Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Da li je oznaka 4K i UHD isto

• Please log in to reply
2 replies to this topic

bogdanovitea

bogdanovitea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • 10 thanks
  • LocationBelišće - Harburg Freudenberger

Pozdrav,

Naišla sam na filmove na kojima piše 4K ali i one na kojima piše da su UHD. Zanima me da li je to isto. Znam da 4K predstavlja kino standard i profesionalnu produkciju , dok UHD označava rezoluciju ekrana i standard emitiranja koju koriste televizori i monitori. Pitam , zato što sam gledala nekoliko filmova na kojima je oznaka 4K HDR i one na kojima je oznaka UHD HDR BluRay (x265  10bit DD5.1).Mnogi kažu da je 4K bolji , ali ja sam se uvjerila u suprotno zato što su svi filmovi koje sam gledala i imaju oznaku UHD HDR BluRay (x 265 10 bit DD5.1) imaju puno bolju sliku i ton. Također sam naišla na to da UHD film koji je 3-5GB (riječ je o istom filmu) puno lošije kvalitete nego onaj od 40-50GB -konkretno riječ je o filmu Dan nezavisnosti.

Filmove gledam na LG-tv i to OLED serija B7 i spojeno je na kućno kino SONY STR - DN1080 7.2 KOJE sam povezala sa optičkim kablom , a zanima me da li receiver mogu nekako spojiti preko Blutootha ili Wi fi-a - da mogu gledati i na još dva TV-a koji također imaju blutooth i wi fi i koji se nalaze u drugim sobama. Zanima me još koja je tv platforma bolja  WebOs (LG) ili Tizen (Samsung.) I zanima me da li nekako mogu dobiti zvuk 7.1. preko resivera na televizore koji se nalaze u drugim sobama (Blutooth zvučnici)

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 25,809 posts
  • 1531546 thanks
  • Locationscrls

Prvo topic je premešten u odgovarajući podforum, predlozi pitanja i greške gde je orginalno otvoren se odnosi na pitanja samog rada foruma. Pripazi ubuduće.

Elem, što se tiče UHD i 4K, osim standarda koje pominješ, razlika je takođe u rezoluciji (aspect ratio), bitrateu i načinu encode-a. 4K ima standardnu rezoluciju 4,096 x 2,160, dok UHD podrazumeva 3,840 x 2,160. Dalje, 4K bitrate ide do ogromnih vrednosti (250 MBps), dok UHD bazično označava samo rezoluciju, a bitrate kao i način encodea variraju od slučaja do slučaja (uglavnom daleko manje vrednosti). 

Kako skinuti nesto sa Balkandownload-a?

www.slideshare.net/bd4yu/kako-skidati-fajlove-sa-balkan-download-a

Kako da pronadjete zeljeni sadrzaj na forumu? 

www.balkandownload.org/topic/40428-kako-pronaci-zeljeni-sadrzaj-na-forumu/

Najmračniji krugovi pakla su rezervisani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani -Dante Alighieri

tona0909

tona0909

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • 47 thanks
  • LocationBelišće - Harburg Freudenberger

Veliki pozdrav,

Svi misle da je ovo pitanje mlačenje prazne slame , ali nije. Mnogi od vas će se sprdati i reći gle ti nemaš pojma o onome što svatko zna, ali nemojte se sprdati jer se zapitajte da li vi stvarno znate pravu razliku između 4K i UHD ili pak FULL-HD-a. Ja ču vam to objasniti laički, jer stručne pojmove možete naći na drugim mjestima ali ove moje nigdje.

Rezolucija je ustvari broj pixela na ekranu i ona ne utiče najviše na kvalitetu slike, zapravo ona je zadnji element u nizu. Ustvari pixel je samo mrtvi element na slici i ako nema titranje, brzinu, radni takt, dubinu i osvježenje - ako se pixelima dodaju ovi faktori oni postaju aktivniji i što dobivaju više informacija to postaju aktivniji i daju kvalitetniju sliku. Po meni na kvalitetu slike najviše utiče broj frejmova u sekundi (brzina mijenjanja slika u sekundi) i dubina (bit-ovi). Ovo pišem zbog toga što ču sa time dokazati da filmovi koji imaju rezoluciju UHD-a (ali su 8bit i sa manje frejmova) su lošije kvalitete nego neki filmovi koji su FULL-HD (ali su 10bit i 60fps). Iz toga proizlazi da je istina da rezolucija (vertikala x horizontala) ustvati broj pixela ne utiče na kvalitetu kako većina vas misli, dapače uvjerani ste u  to. No to su duge rasprave i o tome ćemo u pravo vrijeme i na pravom mjestu.

Po meni OLED je trenutno najbolja tv-platforma ( ima zasebno osvjetljenje i osvježenje pixela) ,a WebOs4 je moj izbor (trenutno). Na tržište dolazi Mikro led (Samsung) i tu tehnologiju koriste 8K televizori.

Da ti još odgovorim na pitanje o spajanju kućnog kina na više TV-a. Resiver možeš koristiti samo za jedno kućno kino i moj prijedlog ti je da kućno kino spojiš žičano (samo ako imaš vrhunske blootooth žvučnike-onda spoji njih, a ako ne nemoj se petljati sa nekim limunada zvučnicima i to iz razloga što ćeš samo pogoršati zvuk a ne poboljšati) i zato taj tv i resiver što imaš je šteta da nemaju vrhunski zvuk , a njega ćeš najbolje dobiti preko žičane veze i optičkog kabla.

Thanked by 1 Member:
tramvajac

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users