Put na istok', koja doživljava veliki uspjeh. Od 1982. postaje zapovjednik profesionalnih ekspedicija, te radi za američku instituciju Institute of Ecotechnic sa sjedištem u Londonu. Za američku kompaniju Tropic Ventures vodi jednu od najvećih ekspedicija svijeta pod nazivom 'Around the tropic world' (1982. - 1986.) i autor je dokumentarne serije sa te ekspedicije pod radnim naslovom 'Journey to other worlds'. Sudjeluje i na speleološkim ekspedicijama koje postižu svjetske rezultate prihvaćene u znanstvenom svijetu (otkriće najduže čovječje ribice). Do sada je Malnar autor preko 70 dokumentarnih filmova i reportaža iz Turske, Jordana, Iraka, Irana, Afganistana, Pakistana, Indije, Šri Lanke, Maldiva, Tajlanda, Paname, Portorika, Ekvadora, Samoe, s južnoga Pacifika, Novih Hebrida (Vanuatua), Salomonovih Otoka... Nositelj je mnogih priznanja u svijetu (Chicago filmski festival, Barcelona film festival...), a 1986. godine dobiva ključeve grada Forth Wortha Dallas u američkoj državi Teksas od gradolnačelnika Boba Bolana kao nagradu za zbližavanje kultura i naroda. S Bornom Bebekom napisao je 1986. čuvenu knjigu "U potrazi za staklenim gradom", a kasnije je napisao i "Filozofiju Republike Peščenice". Jedini je stranac nosilac titule Seiuli (Poglavice koji govori) polinezijske države Samoa. U Hrvatskoj je Malnar najveću slavu požnjeo svojim anti-televizijiskim showom 'Noćna mora Željka Malnara' gdje su uz njega glavni protagonisti bili pojedinci s ruba društva. Bio je i predsjednik samoproglašene Republike Pešćenica.

Broj stranica: 167

Format: pdf

Hidden Content

Edited by razamanaz1550, 06 October 2020 - 07:38.

Thanked by 68 Members:
umpahpahindian , vladislavrac , Blaze , rokoniksa , mladenl , tiberijus , dusanx , sabljar , boden , solicitor , bilja66 , Prebond , boris 88 , volter , ctebo , severijan , rutracker , marili , w11 , mir555 , WillieGarvin , matematic , jkensington , Milbor , kaldorei , Snezanabe , uss , danilovac , kovica100 , kojot , offset , seltik011 , reix , Haspan , Jokso , Jesamnisam2 , cvetuljak , pivcar , zjosic , Chinaski , mrvoklop , teodor1 , Ljerka24 , doli2012 , Davinci031 , berlinap , sTOPs , Cyrano , mayox , dragica , zoranko1223 , Bubing , shocika87 , temp , iceman_79 , veroljub72 , karaya76 , Milo1234 , LAURELINDORENAN , dusty , markocim , farukdesa , lovac , bosnaboi , Disco Ninja , drdm , BookieMamma , plameni inkvizitor

Nyks

Nyks

Silver Member

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2,968 posts
  • 29933 thanks
  • LocationBalkanDownload

Evo još jedan sken od mene Lana Bastašić

Uhvati zeca

sladja41, hvala na skenu. :flower:  Uzela sam ga i ako se bude dalo citati i srediti bez vecih problema, bice knjiga postavljena.  

Thanked by 11 Members:
sladja41 , severijan , andrijanasanja , boden , Prebond , volter , Djokap , Disco Ninja , brankod1977 , bilja66 , ivanmilke

severing

severing

Newbie

• Members
  • Pip
  • 18 posts
  • 203 thanks

Zamolio bih da neko obradi knjige Eseja od Mišela Montenja i pretvori ih iz pdf u epub ili mobi format.

Delo je već dostupno na forumu u pdf formatu: 

S druge strane, ja ću se potruditi u narednom periodu da napravim sken Talebove knjige Varljiva slučajnost i podelim je ovde. Duže vremena sam je tražio i nekoliko puta sam je i zahtevao na forumu ali uspeo sam da dođem do teksta tek kupovinom knjige. Zato želim da je podelim, jer verujem da će još nekome biti jako od koristi.

Pozdrav! :)

Thanked by 8 Members:
paranoya , planeta27 , DogMedo , markocim , boris 88 , bilja66 , solicitor , Djokap

sladja41

sladja41

Newbie

• Members
  • Pip
  • 29 posts
  • 288 thanks

sahranite_mi_srce_kraj_ranjenog_kolena_i

Sahranite mi srce kraj Ranjenog kolena

Tko hoće daa obradi sken evo još jedan od mene ❤❤
Hidden Content

Indijanci o istoriji američkog zapada.

Knjiga prodata u više od 4.000.000 primeraka.

„Dok čita ovu upečatljivu i snažnu knjigu, čovek se pita ko su u toj priči zaista bili divljaci.“ Washington Post

Kontroverzna knjiga zbog koje sporenja ne prestaju već gotovo pola veka, govori o sistematskom uništavanju Indijanaca na američkom zapadu u periodu od 1860. do 1890. Bile su to godine pogaženih obećanja, razbijenih iluzija, prljavih ratova i masakra nad starosedeocima kontinenta.

Braun, nasuprot glavnoj struji američke istorije i kulture, donosi povest o tom razdoblju viđenu očima ljudi koji su tu vekovima živeli pre belih doseljenika. U ovu sagu o surovosti, prevari i nasilništvu upredene su fascinantne priče o čuvenim ratnicima i plemenskim poglavicama kao što su Bik Koji Sedi, Kočiz, Ludi Konj i Džeronimo. Vidimo njihova lica, čujemo im glasove dok se muče da spreče rudare, rančere, trgovce i vojnike da im oduzmu zemlju, duhovno nasleđe i slobodu. Da im oduzmu život kakvim su njihovi narodi živeli hiljadama godina.

Ovo je uznemirujuća pripovest, koja je promenila viziju kako je Zapad pobedio i kojoj se treba vraćati da se to više nikada ne bi ponovilo.

„Jedini dobri Indijanci koje sam ja ikada video bili su mrtvi Indijanci.“ general Filip Šeridan, heroj Američkog građanskog rata

„Beli čovek nam je mnogo toga obećavao, mnogo više no što sam mogao da zapamtim, a održao je samo jedno jedino – obećao je da će nam oteti našu zemlju, i oteo ju je.“ poglavica Crveni Oblakps. Uključila sam dijeljenje, izvinite moja greška

Thanked by 42 Members:
boris 88 , rade89 , mokamoka , Blaze , murdafeelin , nutricionista , kiko69 , darkerka , kiradiologija , Carlo , tiberijus , ctebo , marili , Pepeljuga2019 , Filaret , MoonX , Jokso , mega.ziki , dulence , severijan , rutracker , MiloradG , solicitor , Cyrano , dusanx , sherry15 , Prebond , zuls , boden , Mr Highlander , bilja66 , easy , alexandia , garfield79 , Rónán , Djokap , YoungWolf , mir555 , DogMedo , Disco Ninja , damirprc , markocim

mozuhin

mozuhin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • 1 thanks

Pozdrav, 

molim vas da netko obradi Krležine Zastave, makar skine paginaciju i prebaci iz pdf-a u epub.

Pitao sam već na drugoj temi, ali sad vidim da ovakve molbe idu ovdje... 

Knjiga je u pdf-u dostupna na: 

Puno, puno hvala!

Thanked by 1 Member:
bilja66

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users