Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Sarah Matthias

No replies to this topic

dusty

dusty

Advanced Member

• BD tim
  • PipPipPip
  • 994 posts
  • 113618 thanks

lOsGkEY.jpg

Sara Matijas, rođena u Mančesteru i odrasla na severu Engleske, prošla je kroz nekoliko poziva, da bi naposletku počela da piše romane, smatrajući da je pisanje nešto što će lakše uklopiti u svoj porodičan život, koji sačinjavaju suprug i četvoro dece. Pre knjige "Zvezde nad Berlinom", Sara je napisala tri knjige, romane misterije smeštene u srednjem veku, namenjene deci. Prvo nadahnuće za pisanje romana iz naslova, dobila je odrastajući u susedstvu pored porodice Adler, nemačkih Jevreja, izbeglica, koji su za vreme rata došli u Englesku. Tokom 2011. godine, autorka je, tokom posete Berlinu i Nemačkom istorijskom muzeju, prisustvovala izložbi "Hitler i Nemci: Nacija i zločin". Tom prilikom je videla par vitrina posvećenih progonu i stradanju Roma tokom Drugog svetskog rata širom Evrope, što ju je podstaklo da dodatno istraži ovu činjenicu, sa kojom, prema sopstvenim rečima, do tada nije bila upoznata. I tako je nastala ova knjiga.

DPTlOj6.jpg

Sarah Matthias - Zvezde nad Berlinom

„Drugačija si od svih koje sam upoznao... i mnogo si lepa.“ Maks

„Maks Hartman. Običan berlinski dečak koji me je voleo te duge jeseni 1942, dok je rat besneo Evropom, a moj narod nije više smeo da putuje. I ja sam njega volela, očajnički. Ali on je bio sin imućnog profesora medicine, a ja sam bila cigojneršmajs. Ciganski ološ.“

Roman "Zvezde nad Berlinom" paralelno prati priče mlade Romkinje Lili, artistkinje na trapezu, koja sa svojom porodicom putuje i nastupa u romskom cirkusu Patelo i Maksa, mladića iz Berlina i pripadnika Hitlerjugenda, čiji se otac oštro protivi Hitleru i njegovom režimu, što dovodi do brojnih nesuglasica i sukoba unutar porodice. Na početku rata ovo dvoje mladih će se sresti i zavoleti, uprkos svojim razlikama ili možda i zahvaljući njima, sve vreme pokušavajući da prežive lične tragedije i neprestanu pretnju progona i smrti.

Ali roman „Zvezde nad Berlinom” nije ljubavni roman.

Glavna tema romana, kao što je autorka i nameravala, jeste „zaboravljeni holokaust”, odnosno tretman Roma za vreme nacističke vladavine u Nemačkoj. Genocid nad Romima takođe je poznat kao Porajmos (uništenje) ili Saudaripen (masovno ubijanje) i procenjeno je da je za vreme rata ubijeno od 250 000 do 500 000 Roma, što je činilo gotovo polovinu tadašnje romske populacije u Evropi.

MG_233.gif

epub, azw3, pdf
Hidden Content
You'll be able to see the hidden content once you thank this post.

Nekad dobiješ, a nekad te dobiju.

Thanked by 281 Members:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users