Jump to content

Dobrodošli na Balkandownload.org
Tražite domaće knjige, exyu magazine, sinhronizirane crtane filmove, PC i ostale igre, strane i domaće filmove, dokumentarce, stranu i domaću muziku, itd. ? Ne morate tražiti dalje jer sve ćete to naći kod nas, uredno postavljeno i spremno za download. Osim toga registracijom možete sudjelovati u raznim postojećim temama na forumu, otvarati nove teme, sudjelovati u chatu i još mnogo toga. Ako već imaš otvoren račun, logiraj se ovde ,a ako želiš saznati zašto smo najbolji otvori novi račun i uverite se sami :)
Photo

Handbrake problem??

25 replies to this topic

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

Jedan video fajl ubacim u Handbrake, 1920 x 1080, i on ga smanji sa 400mb na 80mb, sto je jako dobro a pritom nema vidljivih gubitka kvaliteta snimka. Medjutim , neki drugi fajl, tj video zapis, isto 1080p , ili poveca za nekih 100 mb, recimo sa 700 na 790, ili ga smanji vrlo malo, mozda sa 400 na 380... Cisto da naglasim da su paramteri isti dakle kao kod prvog videa gde je velicina fajla u megabajtima znatno manja..

Zar ne bi trebao program da se ponasa isto kod svakog fajla?
Znaci ja bih hteo da svaki fajl mogu da smanjim za vise od duplo, pa cak i ove od po 400, 500 mb. Da li je neko imao slicnih problema, i da li je to resivo nekako?
Hvala.

Jedan mozda bitan podatak, ove video snimke koje Handbrake izuzetno smanji su uglavnom kucni snimci snimani kamerom pa exportovani preko Sony Vegas nekada davno. Njih smanji dosta, a neke koje skinem preko neta, sa You Tube-a njih nece.. 

Edited by miliakademac, 02 January 2021 - 19:29.

dusanx

dusanx

Newbie

• Members
  • Pip
  • 48 posts
  • 2433 thanks

Teško je zaključiti ovako napamet, ali je problem najverovatnije u ostalim osobinama videa, a ne samo u rezoluciji. Pretpostavljam da ti snimci kućnom kamerom imaju visok bitrate, a to je karakteristika od koje umnogome zavisi veličina fajla. S druge strane, snimci sa YouTube-a su sa smanjenim bitrateom, kako bi što manje opteretili internet protok - na primer snimci koje sam stavljao na YT bili su automatski prekonvertovani tako da se smanji bitrate, što sam video kada sam ih naknadno skidao sa YT, baš da bih to proverio.

Uglavnom, teško da ćeš moći da smanjiš sve snimke za isti procenat, već će to uvek zavisiti od tih nekoliko glavnih karakteristika (rezolucija, bitrate, vrsta audio snimka i njegov bitrate...).

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

U redu, ali neka preporuka da li postoji? Za ove video snimke sa neta, recimo filmovi, serije... Sta s njima uraditi da se znantno smanji velicina fajla?

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 24,855 posts
  • 1362006 thanks
  • Locationscrls
Reče ti čovek, smanjiš videobitrate...

Kako skinuti nesto sa Balkandownload-a?

www.slideshare.net/bd4yu/kako-skidati-fajlove-sa-balkan-download-a

Kako da pronadjete zeljeni sadrzaj na forumu? 

www.balkandownload.org/topic/40428-kako-pronaci-zeljeni-sadrzaj-na-forumu/

Najmračniji krugovi pakla su rezervisani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani -Dante Alighieri

*BD4YU*

*BD4YU*

The Warez GOD

• Global moderator
  • 12,634 posts
  • 397796 thanks

Ako je neko vec uradio rip i ti ces jos taj video da smanjis onda to je najveci promasaj

dusanx

dusanx

Newbie

• Members
  • Pip
  • 48 posts
  • 2433 thanks

Nemam neku konkretnu preporuku, osim ne gubiti vreme na smanjivanje videa skinutih sa YouTube-a, jer se neće dobiti ništa manje, a istog kvalieta. Za ostalo se može probati, pa kako ispadne, a ako se malo uputiš u pravila video kompresije, ubrzo ćeš moći da zaključiš po karakteristikama videa da li vredi da se propušta kroz Handbrake ili ne. Uglavnom, to vredi za DVD video (tu se zna znatno smanjiti fajl), kućne snimke i videe nastale renderovanjem u nekom programu za montažu. Za ostale nema pravila, odnosno zavisi od karakteristika, koje se često mogu videti u "properties" tog videa (iz kontekstnog menija, koji se dobija desnim klikom na fajl).

Bon9

Bon9

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 94 posts
  • 297 thanks

Ne koristim Handbrake ali verovatno ima 2 pass.
Većina boljih transcodera ima metodu dvostrukog prolaza. Probaj.

Bitrate jede ako imaš puno dinamike u videu akcije kretanje promene kadrova isl.
Kompresijom se štedi na delovima slike koji se ne menjaju.
Svaki novi kodek je doneo smanjenje a povečao kvalitet.

I da, YT i FB konvertuju slike i videa

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

OK, hvala svima.. 

den78

den78

Bronze Member

• Banovan
  • PipPipPipPip
  • 1,141 posts
  • 49674 thanks

Ako hoćeš dobru kompresiju i solidnu sliku, koristi h265 (10 bit). Preset slow i crf 25 recimo.

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

Ako hoćeš dobru kompresiju i solidnu sliku, koristi h265 (10 bit). Preset slow i crf 25 recimo.

Hvala, probacu ovo definitivno.

n00b.masster

n00b.masster

Newbie

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • 595 thanks
  • Locationn00bia

Možeš da probaš i VidCoder - praktično alternativni GUI za HandBrake.

On ima opciju da mu zadaš željenu veličinu fajla, a onda on sam pokušava da ga najbolje dekodira.

Obavezno stavi da radi 2-pass, kako bi rezultat bio što bolji.

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

Možeš da probaš i VidCoder - praktično alternativni GUI za HandBrake.

On ima opciju da mu zadaš željenu veličinu fajla, a onda on sam pokušava da ga najbolje dekodira.

Obavezno stavi da radi 2-pass, kako bi rezultat bio što bolji.

Probacu i to. Ja koristim i Format Factory ali uglavnom za konvertovanje audio fajlova, i sinoc sam probao, on takodje ima opciju da upises zeljenu velicinu fajla, i isto 2pass, ali nisam bio zadovoljan rezultatom. 
Probacu sada i VidCoder, hvala.

n00b.masster

n00b.masster

Newbie

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • 595 thanks
  • Locationn00bia

Ja za konvertovanje audio fajlova koristim skoro isključivo Foobar2000 :)

den78

den78

Bronze Member

• Banovan
  • PipPipPipPip
  • 1,141 posts
  • 49674 thanks

CRF ti je najbolja opcija, no brainer. Održava zadati kvalitet i brži je od 2 pass opcije. 2 pass je za iskusnije koji znaju da procene na osnovu brzine scena kakav će im kvalitet ispasti.

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 24,855 posts
  • 1362006 thanks
  • Locationscrls
Ako koristim handbrake, ne radim CRF-om, već zadatim bitrate-om. 2-pass obavezno. Audio uglavnom ostavim orginalni, autopass. Napraviću jedan tut za handbrake koji je po meni najlakši za početnike, mada ja preferiram MeGui i ffmpeg.

Najmračniji krugovi pakla su rezervisani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani -Dante Alighieri

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

CRF ti je najbolja opcija, no brainer. Održava zadati kvalitet i brži je od 2 pass opcije. 2 pass je za iskusnije koji znaju da procene na osnovu brzine scena kakav će im kvalitet ispasti.

Sta je to CRF no brainer?

miliakademac

miliakademac

Starting Member

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • 32 thanks

Ako koristim handbrake, ne radim CRF-om, već zadatim bitrate-om. 2-pass obavezno. Audio uglavnom ostavim orginalni, autopass. Napraviću jedan tut za handbrake koji je po meni najlakši za početnike, mada ja preferiram MeGui i ffmpeg.

Jao druze ajde molim te bas bi ti bio zahvalan..

I za handbrake i za ova dva koja si naveo molim te

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 24,855 posts
  • 1362006 thanks
  • Locationscrls
ova dva druga su malo komplikovanija, nemam vremena

den78

den78

Bronze Member

• Banovan
  • PipPipPipPip
  • 1,141 posts
  • 49674 thanks

Sta je to CRF no brainer?

Skraćenica za constant rate factor, a no brainer je izraz koji znači da nema mozganja.

2 pass je stari način encodovanja, CRF je noviji. 2 pass je skoro duplo sporiji od CRF-a, a razlike u kvaliteti nema ako se porede dva fajla iste veličine tj. bitrate-a.

2 pass je koristan samo ako ti je bitna određena veličina fajla i kad ti nije toliko stalo do detalja, koje možeš lako izgubiti sa 2 pass ako nisi iskusan a pritom ciljaš i na manji fajl.

Tako da, kao što rekoh, CRF ti je najbolja opcija. Možeš koristiti i denoise za još bolju kompresiju, pogotovu ako je source grainy.

Tobacco Road

Tobacco Road

The Warez GOD

• Tobacco
  • 24,855 posts
  • 1362006 thanks
  • Locationscrls
Dosta zavisi od izvora. Crf može dati drastičnu razliku u veličini faila kod dva filma iste dužine u zavisnosti od kvaliteta, grain strukture, noise-a... Kod two pass, odnosno zadatog bitratea nema prevelikih odstupanja, a koliko vidim čoveku je veličina na prvom mestu :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users